22 Ekim 2020 Perşembe Saat:
21:27
10-04-2015
  

Pakistan, Yemen'de Geri Adım Attı!

Yemen'deki tarafların kendi sorunlarını ve farklılıklarını barışçıl yollarla çözmesini arzuluyoruz...

Facebook da Paylaş

 

Suudi Arabistan, Pakistan'ın Yemen'deki müdahaleye askeri olarak destek vermesi için çağrıda bulunmuştu. Pakistan'dan konuyla ilgili çeşitli açıklamalar gelmiş ancak kesin bir karar alınmamıştı. Pakistan Meclisi birkaç gündür Yemen'e askeri müdahale konusunda yaptığı değerlendirmeler sonuncunda Arabistan'ın isteğini reddederek, Yemen sorununun barışçıl yollarla ve müzakereyle çözülmesine karar verdi.
 

Pakistan Meclisi tarafından oy çokluğuyla alına kararda şöyle denildi:

"Yemen sorununun çözümü ancak diplomatik yollarla olmalıdır. Pakistan hükümeti Yemen'e askeri birlikler göndermekten kaçınmalıdır
. Yemen'deki tarafların kendi sorunlarını ve farklılıklarını barışçıl yollarla çözmesini arzuluyoruz. Pakistan'ın tarafsız kalması gerektiği kanısındayız" denildi
.

 

Suudi Arabistan öncülüğünde Yemen halkına karşı başlatılan Körfez koalisyonu hava saldırılarına İran en başından bu yana şiddetle karşı çıkıyordu. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Pakistan'a iki günlük resmi bir ziyaret düzenledi.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ve Pakistan Dışişleri Bakanı Sertaç Aziz'le ayrı ayrı görüşen Zarif, Yemen'deki soruna askeri müdahalenin çözüm olmayacağını savunmuş ve Yemen'deki tarafların sorunu siyasi yollarla çözmesi gerektiğini iletmişti.

Zarif'in ziyaretinin tamamlanmasının ardından Pakistan'ın Yemen konusunda tarafsızlık kararı alması ve taraflara siyaset yolu çağrısı yapması dikkat çekti.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler