16 Ocak 2022 Pazar Saat:
21:29
23-05-2018
  

Nijerya'da Sular Durulmuyor + FOTO

Yaklaşık 200 milyonluk nüfusuyla Afrika'nın kalbi olarak bilinen Nijerya'da, petrol ve doğalgaz gibi çok zengin doğal kaynaklarla geniş tarım arazilerine sahip olmasına rağmen zulüm durmuyor, silahlar susmuyor.

Facebook da Paylaş

 

 

 

Zulüm ve zorbalıkla ülkede ayakta durmaya çalışan Nijerya Hükümeti için bu ay oldukça çetin geçen bir zaman dilimi oldu.

 

2015 senesinin sonlarında hükümet için tehlike arz ettiği gerekçesi ile tutuklanan Nijerya İslami Hareketi (IMN) Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki, geçtiğimiz günlerde hakkında ortaya atılan yeni bir suçlama nedeniyle Kaduna Eyalet Mahkemesi'ne sevk edildi.

 

Hakkındaki suçlamaları reddeden Şeyh Zakzaki, mahkemeye gitmeden önce oğlu Muhammed ile yaptığı telefon görüşmesinde; 'Adam öldürmeye azmettirmek, sivil halkı hükümet aleyhine kışkırtmak ve terör örgütü kurmak suçlarından yargılanacağım.' dediği öğrenildi.

 

 

Yine geçen ay Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki ve eşinin serbest bırakılması için sokaklara dökülen Nijeryalı Ehl-i Beyt Dostları ile emniyet güçleri arasında çıkan arbede sonucunda 115 Nijerya İslami Hareketi üyesi gözaltına alınmıştı.

 

 

Tüm bunların yanı sıra Kara Kıta'nın kalbinde şiddet olayları dinmek bilmiyor.

 

Dün ve evvelsi gün Nijerya'da güvenlik güçlerinin silahlı çete üyelerine 4 farklı eyalette düzenlediği operasyonlarda ise 40'a yakın kişinin öldürüldüğü bildiriliyor.

 

Hristiyanların yoğunlukta yaşadığı ülkenin güney bölgelerinde 18. yüzyıl Sünni alimi Şeyh Osman Dan Fodio'nun öğretilerini yaymaya çalışan Fulani çobanlarının silahlanması ve Hristiyan yerleşim birimlerine saldırmasından sonra patlak veren olaylar sonucu 38 kişi öldü.

 

 

Mayıs ayının başında Nijerya'nın Adamawa eyaletinde bir camiye düzenlenen intihar saldırısında 42 kişi ölmüş ve 68 kişi yaralanmıştı.

 

Öğle namazı sırasında 2 intihar eylemcisinin düzenlediğini saldırıyı, bölgede etkin durumda olan aşırı fanatik Sünnilerin üyesi olduğu terör örgütü Boko Haram üslendi. Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü, terörist başı Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından, 2009'da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlamıştı.

 

 

Ayrıca Nijerya'da son 4 ayda 100'den fazla çocuğun, kaçırılması da ülkedeki güvenliğin günden güne daha da azalmasına neden oluyor.

 

Dini bakımdan Nijerya nüfusunun çoğunluğunu Müslümanlar oluşturuyor. Yetkililer, Müslüman nüfusun yüzde 50 civarında olduğunu belirtiyor ancak birçok Müslüman kuruluş bunun yüzde 60 civarında olduğunu savunuyor.

 

Resmi rakamlara göre, Nijerya'da 90 milyondan fazla Müslüman yaşıyor. Bu da Nijerya'yı Afrika kıtasının en fazla Müslüman barındıran ülkesi yapıyor. Müslümanlar ülkenin neredeyse tamamına dağılmış olsa da yoğun olarak yaşadığı bölgeler ise ülkenin kuzeyi ve kuzeydoğusu. Nijerya halkının yüzde 40'ını ise Hristiyanlar oluşturuyor.

 

  

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler