01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
16:33
01-08-2014
  

Nijerya'da İki Ayrı Camiye Saldırı Düzenlendi

Nijerya'da Şiilere dönük saldırılar devam ediyor...

Facebook da Paylaş 

Nijerya'da Kudüs Günü etkinliklerinde yapılan saldırılar katliama dönüşmüş ve onlarca Nijeryalı Müslüman ve Nijerya'daki Şiilerin önde gelen âlimi İbrahim Zekzaki'nin üç oğlu da güvenlik güçlerince şehit edilmişti. Saldırıların yarası henüz sarılmamışken şimdi de iki farklı camii intihar bombacılarının kanlı eylemlerine şahit oldu.

Nijerya'nın Yobe eyaletindeki Potiskum kasabasında bulunan 2 Şii Camisi salı günü geç saatlerde intihar bombacıları tarafından hedef alındı. Görgü tanıkları bu ölümcül saldılar için Boko Haram teröristlerini suçladılar.

İlk patlama, yaklaşık 19:55 sularında Potiskum'un Dogo Tebo bölgesinde bulunan açık hava camisine yapıldı. Görgü tanıklarına 2. patlamanın 5 dakika sonra kasabadaki Anguwar Bolawa bölgesinde çıktığı ve içlerinde imamın da bulunduğu en az 2 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Görgü tanıklarından Balarabe Dahiru intihar bombacısının akşam namazından sonra Şialar tarafından kullanılmakta olan açık hava camiinde kendisini havaya uçuruduğu söyleyerek sözlerine şunları ekledi;
"Parçalanmış 4 ceset ile yaralanan diğer 5 kişiyi hastaneye kaldırdık."

 

İkinci patlamanın 5 dakika sonra meydana geldiğini ifade eden bir diğer görgü tanığı ise bu iki bombalama olayının Boko Haram militanları tarafından gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Boko Haram militanları daha önce Nisan ayında 200'den fazla kız öğrenciyi kaçırmıştı. Son aylarda daha az olmasına rağmen Yobe eyaletinin ticari merkezi olan Potiskum’un son dört yıldır tekrarlanan ölümcül Boko Haram saldırılarına sahne oldu.

 Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler