02 Haziran 2020 Salı Saat:
10:24
11-06-2017
  

Ramazan Ayı Onaltıncı Gün Duası

Akıllı ve düşünen İnsanlar ile arkadaş olmak, insanın ahlakını güzelleştirir ve geliştirir.

Facebook da Paylaş

 

  Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani اللهمّ وَفّقْني فيهِ لِموافَقَةِ الأبْرارِ وجَنّبْني فيهِ مُرافَقَةِ الأشْرارِ وأوِني فيهِ بِرَحْمَتِكَ الى دارِ القَرارِبالهِيّتَكِ يا إلَهَ العالَمين
 Allah’ım bu günde iyi insanlarla arkadaş olmaya beni muvaffak kıl ve kötü insanların arkadaşlığından beni uzaklaştır. Rahmetinle bana ebediyet ve sükûnet yurdu olan cennette yer ver; ilahlığın hakkına, ey âlemlerin ilahı.

Bir hadiste İmam (a.s) şöyle buyurmaktadır: Akılsız ve laubali insanla arkadaşlık yapmak ahlakın yok olmasına sebep olur. Akıllı ve düşünen İnsanlar ile arkadaş olmak, insanın ahlakını güzelleştirir ve geliştirir.

Kuran En Güzel Arkadaştır

“Kur'an'dan müminler için şifa ve rahmet olan şeyleri indirmekteyiz. Oysa o, zalimlere hüsrandan başkasını arttırmaz.” İsra/82

Kuran'ın huzurunda olup da, ondan ayrıldığında eksiklik ve kötülükleri giderilip yerine kemali ve iyilikleri çoğalmayan hiçkimse yoktur. Kuran müminler için şifa ve rahmettir, kâfirler için ise zarar ve hüsrandır. Kuran'ın bakış açısından Kuran ile ünsiyeti olan müminler için gelişme ve kemal vesilesi, Zalimler için ise hüsran ve zarar vesilesidir. Peygamber (s.a.a) Kuranla içli dışlı olanlar için şöyle buyuruyor: “Kuran ile ünsiyeti olan onu okur ve özüne döner, kendisine gelir.”

Şer ehli ve kötü olan bir insana her ne kadar yakınlık gösterilir ise o kadar zarar gelir. İyiyle şer bir birine zıttır, şer ehli olan insan Allaha teveccüh etmez. Allah’ın emirleri karşısında teslim olmaz, boyun eğmez. En büyük mucizeleri görmelerine rağmen iman etmezler.

Nemrut Hz İbrahim'den  (a.s) çok büyük mucizeler görmesine rağmen kendi kibirliliğinden asla taviz vermedi. Hz İbrahim’i (a.s) ateşe attıklarında ve ateşin gül bahçesine dönüştüğünü gördüğü halde iman etmedi. Ama Nemrut'un kızı bu durumdan istisna olmuştur. Şöyle ki Hz İbrahim’in (a.s) ateşe atılma sahnesini seyretmek için babasıyla birlikte sarayın en yüksek zirvesine çıktı. Ordan olayı seyrederken ateşin Hz İbrahim (a.s)için bir gül bahçesine döndüğünü görünce hayretler içerisinde ey İbrahim bu ne durum ki ateş seni yakmıyor diye seslendi. Hz İbrahim (a.s); Zikri bismillah olan birinin kalbi ilahi marifetle dolup taşar ve ateş onu yakmaz. Diye cevap verdi. Nemrut’un kızı, bende seninle beraber olmak istiyorum ey İbrahim dedi. Hz İbrahim (a.s) ona “La ilahe illellah İbrahim halilullah” söylemesini ve sonra ateşe doğru gelmesini buyurdu. O bu sözleri tekrar ederek ateşten geçip kendisini Hz. İbrahim’e (a.s) ulaştırdı. Hz İbrahim’e (a.s) iman getirdikten sonra babasının yanına geri döndü.

Nemrut'un kıyamet sahnesini andıran bu ateş kütlesini görmesine rağmen, dünyaya olan düşkünlüğü ve makam sevdası Hz.İbrahim'e (a.s) iman etmesini engelledi. Nemrut, kızının Allah'a iman etmemesi için her ne kadar nasihat edip korkuttuysa da engel olamadı. En sonunda kızgın güneşin altında kendi kızını çarmığa gerdi. Fakat Allah’ın emriyle Cebrail (a.s) Nemrut'un kızını kurtarıp, Hz İbrahim’in (a.s) ulaştırdı.Bütün bu baskı ve zorluklara rağmen Nemrut'un kızı Hz İbrahim’e olan imamından asla taviz vermedi. Her zaman Hz. İbrahim'i (a.s) savundu. En sonunda da takva ve iffetinden dolayı Hz İbrahim (a.s) onu kendine eş seçti.

Allah’ım bu günde bizleri bütün şerlerin şerrinden koru. İyilerle dost olmaya nasip et, bizleri cennetinin nimetiyle nimetlendir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler