03 Temmuz 2020 Cuma Saat:
21:46
06-09-2018
  

Peygamberimiz ve Çocuk Terbiyesi

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun.”

Facebook da Paylaş

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحِيِم

 

وَاعْلَمُواْ أَنَّمَا أَمْوَالُكُمْ وَأَوْلاَدُكُمْ فِتْنَةٌ وَأَنَّ اللهَ عِندَهُ أَجْرٌ عَظِيمٌ


“Bilin ki mallarınız ve çocuklarınız birer imtihandır. Allah katında ise büyük bir mükafat vardır.“

[Enfal/28]

 

Yüce Allah’ın insanlara sunduğu en büyük nimetlerden biri de hiç şüphesiz çocuklarımızdır. Gözlerimizin aydınlığı, evlerimizin neşe kaynağı olan çocuklarımız bizlere dünyada mutluluk verdikleri gibi ahiret mutluluğu için de birer vesiledirler. Kur’an-ı Kerim’de “Mallarınız ve çocuklarınız sizin için birer imtihandır.”[1] buyrularak bu hususa dikkat çekilmektedir. Dünya hayatının en güzel meyvesi olan çocuklarımız sevginin de en güzeline layıktırlar. Çocukları sevmek, onlara şefkat ve merhametle yaklaşmak ve onların mutluluğu için çaba göstermek hem insani hem de dini görevimizdir. Peygamber Efendimiz (s.a.a.) “Küçüklerimize sevgi, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” buyurmuştur.

Çocuklarla çocuklaşan onları gördüğü zaman yüzü gülen, yolda karşılaştığı çocuklara selam veren, onları kucaklayıp öpen ve onlarla oyunlar oynayan sevgili Peygamberimiz (s.a.a.) çocuk sevgisinin en canlı örneklerini bize sunarak bu konuda da en güzel örneğimiz olmuştur.

 

Çocukların onun hayatında ayrı bir yeri vardı. Peygamberimiz (s.a.a.) çocukları çok sever ve onlara değer verirdi. Bir gün onun, torunu Hz. Hüseyin’i öptüğünü gören bir sahabe: “Benim on tane çocuğum var. Şu ana kadar hiç birini öpmedim.” deyince, Peygamberimiz (s.a.a.); “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz” buyurmuştur.

 

Yine Peygamberimizin çocukları öptüğünü gören bir bedevi: “Siz çocukları öper miydiniz? Biz hiç öpmeyiz” deyince, Peygamber Efendimiz (s.a.a.); “Allah senin kalbinden merhameti almışsa ben ne yapabilirim.” diyerek onu uyarmıştır. Peygamberimizin hayatında sıkça rastladığımız bu gibi örnekler onun çocuklara olan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu bizlere göstermektedir.

Çocuklar sevgiye ve ilgiye her şeyden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Yeterince sevgi alamamış, sevgiye doymamış çocukların büyüdüklerinde başkalarını sevmeleri de zordur. Çocuklarımızın gelecekte mutlu ve topluma faydalı bireyler olmalarını istiyorsak ihtiyaç duydukları ilgi ve sevgiyi şımartmadan ve nefret ettirmeden kız-erkek ayırımı da yapmadan onlara vermeliyiz.

 

Çocuklarımıza karşı davranışlarımızda dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi de onlara eşit davranmaktır. Sevgi gösterirken bile kız çocuğunu ihmal ederek erkek çocuğuna ayrıcalıklı davranılmasına Peygamberimiz karşı çıkmıştır. Ashabını bu hususta uygun bir şekilde uyaran Peygamberimiz (s.a.a.) “Çocuklarınız arasında (mal taksimi de dâhil olmak üzere her konuda) adil davranınız” buyurmuştur. Çünkü çocuklar arası ayırım onların birbirine karşı düşmanlık beslemesine, zaman zaman da daha büyük problemlere yol açtığı bilinen bir gerçektir. 

Geleceğin annesi ve babası olacak yavrularımızın, özellikle aile içi sıkıntıların sıkça yaşandığı günümüzde kız-erkek ayrımı yapmadan eğitimlerine hassasiyet gösterelim. Onları maddi ve manevi alanda iyi yetiştirmek için küçük yaşlarda camiye ve cami kültürüne alıştıralım. Çocukların her zaman her yerde çocuk olduğunu unutmayalım. Arkadaş çevrelerine çok dikkat edelim. Bunun için de büyükler olarak samimi ve dürüst ailelerle dostluk kuralım böylece çocuklarımızın da birbirleriyle dost ve arkadaş olmalarını sağlayalım. Onları yetiştirirken çekmiş olduğumuz sıkıntıların sevap, onlar için yaptığımız harcamalarında sadaka olarak değerlendirildiğini unutmayalım.

 

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyun.”[2]

 


 


[1] Enfal/28

[2] Tahrim/6

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler