17 Ocak 2021 Pazar Saat:
02:26
14-09-2017
  

Nobel'in Fatihası Okundu

Myanmar Hükümeti'nin başında Nobel Barış Ödülü sahibi acımasız bir kadın var ve bu olayla birlikte aslında Nobel Barış Ödülü'nün de Fatihası okunmuştur.

Facebook da Paylaş

 

 

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, uluslararası toplum ve insan hakları iddiasında olanların Myanmar’daki facia karşısındaki suskunluklarını eleştirerek, İslam ülkelerinin Myanmar Devleti'nin cinayetleri karşısında fiili uygulamaya geçmesini istedi.

 

Ayetullah Seyyid ali Hamanei geçtiğimiz gün Fıkıh Dersi'nde Myanmar’da Müslümanlara yönelik yapılan cinayetlere değinerek, bu bölgede Müslümanlara karşı işlenen cinayetler karşısında dünya toplulukları ve insan hakları savunucusu iddiasında bulunan çevrelerin sessiz ve pasif kalmasını sert bir dille eleştirerek:

 

“Bu konunun çözümü; Müslüman ülkelerin fiili uygulamaya geçmeleri ve acımasız Myanmar Hükümeti'ne siyasi ve ekonomik baskı uygulamaktır. İran İslam Cumhuriyeti dünyanın neresinde olursa olsun zulme karşı açık ve kararlı bir tavır ortaya koymalıdır” dedi.

 

Myanmar Faciası'nı Müslümanlar ve Budist arasında bir mezhepsel çatışmaya indirgemenin yanlış olduğunu ifade eden Ayetullah Hamanei:

 

"Bu olayda mezhepsel taassubun olması mümkündür fakat bu siyasi bir olaydır. Bu olayı gerçekleştiren Myanmar Hükümetidir ve bu hükümetin başında da Nobel Barış Ödülü sahibi acımasız bir kadın vardır ve bu olayla birlikte aslında Nobel Barış Ödülünün de Fatihası okunmuştur." dedi.

 

Seyyid Ali Hamanei:

 

“Bu facialar, İslam ülkeleri ve yönetimleri, uluslararası kuruluşlar ve kendini insan hakları savunucusu iddiasında bulunan sahtekar ve yalancı hükümetlerin gözleri önünde yapılmaktadır” dedi.

 

BM Genel Sekreterini bu olayı yalnızca eleştirdiği için eleştiren İslam İnkılabı Rehberi:

 

"Bir ülkede bir suçluya verilen ceza için yaygara koparan insan hakları iddiasında olanlar, Myanmar’da on binlerce kişinin öldürülmesi karşısında suskun kalmışlardır." dedi.

 

İslam ülkelerinin bu konuya fiili olarak müdahale etmelerine vurgu yapan Ayetullah Hamanei:

 

"Fiili uygulamadan kasıt, askeri uygulama değildir; belki, İslam ülkeleri Myanmar’a siyasi, ekonomik ve ticari baskı uygulamalılar ve bu cinayetler aleyhinde dünyanın her yerinde haykırmalılar." dedi.

 

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Myanmar konulu toplantı düzenlemesinin gerekli olduğunu da ifade eden Ayetullah Hamanei:

 

"Günümüz dünyası, zulüm dünyasıdır ve İran İslam Cumhuriyeti, dünyanın her noktasında, ister işgal altındaki topraklar, ister Yemen, Bahreyn veya Myanmar’da zulüm karşısındaki açık ve cesaretli tutumunu ifade etme onurunu korumalıdır." dedi.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler