16 Aralık 2019 Pazartesi Saat:
07:59
07-08-2015
  

Nükleer Anlaşmanın Kazananı Kim!

Müzakerelerin kazananları listesinin başında İran, ikinci sırada ise İran'ın müttefikleri geliyor...

Facebook da Paylaş 

Lübnanlı yazar ve analist Hasan Hardan, 'Nükleer müzakere neden İran ve müttefikleri için bir zafer' başlıklı yazısında İran'ın nükleer müzakere yolunda dünden bugüne kat ettiği yolu ve etkilerine değinerek 'Eğer İran'ın müzakerelerin başladığı ilk günlerdeki istekleri ve müzakereler esnasındaki istekleri arasındaki farka bakarsak Tahran'ın büyük bir başarı elde ettiğini söyleyebiliriz. Batı ülkeleri İran karşısında geri adım attı. Müzakerelerin ilk günlerinde muhalefet ettikleri şeylerin kat be kat fazlasına teslim oldular" ifadelerini kullandı.

Yazar makalesinde şu tespitlere yer veriyor;

"Amerika ve batının önünde üç seçenek vardı;

İlki; İran'ın nükleer gücünü yok etmek için İran'a karşı başlatılacak bir savaş. Ancak bu seçenek hem Amerika'nın bölgedeki çıkarları hem de İsrail'in güvenliği için facia demekti. Çünkü İran, Amerika'dan gelecek her hangi bir saldırıya karşılık verecek güce sahip. Hatta Savaşın büyümesi ve Suriye ve Lübnan cephesinin de işin içine girmesi ihtimali vardı. Buna ilaveten, savaş sadece İran'ın nükleer çalışmalarını birkaç yıl geriletebilir.

İkincisi; Yaptırımların devam ettirilmesi. Ancak geride bıraktığımız yılları dikkate aldığımızda bu siyasi hamlenin İran'ın nükleer programının önünü alamadığını gördük.

Üçüncüsü; Pragmatist bir yaklaşım yani İran'la yapılacak bir müzakereyi hayata geçirme. Bu anlaşma, İran'ın barışçıl nükleer çalışmalarına devam etmesi ve batının bu çalışmaları resmi olarak kabul ettiği anlamına geliyor.

Tüm bunları dikkate alarak batının İran'ı zayıflatmak, Siyonist rejime karşı olan Direniş Cephesi ile olan bağını koparmak ve Ortadoğu'da egemenlik kurmak hayali suya düştü ve batı yenildi diyebiliriz. Direniş Cephesi'ni yok etmek ve işgalci Siyonist rejimi yeniden canlandırmak için Suriye hükümetini yenemediler.

Tüm bu gelişmeler, (ABD ve Suudi Arabistan yapımı olan) IŞİD terör örgütünün kontrolden çıkıp batı rejimlerini tehdit etmeye başladığı döneme denk geliyor. Suudi Arabistan, Kuveyt, Fransa ve diğer ülkelerdeki intihar saldırıları bunun açık göstergesidir.

Müzakerelerin kazananları listesinin başında İran, ikinci sırada ise İran'ın müttefikleri geliyor. İran ve müttefiklerinin bölgede güçlenmesi, Direniş Cephesi'ne olumlu yönde yardım atmosferini doğuruyor.  

Müzakereler Ortadoğu'dan yeniden hâkimiyet planları kuran Amerika adına büyük bir yenilgi sayılıyor. Müzakereler sonrası bölgedeki denge taşları tamamen değiştirecektir.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler