20 Mayıs 2022 Cuma Saat:
20:46
15-01-2020
  

Rakamlarla Ortadoğu'da Amerikan Askeri Varlığı

Kalesi İçten Fethedilmiş Ortadoğu + Rakamlarla Amerikan Askeri Varlığı

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

Bölgedeki üslerde kaç Amerikan askeri görev yapıyor?

 

Orta Doğu'daki üslerde ve gemilerde on binlerce askeri personeli olan ABD, askeri teçhizatını bölgede hareket ettirmek için diğer ülkelerle anlaşmalara sahip.

 

ABD'nin askeri varlık bulundurduğu Orta Doğu ülkeleri Katar, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Suriye, Ürdün, Irak ve Umman.

 

KUVEYT: 13 BİN ASKER

 

ABD'nin Körfez'de en çok asker konuşlandırdığı ülke 'NATO dışında ABD müttefiki' statüsüne sahip. Irak ve Suudi Arabistan arasındaki 4 milyon nüfuslu Kuveyt'te yaklaşık 13 bin Amerikan askeri bulunuyor. İki ülke 1991'deki Körfez Savaşı'ndan bu yana Savunma İşbirliği Anlaşması'nın tarafı.

 

KATAR: 13 BİN ASKER

 

Katar, ABD'nin bölgedeki en büyük askeri üssü olarak bilinen El-Udeyd Hava Üssü'ne ev sahipliği yapıyor. Doha yönetimi 1996'da 1 milyar Dolar'a inşa edilen üssün 2018'de iyileştirilmesi için 1.8 milyar Dolarlık plan açıkladı. Katar'ın diğer bölge ülkeleri Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan ile sorunlar yaşadığı biliniyor.

 

BAHREYN: 7 BİN ASKER

 

ABD, Bahreyn'de Orta Doğu'daki en büyük deniz gücü olarak gösterilen 5. Filo'ya sahip. Yaklaşık 1.5 milyon nüfuslu ada ülkesi Suudi Arabistan'ın da yakın müttefiki olarak biliniyor.

 

5. Filo'nun operasyon alanı Hürmüz Boğazı, Süveyş Kanalı ve Babu'l Mendeb Boğazı, Basra Körfezi, Umman Körfezi, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu. Bahreyn yönetimi Trump'ın İran'a karşı sert duruşunu savunuyor. Bahreyn'de 2011'deki haklı Şii ayaklanmasının sert şekilde bastırılmasının ardından İran ile ilişkiler kopma noktasına gelmişti.

 

IRAK: 6 BİN ASKER

 

ABD'li yetkililer Irak'ta tam olarak kaç asker bulunduğunu ifade etmiyor. Bağdat’ın kapalı diplomatik alanı Yeşil Bölge ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in kasım ayında ABD birliklerini ziyaret ettiği Esad Hava Üssü de dâhil olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 6 bin askerin görevlendirildiği tahmin ediliyor.

 

Dışişleri Bakanlığı 4 Ocak'ta tüm Amerikan vatandaşlarına ülkeyi terk etmelerini emretti. Bir gün sonra da ABD birliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge ve Balad hava üssüne roket atıldı.

 

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ: 5 BİN ASKER

 

Hürmüz Boğazı yakınındaki Birleşik Arap Emirlikleri de tanker krizlerinin bir parçası. ABD ve Suudi Arabistan'ın geleneksel müttefiki olan ülkede 5 bin civarında Amerikan askeri bulunuyor. Son dönemde artan gerilimler üzerine ülke yönetimi Tahran ile uzlaşmacı politikalar üretmeye başladı.

 

ÜRDÜN: 3 BİN ASKER

 

Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve İsrail ile sınırı olan Ürdün, ABD'nin bölgedeki önemli stratejik üslerine ev sahipliği yapıyor. Azrak kentindeki Muvaffak Salti Hava Üssü'nde savaş ve kargo uçakları gibi birçok askeri teçhizatı bulunuyor ABD’nin. Kral Faysal Hava Üssü'nde kasım 2016'da bir Ürdünlü subay 3 Amerikan askerini öldürmüştü.

 

SUUDİ ARABİSTAN: 3 BİN ASKER

 

ABD'nin Suudi Arabistan'da bulunan üslerinde 3 bin askerin olduğu belirtiliyor. Suudi Arabistan’da Yemen tansiyonunun arttığı dönemde ABD geçtiğimiz yıl ekim ayında bu ülkeye daha fazla asker göndereceğini duyurdu. Washington yönetimi Yemen'i Suudi Arabistan'daki petrol ve gaz tesislerine saldırmakla suçluyor.

 

SURİYE: 800 ASKER

 

Trump yönetimi 2019'un ekim ayında Suriye'den askerlerini çekmesinin ardından geride yaklaşık 800 kişilik bir ekip kaldı. O dönem bu ülkedeki Amerikan askeri sayısı 2 bindi. Suriye-Ürdün sınırındaki Tanf üssü bölgedeki en riskli yerlerden biri olarak görülüyor.

 

AFGANİSTAN: 14 BİN ASKER

 

Brüksel merkezli Uluslararası Kriz Grubu, yaklaşık 14 bin Amerikan askerinin bulunduğunu belirtiyor. ABD Başkanı Trump geçtiğimiz yıl kasım ayında Afganistan'daki Bagram Üssü'ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştirmişti.

 

 

Odatv.com

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler