03 Nisan 2020 Cuma Saat:
03:27
14-06-2017
  

Ramazan Ayı Ondokuzuncu Gün Duası

Rabbim bizlere bu dünyada Hz Ali gibi yaşamayı ve Hz Ali gibi hakka teslim olmayı nasip et.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

اللهمّ وفّرْ فيهِ حَظّي من بَرَكاتِهِ وسَهّلْ سَبيلي الى خَيْراتِهِ ولا تَحْرِمْني قَبولَ حَسَناتِهِ يا هادياً الى الحَقّ المُبين
 

"Allah’ım! Bu günün bereketlerinden nasibimi bol et; hayırlarına ulaşma yolumu kolaylaştır; ihsanlarının ulaşmasından beni mahrum bırakma; ey apaçık hakka hidayet eden Rabbim."Allah’ım! Bu günün bereketlerinden nasibimi artırmaktan maksat, Ramazan ayının bereketinden yaralanılması kast edilmiştir. Ramazan ayının bereketinden yararlanmak ise, Kuran okumak dua etmek ve ilahi dergâha günahların affı için yalvarıp yakarmaktır.

Allah’ım hayırlarına ulaşma yolumu kolaylaştır; hayırlaraulaşma yollarından biri de bu ayda iftar yemeği vermektir. İmkânı olanlar bu ilahi hayrata kavuşmak için Allahtan yardım istesinler ki bu iş onlar için kolay olsun. bu işi yaparak mallarını Allah yolunda harcayabilsinler.

Müslüman olan bir insan komşusunun durumuna vakıf olmalı iyi ve kötü günde onun yanında olmalıdır. Zira bazı komşularımız vardır ki sahur ve iftar için yiyecek bir şeyleri olmadığından dolayı  sadece kuru ekmek  ve su ile Allah rızası için oruç tutuyorlar. Sizler tüm yakın komşularınızın durumdan sorumlusunuz, araştırıp komşunuzun durumunu bilmeniz gerekmektedir.

Duada, Allah’ım ihsanlarının ulaşmasından beni mahrum bırakma, cümlesinden maksat; gecenin bir vakti senin rızan için namaz kıldığımda,seninle konuşmak için kuran okuduğumda ve seher vakitlerinde ayetlerini görüp tefekkür ettiğimde, tüm bunların sevabının bana ulaşmasından beni mahrum etme. Bazı yaptığımız ameller vardır ki sevaplarımızı heba eder, hatta rivayette vardır ki eğer birisi gıybet eder başkabirini çekiştirir ise bunun kırk günlük amelleri gıybetini ettiği şahsın amel defterine yazılır, böylelikle yapmış olduğu o kırk günlük çabalar ve ibadetler hepsi boşa çıkar.

Ey apaçık hakka hidayet eden Rabbim; bizleri hak dine hidayet ettiğinden dolayı her ne kadar şükür etsek dahi azdır. İmam Ali’nin (a.s) ve Ehlibeyt'in velayeti açık bir haktır ki Allah bu hakta bizleri hidayet etmiştir. Çünkü Hz Peygamber (s.a.a) efendimiz buyuruyor: Ali hak ile beraberdir ve hakta Ali ile beraberdir.

Bugün Ramazan ayının 19. günüdür. İslam âleminin uğradığı en büyük musibetlerden biri olan muttakilerin mevlası müminlerin emiri Hz Ali’ın (a.s) sabah namazında iken mihrapta İbni Mülcem(l.a) tarafından zehirli kılıçla yaralandı ve bu kılıç yarasıyla şahadet şerbetini kana kana içti.

Rabbim bizlere bu dünyada Hz Ali gibi yaşamayı ve Hz Ali gibi hakka teslim olmayı nasip et.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler