29 Ekim 2020 Perşembe Saat:
07:06
13-06-2015
  

Ortadoğu Barışı İçin Çalışmıyoruz!

Bölgedeki sorunların tarihi bir geçmişi var ama bugün durum her zamankinden daha kötü...

Facebook da Paylaş


 

Dinler ve farklı inançlar arasında irtibat ve yakınlaşma alanındaki faaliyetleri ile tanınan Londra Bilgi Vakfı Enstitüsü Kurucusu Keşiş Nedim Nassar, yıllık olarak Londra'da düzenlenen 'İslam ve Hıristiyanlık Arasında Diyalog' oturumunda Ortadoğu olaylarını değerlendirdi.

Nassar'ın konuşmasının satır başları:

"İslam ve Hıristiyanlık arasındaki söyleşilerin her daim devam etmesi önemli bir açılımdır. Din ve inançlara muhalif olanlara karşı dinler ve inançlar arası söyleşilerin devam etmesi gerekir. Maalesef biz bugün IŞİD vb. terör gruplarının tehlikesiyle karşı karşıyayız. Din adına insan öldürdüklerini iddia ederek birçok ülkeye yayılmış durumdalar. Bu nedenle inançlar arası söyleşileri devam ettirmek zorundayız. Elbette bu söyleşiler sadece 'diyalog' manasında değil söyleşileri 'hayata geçirme' alanında da olmalıdır.

Bana sorarsanız 'diyalog' sadece söz söyleme değil söylenen sözlerin icraata geçirilmesi demektir. Her şeyden önce birbirimize karşı dürüst ve samimi olmalıyız. Sorunlarımızı bilmeli ve çözüm yollarını birlikte aramalıyız. Örneğin eğer eğitim alanında ve inançlar noktasında sorunlarımız varsa bunlarla yüzleşmesini bilmeliyiz. Aksi takdirde yaptığımız bencillikten öteye geçmez. Hak bizimledir deyip diğerlerini yanlış olmakla itham ederiz. Böyle olunca da doğal olarak hep birlikte barış içerisinde kardeşçe yaşabileceğimiz toplumları teşkil edemeyiz.

Bugün 'Ortadoğu'da yaşanan şiddet ve öfkenin dinle asla alakası yoktur' veya 'din olmadan dünya daha güzel olur bu nedenle dinleri yok etmeliyiz' sözünün her ikisi de yanlıştır. Eğer birileri din adına şiddete başvuruyorsa bunun suçlusu insanların önünü alması gereken kanaat önderleri, âlimler, keşişler vb. zümrelerdir. Maalesef Müslümanların aşırıcılığı ortadan kaldırmak ve tekfir düşüncesiyle mücadele etmek konusundaki faaliyet ve çabaları az veya yetersizdir.

Aynı şekilde Ortadoğu'da varlık gösteren ve terörizmle mücadele ettiklerini söyleyen batı ülkelerinin siyaseti de yanlıştır. Bu ülkeler için bölgede farklı etnik yapıya ve inanca sahip insanların bir arada yaşamasının pek önemi yoktur. Onlar için önemli olan şeyde bölgeden elde edecekleri menfaat ve çıkarlardır. Bu ülkeler savaşı, ticaret olarak algılıyor ve bu nedenle savaşın yayılması için çaba sarf ediyor. Batı, Ortadoğu'da yeni ve derin gedikler açarak kısımlara ayırma hedefinde. Bölgedeki sorunların tarihi bir geçmişi olduğu doğrudur ama bugün durum her zamankinden daha kötü.

Ülkeler arasında tefrika çıkarmak, Şia-Sünni, Dürzî-Hıristiyan gibi söylemlerle inanç çatışmasını körüklemek, Ortadoğu'ya faciadan başka bir şeyi getirmez. Batı ülkeleri bölgede kendi çıkarları peşinde koşarken bizler neden menfaatimize olan 'Ortadoğu'da Barış' için çaba harcamayalım?"

Ehlader HABER

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler