22 Ocak 2021 Cuma Saat:
23:39
21-03-2018
  

Nevruz Tavsiyeleri

Ümit ederim ki; 2018 yılı, İmam-ı Zaman’ın zuhur yılı olur; barış, huzur ve sevginin tüm dünya milletleri arasında yaygınlaşacağı bir yıl olur.

Facebook da Paylaş

 

 

Ayetullah Seyyid Rıza Hüseyni Mazendarani, Hz. Fatıma (s.a) ve Merhum İmam Humeyni’nin doğum günü ile tevafuk eden Nevruz Bayramı'nı tüm insanlığa tebrik ederek şöyle konuştu:

 

"Ümit ederim ki; 2018 yılı, İmam-ı Zaman’ın zuhur yılı olur; barış, huzur ve sevginin tüm dünya milletleri arasında yaygınlaşacağı bir yıl olur."

 

Ayetullah Mazendarani sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"İslam Hukuku'nda ebeveyne sevgi ve saygı gösterip, akrabalık bağlarını güçlü tutmanın önemi sıklıkla vurgulanmıştır. Dolayısıyla Nevruz günlerinde özellikle bu konuda daha duyarlı davranalım ve akrabalık ilişkilerimizi güçlendirelim. Kur’an-ı Kerim’de İsra suresinin 26. ayet-i kerimesinde, Rum suresinin 28. ayetinde ve Nisa suresinin ilk ayetinde bu konuya değinilmiştir. Akrabalık ilişkilerini güçlü tutmanın birçok dünyevi faydası vardır. Ömrün uzaması, rızkın genişlemesi, günahların bağışlanması, belaların giderilmesi, aile efradı yanında sevilmek ve sayılmak, duanın icabeti gibi durumlar bunlardan bazılarıdır. İmam Rıza (a.s) şöyle buyurmuştur: 'Eğer birisi akrabasının ziyaretine giderse ve ömründen üç yıl kalmışsa ömrü otuz yıl artar.

 

Allah Resulü de (s.a.a) şöyle buyurmuştur: 'Her kim sıla-yı rahimde bulunursa Allah, onun ömrünü uzatır ve rızkını artırır. Yine o Hazret (s.a.a)şöyle buyurmuştur: 'Bir selamla da olsa sıla-yı rahimde bulunun."

 

Akrabalık bağını koparanları ise ilahi azabın beklediğine dikkat çeken Mazendarani sözlerine şöyle devam etti:

 

"Kur’an-ı Kerim’de Muhammed Suresi'nin 22 ve 23. ayetleri, Bakara Suresi'nin 27. ayeti ve diğer ayetlerde akrabalık bağını koparanları bekleyen azaplardan söz edilmiştir. Resulullah’a (s.a.a) insanlardan Allah’ın gazabına en fazla uğrayanların kimler olduğu konusu sorulduğunda buyurdu: 'Allah’a şirk koşan kimse. Başka kimler olduğu sorulunca “akrabalık bağını koparanlar” diye cevap verdi."

 

Milletler arasında çeşitli bayramlar olduğuna dikkat çeken Ayetullah Mazendarani, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Birkaç tür bayram vardır: Bazı bayramlar dinsel renkler taşır; Ramazan ve Kurban Bayramı gibi… Bazı bayramların mezhepsel rengleri vardır; Gadir-i Hum Bayramı gibi… Bazı bayramlar, milletlerin ulusal başarılar sağladığı günlerin anısına kutlanan milli bayramlardır. Bazı bayramlar ise tabiat ve doğanın bayramıdır. Nevruz Bayramı işte böyle bir bayramdır. Bu bayramı çeşitli etkinliklerle kutlayan ülkeler vardır. Bu ülkeler için Nevruz milli bayram sayılmaktadır. İran, Afganistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan Nevruzu kutlayan ülkelerdir. Bayram, Arapça'da dönüş anlamına gelen “id” kelimesiyle ifade edilir. Aslında tüm bayramlar insanın özüne dönmesi için birer bahanedir. İnsan fıtratına ve ruhuna dönüp orada bir devrim için gerekli adımları atmalıdır. Bu anlamda bayram, kötülüklerden uzaklaşıp iyiliklere dönüştür."

 

Ehl-i Beyt türbe ve haremlerini savunurken şehit düşmüş olan yiğitlerin aileleri ve yetimlerini unutmamak gerektiğine dikkat çeken Ayetullah Mazenderani, şöyle konuştu:

 

"Bu yetimlerin başını okşamakla da olsa şehitlerimize karşı vefa borcumuzu yerine getirmeye çalışalım. Onları rahmet ve minnetle yâd edelim."

 

Ayetullah Mazenderani, sohbetinin sonunda Nevruzda Allame Meclisi’den nakledilen şu duanın okunmasını tavsiye etti:

 

اللهم هذه سنه جدیده و انت ملک قدیم اسإلک خیرها و خیرمافیها و اعوذبک من شرها و شرمافیها و استلفیک موونتها و شغلها یا ذالجلال و الاکرام

 

"Allah’ım, bu yepyeni bir senedir. Sense ezeli bir hükümransın. Senden bu yıl ve içindekilerin hayrını diliyorum. Bu yıl ve içindekilerin şerrinden de sana sığınıyorum. Onun işini ve meşgalesini senden niyaz ediyorum, ey celal ve ikram sahibi Rabbim!"

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler