08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
06:15
22-08-2013
  

Onlar Fenanın şehitleri, Bekanın şafileridir

Aslında Baki mezarlığını ziyaret edenler Resulullah'ı ziyaret etmektedirler...

Facebook da Paylaş

 
Tercüme:
 
Ehlader Araştırma Bölümü
 
Ayetullah Vahid Horasani, Baki Mezarlığı'nın tahrip edilmesinin yıl dönümünde bu mukaddes topraklarda defnedilmiş olan Allah'ın veli kullarının makamları ve onları ziyaret etmenin insana katacağı değer ve bereketleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 
 
Ayetullah Horasani'nin konuşmasından notlar:
 
"Akıllar gözlerinin esiri olmamalıdır. İmam'ı (a.s) ziyarete giderken bazı şeylere dikkat edilmelidir. 
 
şehirlerin temeli, imanın kapıları, Rahman'ın eminleri, fena diyarının şehitleri, beka diyarının şafileri, Allah'ın hazinelerinin anahtarları olan dört yüce şahsiyet. Allah'ın ilim arşının taşıyıcılarıdır. Bu dört yüce insanın ziyareti Hac ziyaretinin tamamlayıcısıdır.
 
Merhum Ayetullah Burucerdi, ömrünün son zamanlarında o yaşlı haliyle en küçük yazıları bile okurdu. Ayetullah Burucerdi kendi hakkında şöyle bir anısını nakleder:
 
"Gözlerim bir ağrıya müptela oldu ve hangi doktora gittiysem bir fayda göremedim. Atebat (Irak'ta bulunan mukaddes mekânlar) ziyaretine gitmek için hareket ettim. Basra'ya vardım ve bir trene bindim. Trendeyken Seyyid-üş şüheda'yı yalın ayak ziyaret eden bir grup benim olduğum trene bindi. İçlerinden birisi uyurken ayağının altındaki çamurdan biraz aldım ve ağrıyan gözüme sürdüm. Bir müddet sonra gözümdeki ağrıların azaldığını ve sonunda tamamen iyileştiğini fark ettim. O günden sonra bu yaşıma kadar gözlüğe ihtiyacım olmadı."
 
Bu, o büyük fakihin marifetinin göstergesidir. Eğer birileri bu aileyi ziyarete gelenlerin ayağının altındaki çamurun, çaresiz dertlere derman olduğunu anlamıyorlarsa bu onların sorunudur.
 
Bu marifeti kazanmak çok önemlidir. Eğer bu büyük âlimin marifetine sahip değilsen, hiç olmazsa o mukaddes mekanlarda ayakkabını çıkar ve temiz çorabınla yürü. 
 
Ziyaretine gittiğin o topraklarda nelerin ve kimlerin olduğunun farkında mısın?
 
Orası Allah'ın şiarlarının yükseldiği bir mekândır. O dört kabirden ilahi şiarlar yükselip yücelmektedir. O dört kabre değer vermek, hürmet etmek kalpteki takvanın nişanesidir. Orada çıplak ayakla yürüyenlerin yüreğindeki saklı takva, görünürdeki amellerine yansımıştır.
 
İlim ehli olanlar, insanları gaflet uykusundan uyandırsınlar. Baki'nin saygınlığının korunmasını sağlasınlar. O yıkık kabirlerin zahirine bakmasınlar. Her kesin çıplak ayaklarla o kabirlere gitmesi gereklidir. 
 
Hatta bu iş o kabirleri yok etmek isteyenlerin inadına gözlerinin içine bakılarak yapılmalıdır. Bu kabirlerin azameti ve tüm dünyaya gösterilmelidir.
 
Baki mezarlığındaki imamları ziyaret edenler hakkında Rasulullah (s.a.a) "Onların benim üzerime hakkı vardır" tabirini kullanıyor. Hasan b. Ali (a.s) ve o toprakların onuruna onur katan diğer imamlar böylesi yüce bir makama sahiptirler. Bu buyrukla Baki mezarlığının ziyaret edilmesinin, neden Hac amelinin kemali olduğu ortaya çıkıyor. Resulullah'ın (s.a.a) Baki mezarlığını ziyaret edenler hakkında üstlenmiş aolduğu bu hak nedir? Resulullah'ın (s.a.a) bizzat kendisi, kıyamet gününde o ziyaretçinin ziyarete gelir. 
 
Baki mezarlığı böyle bir sırrın ve hakkın olduğu yerdir. 
 
Aslında Baki mezarlığını ziyaret edenler Resulullah'ı ziyaret etmektedirler. Orayı ziyaret edeni, mahşer günü Peygamber ziyaret eder. Hadisin devamında Peygamber şöle buyuruyor: "Onu arındırırım". Yani toprakla örtülü saf altınının arındırılması gibi, Peygamber bu mukaddes yerleri ziyaret edenleri günahlarından arındırma sözü veriyor."
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler