01 Ekim 2020 Perşembe Saat:
16:13
13-10-2016
  

Nijerya Ve Afganistan'da Aşura Kana Bulandı

Ehl-i Beyt düşmanları başta Nijerya ve Afganistan olmak üzere birçok yerde terör saldırısı düzenledi...

Facebook da Paylaş

 

Nijerya

 

Afrika kıtasının en fazla Şii nüfusuna sahip olan ülkesi olan Nijerya'nın Funtua, Sokota, Kano ve Kaduna şehirlerinde ülke emniyet güçlerinin Aşura merasimlerine saldırması sonucu 14 Şii vurarak şehit edildi.

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Nijerya'nın birçok şehrinde İmam Hüseyin'in şehadet yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen yas merasimleri yine kana bulandı. Nijerya ordu birlikleri ve güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği saldırıda 14 masum insan hayatını kaybetti.

 

Nijerya ordu ve güvenlik güçleri, Tasua gecesinde de Kandona'da Şiiler'e ait bir camiyi kuşatarak, Nijerya İslam Hareketi üyesi 15 kişiyi gözaltına almıştı.

 

Nijerya'da İran İslam İnkılabı'ndan itibaren yükselişe geçen Şiilik hareketi; yaklaşık 3 milyon Şia'nın ülke içerisinde aktif olarak Ehl-i Beyt öğretilerini yaymasından büyük rahatsızlık duyan Nijerya Hükümeti tarafından uzun zamandır baskı altında tutulmakta. Geçen sene Şii lider Şeyh İbrahim Zakzaki'nin ordu tarafından önce ailesinin katledilmesi ve ardından kendisinin ağır yaralı olarak hapishaneye atılması bu baskıların boyutlarını gözler önüne sermektedir.

 

Afganistan

 

Afganistan'ın başkenti Kabul'de Afgan Şiilerce kutsal sayılan Sahi Türbesi'nde Hüseyni matem merasimi düzenleyen Şiilere yönelik saldırı gerçekleştirildi.

 

gerçekleştirdiği bu saldırıda çok sayıda müslüman şehit oldu ve yaralandı. Dört DAEŞ terör örgüt üyesinin de öldüğü olaylar ertesi güne de sıçradı.

 

DAEŞ daha sonra yani Aşura günü de Afganistan'ın Belh eyaletinde Afgan Şiilerinin başkenti Mezar-ı Şerif'e saldırarak 17 kişiyi daha şehit etti ve yaklaşık 40 kişiyi de yaraladı.

 

DAEŞ terör örgütü geçtiğimiz günlerde Tasua ve Aşura günlerine katılacak Ehl-i Beyt dostlarına karşı terör saldırısı düzenleyeceği tehdidinde bulunmuştu.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler