06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
18:38
11-07-2019
  

Nijerya'da Yine Kan Aktı: Şehitlerimiz Var

Nijerya'nın başkenti Abuja'da polis, tutuklu bulunan İslami Hareket lideri İbrahim Zakzaki taraftarlarına açtığı ateşle 2 kişiyi şehit etti.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Nijerya İslami Hareket (IMN) üyeleri, Şeyh İbrahim Zakzaki'nin serbest bırakılması için başkent Abuja’da bulunan parlemanto binası önünde düzenli olarak yaptıkları protesto gösterilerinde bu hafta da kan aktı.

 

Haksız yere 2015’ten beri gözaltında olan ve sağlıksız koşullarda tutulan Nijerya İslami Hareket lideri İbrahim Zakzaki’nin serbest bırakılması için yapılan gösteride, Nijerya Güvenlik Güçleri iki Şia'yı şehit ederken göstericilerden yaralanların sayısına dair henüz bir açıklama yapılmadı.

 

Nijerya Emniyet Güçleri'nin devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ise çıkan arbedede 8 güvenlik görevlisinin atılan taşlar sonucu yaralandığını belirtti.

 

Bölgeden gelen haberlere göre ülkede tansiyonun hala yüksek olduğu ve emniyet güçleri ile siviller arasındaki çatışmaların devam ettiği belirtiliyor.  

 

Nijerya İslami Hareketi Lideri Şeyh İbrahim Zakzaki, Aralık 2015 tarihinden bu yana, Nijerya'nın kuzeyindeki Kaduna eyaletinde bir polis saldırısının ardından tutuklanarak hapsedilmişti. Nijerya Yüksek Mahkemesi 2016 yılında Zakzaki'nin serbest bırakılmasına karar vermiş; ancak Nijerya Hükümeti bu kararı uygulamayı reddetmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler