03 Aralık 2020 Perşembe Saat:
18:59
03-12-2012
  

Nürnberg'de Görkemli Aşura Konferansı

Avrupa`da Ehlibeyt (a.s) sevdalıları tarafından düzenlenen programa yoğun bir katılımın olduğu gözlemlendi.

Facebook da Paylaş

   


İmam Hüseyin(a.s)'ın ve yarenlerinin Kerbela topraklarında şehit edilişinin  yıldönümü dolayısıyla Almanya'nın Nürnberg şehrinde Matem programı düzenlendi. 01.12.2012 Cumartesi günü Konferans salonunda düzenlenen program Recep Yıldırım'ın sunumuyla başlandı. Değerli Meddah Seyyid Muhammed Amuli nin okumuş olduğu Kuran-ı Kerim tilavetiyle açılan programa Erdebil kentinin Cuma İmamı olan Değerli Alim Seyyid Hasan Amulinin konuşmasıyla devam edildi.

Hamburg İslam Merkezi görevlisi olan Burhan Dağ ın tercümesini üstlendiği konuşmasında Seyyid Amuli: İmam Hüseyin (a.s) ‘a ağlamak Resuli Ekrem(s.a.a)'ın Sünnetini yerine getirmektir, çünkü İmam Hüseyin'in Kerbela topraklarında şehit edileceğini ilk önce Resulullah (s.a.a) kızı Hz. Fatıma(s.a) bildirmiş, su kenarında susuz şehit olacak demiştir. İlk matemi tutan Hz. Zehra(s.a) ‘dır.

Ardından Dilan Aytan'ın İmam Hüseyin(a.s)' a sevgi ve özlem  kokan şiiriyle devam edildi.

Avrupa'da Ehlibeyt (a.s) sevdalıları tarafından düzenlenen programa yoğun bir katılımın olduğu gözlemlendi.

Programa Türkiye'den katılan Değerli Alim Prof.Dr.Hüseyin Hatemi'nin konuşmasıyla devam edildi. Hüseyin Hatemi: “Ehlibeyt (a.s) sevgisiyle iftihar edilmeli, yaşantımızda ,düşüncelerimizde Resuli Ekrem (s.a.a)'ın öğretileri yer almalıdır. Peygamber efendimiz (s.a.a) bizlere Ehlibeytini emanet bırakmıştır, onların değerleri bizim kıymetlimizdir, bu çerçevede  Kerbela kıyamının her bir karesinden ders çıkarılmalıdır”, diyerek tevella ve teberra kavramlarını açıklamıştır.


Salonun tamamen dolduğu ve yoğun katılımın gözden kaçmadığı programda Değerli Meddah Seyyid Muhammed Amuli nin ağıt okumasıyla bütün Hüseyin (a.s)aşıkları gözyaşlarına boğuldu.

Büyük bir çoşku ve salavatlar eşliğinde salona giren, Ayetullah Hamenei‘nin Avrupa temsilcisi Ayetullah Ramazani , Burhan Dağın tercümesi eşliğinde yaptığı konuşmasında; „Allaha yakın olma hedefine ulaşmak için insanların hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, kamil insan olabilme yüceliğine erişebilmek için, Kuranı Kerimi hayatımıza bire bir geçirmeli ve Resuli Ekrem(s.a.a)ın gittiği yoldan gitmeliyiz“, diyerek İmam Hüseyin (a.s)'ın dini yaşatma ve Namazı ayakta tutma hedefinden dersler alınması gerektiğini vurguladı.
 

Ardından Nürnberg Ehlibeyt Tiyatro gurubunun sahnelemiş olduğu “Hüseyin (a.s)'a veda“ adlı oyun gözyaşları eşliğinde büyük bir beğeni ile izlendi.

Programa Ali Karadağ'ın yüreklere işleyen sinezen ve mersiyesinin ardından İmam Hüseyin (a.s) ve yarenlerine selam gönderildi.

 

rasthaber

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler