15 Aralık 2018 Cumartesi Saat:
09:13
31-05-2017
  

Ramazan Ayı Beşinci Gün Duası

Allah'ım! Bu günde beni mağfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarından kıl...

Facebook da Paylaş

Ehlader Araştırma Bölümü

Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنَ الْمُسْتَغْفِرِينَ وَ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ عِبَادِكَ الصَّالِحِينَ الْقَانِتِينَ‏ وَ اجْعَلْنِي فِيهِ مِنْ أَوْلِيَائِكَ الْمُقَرَّبِينَ بِرَأْفَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِين‏

 

"Allah'ım! Bu günde beni mağfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarından ve velilerinden kıl; lütuf ve şefkatin hakkında ey merhametlilerin en merhametlisi!"

 

***

 

Üveysi Karani, bağışlanma ve istiğfar talebinde bulunan örnek şahsiyetlerden biridir. Hz. Peygamber (s.a.a) Üveys için şöyle buyurmuştu:

 

"Ben aranızdan ayrılıyorum, onu (Üveys) görmeyi arzulayarak size ve dünyanıza veda ediyorum. Fakat ne yazık ki onu göremeyeceğim."

 

Peygamber Efendimizin (s.a.a) bu sözünde derin manalar yatmaktadır.  Bir deve çobanı düşünün ki Yemen’in susuz ve kurak çöllerinde çobanlık yapsın ve Medine’de Hz. Peygamber (s.a.a) onu görmeyi arzulasın.

 

Gerçek Saadetin Anahtarı

 

Üveys'in annesi çok yaşlı, hasta ve kördü. Üveys, hem kendi fıtratı gereği ve hem de Hz. Peygamberin (s.a.a) "anne ve babalarınızı sevin, onlara saygıda kusur etmeyin" emri gereği annesinin tüm bakımını üstlenmişti.

 

Üveys'in, Peygambere olan sevgisi o kadar çok ağır geldi ki sonunda annesinden aldığı izinle Hz. Peygamberi (s.a.a) görmek için Medine'ye doğru yola çıktı. Ancak annesi tek bir şart ile Üveys’e izin vermişti. Annesi Üveys'ten Hz. Peygamberin (s.a.a) evde olmaması halinde tekrar kendi yanına dönmesini istemişti. Çünkü yaşlı kadının Üveys'ten başka kimsesi yoktu.

 

Büyük bir arzu ve istekle Hz. Peygamberi (s.a.a) görmek için yola düşen Üveys, Medine'ye vardığında Hz. Peygamberin (s.a.a) yolculuğa çıktığını öğrendi. Anneye karşı yapılacak herhangi bir saygısızlıktan Peygamberin (s.a.a) razı olmayacağını bilen Üveys, Peygamber Efendimizin (s.a.a) evinin önüne gelip evin kapısına doya doya baktıktan sonra tekrar annesinin yanına döndü. Hz. Peygamber (s.a.a) Medine'ye döndüğünde kendisine Üveys’in geldiğinin haberini verdiler. Hz Peygamber (s.a.a) şöyle buyurdu buyurdu:

 

"Evet, bu Üveys'in nurudur, bizim eve hediye bıraktı ve kendisi gitti."[1]

 

Hz Ali (a.s) Zigar bölgesine ulaştığında yanına gelen yaşlı adamın ismini sorunca adam, "Üveys" cevabını verdi. Hz. Ali (a.s) "Allah Ekber! Allah Resulü (s.a.a) bana kendi ümmetinden olan Üveysi Karani'yi göreceğimi bildirmişti. Üveys, Allah ve Resulü'nün dostudur. Hak yolda gitmekte ve ömrünü Allah yolunda şahadet ile tamamlamaktadır. Onun kıyamette Rabia ve Mudir kabile üyesi sayısınca şefaat hakkı vardır" diye buyurdu.[2]

 

Üveys, Allah'ı zikir etmenin gerçek tadına varmış ve Allah'a layık kul olma makamına ulaşmıştı. Üveys'in Allah rızası için annesine olan özel saygısı, Üveys'e hem dünyasını ve hem de ahret saadetini kazandırdı.

 


[1] Müntehel Amal, c.1 S. 467

[2] El-İriad, S. 167

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler