05 Mart 2021 Cuma Saat:
21:08
08-11-2012
  

Pakistan halkı ABD'ye tepkili

Obama sevinci Pakistan'a uğramadı

Facebook da Paylaş

 

İHA saldırıları ile birçok Pakistanlıyı katleden Obama'nın seçimleri yeniden kazanması Pakistan'da öfke yaratsa da, Pakistanlılar Romney seçilseydi de değişen bir şey olmazdı diyor.

 

ABD'de ikinci kez seçilerek “ustalık” dönemine giren Obama'nın yeni dönemde daha saldırgan bir dış politika izlemesi bekleniyor. Bundan en çok etkilenecek ülkelerden bir tanesi ise Pakistan.

“Teröristlerle” mücadele gerekçesiyle drone olarak da adlandırılan İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Pakistan'da halkın üstüne bomba yağdıran Obama'nın ilk dört yıllık döneminde yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Sivilleri katleden drone saldırılarını ülke egemenliğinin ihlali olarak nitelendiren Pakistanlılar bu saldırılardan dolayı ABD'ye karşı büyük bir öfke duyuyor.

28 yaşına bir Pakistanlı olan Muhammed Rahman Han, Obama'nın ilk seçim zaferinden bir ay sonra düzenlenen bir İHA saldırısında babasını, üç kardeşini ve bir kuzenini kaybettiği için Obama'yı suçluyor.

Başkent İslamabad'da Reuters'e konuşan genç Pakistanlı, “Evime saldıran insan yeniden seçildi. Kan beynime sıçradı. Bütün o acıları tekrar yaşıyorum” dedi.

Obama'nın yeniden seçilmesine kızan Han'ın Obama'nın yerine Romney'i tercih ettiğini söylemek ise doğru olmaz. Zira Pakistanlılar ABD'nin başına kim gelirse gelsin drone saldırıları konusunda bir şeyin değişeceğini düşünmüyor.

çreğin, geçen hafta yaşadığı mahalle İHA saldırısına uğrayan Varşamin Jaan Hacı, “Obama ya da Romney, kim gelirse gelsin zalimler. İHA saldırısında karımı kaybettim, çocuklarım ise yaralandı. Kim gelirse gelsin, Müslümanlar için kötü olacak” diyerek serzenişini dile getirdi.

Saldırılara devam


Obama'nın İHA saldırılarını, El Kaide ve Taliban militanları ile mücadele eden ABD askerlerinin hayatını riske atmamasından dolayı tercih ettiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, Obama'nın seçim “vaatleri” arasında Pakistan'da binlerce insanın ölümüne neden olan bu saldırıların sona erdirilmesi ya da değiştirilmesi ile ilgili ise herhangi bir işaret yok.

"Yeni Amerika Vakfı politika enstitüsünün" (“New America Foundation policy institute”) verilerine göre, Obama ilk dört yıllık döneminde yaklaşık 300 İHA saldırısından sorumlu tutuluyor. Bu rakam ise selefi Bush döneminde gerçekleştirilen İHA saldırılarının yaklaşık 6 katı.

2004 yılından buyana Pakistan'da gerçekleştirilen 337 İHA saldırısında 1908 ile 3225 arasında Pakistanlının öldüğü belirtiliyor. Enstitü, ölenlerin yüzde 15'ini sivillerin oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik de Ekim ortasında yaptığı bir açıklamada, İHA saldırılarında öldürülen insanların çoğunun masum siviller olduğunu söylemişti.

Bill Gates bir kampanya da İHA kurbanları için başlatır mı?


Bugün Twitter hesabında Pakistan'da 1994'ten bu yana çocuk felcine bağlı ölümlerdeki azalmaya dikkat çekti. 1994'te Pakistan'da 23 bin çocuğun çocuk felcine yakalandığını belirten Microsoft'un patronu, geçen yıl bu sayının 158'e, bu yıl ise 47'ye düştüğünü yazdı. Gates,"çocuk felcine son" etiketiyle Twitter'da yürütülen kampanyaya aktif biçimde katılıyor. Gates'in Pakistan'da ABD'nin İnsansız Hava Araçları tarafından katledilen ya da yaralanan insanların yakınlarıyla ilgili bir kampanya başlatması ise beklenmiyor.

 

(soL- Dış Haberler)

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler