18 Aralık 2018 Salı Saat:
17:59
27-05-2017
  

Ramazan Ayı Birinci Gün Duası

Mübarek Ramazan Ayı'nın Birinci Gün Duası

Facebook da Paylaş

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Horasan İlim Havzası üstatlarından Ayetullah Seyit Muhammed Hüseyni el-Musevi Zencani, Ramazan ayı'nın birinci gününe ait duanın şerhinde "İbn. Abbas aracılığıyla Peygamber Efendimizden (s.a.a) nakledilen bu duanın çok derin manaları vardır" dedi. Ayetullah Zencani sözlerine şöyle devam etti:

 

"Ramazan'ın ilk gününün duasında Yüce Rabbimiz orucun adabını öğrenmemizi istiyor. Yani gerçek manada oruç tutanlardan olalım. Yani; benim tuttuğum oruç, gerçek oruç tutanların orucu gibi olsun.

 

الّلهُمَّ اجعَل صیامی فیهِ صیامَ الصّائمینَ: Oruçlu kimse içinde olduğu ruh halinin farkında olmalıdır. Yemek ve içmeyi kendine yasakladığı süre zarfında tek amacı, Allah'a yakınlaşma kastıyla olmalıdır.

 

وَ قیامی فیهِ قیامَ القائمینَ: Allah’ım! Eğer bu mübarek ayda gündüzlerimi oruç ve gecelerimi ibadetle geçirme lütfünde bulunursan, ibadetlerimin gerçek ibadet edenlerin ibadeti gibi olması için bana yardım et. Onlar gibi her tür kirden arınmış tertemiz bir kalple huzurunda durmayı ve münacat etmeyi bana nasip et.

 

وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَهِ الغافِلینَ: "Nebbihni" yani; beni gaflet uykusundan uyandır. Bu cümle, çok manidardır. Allah, Peygamberinin (s.a.a) diliyle bazı vakitler insanın gaflete kapılabileceği gerçeğini hatırlatıyor bizlere. Ancak bu uyku, bedenin değil aklın uykuya yenik düşme halidir.

 

Birçoğumuzun en büyük sorunlarından biri hemen hemen her şey hakkında bilgimiz olmasına rağmen bu ilmin bizde etki bırakmamasıdır. Ölümün hakikat olduğunu görüyor ve biliyoruz. Ölümün bizim içinde kaçılmaz son olduğunun farkındayız. Ama ölüme olan ilmimizin bizim ürerimizde hiçbir yaptırım rolü yok. Neden? Nedeni açık; aklımız gaflet uykusunda. Çünkü akıl uyudu mu tüm benlik uyur.

 

وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِله العالَمین: "Allah’ım! Günahlarımı bağışla" cümlesinde geçen bağışlamadan kasıt hacetlerin kabulüdür. Yani; Allah'ım! Benim hakkında karar kılacağın muhabbet ve lütuf makamından ilk isteğim, işlemiş olduğum günahlarımı bana hediye etmendir. (bağışlamandır).

 

وَاعفُ عَنّی یا عافیاً عَنِ المُجرِمینَ: Allah'ım! Daha önce günahlarını affettiğin 'Bağışlanmışlar Zümresi'nde bana da yer ver.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler