24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
08:16
09-06-2017
  

Ramazan Ayı Ondördüncü Gün Duası

Dedi ki: Rabbinin rahmetinden, sapıklardan başka kim ümit keser?

Facebook da Paylaş

 

  Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani


اللَّهُمَّ لاَ تُؤَاخِذْنِي فِيهِ بِالْعَثَرَاتِ وَ أَقِلْنِي فِيهِ مِنَ الْخَطَايَا وَ الْهَفَوَاتِ‏ وَ لاَ تَجْعَلْنِي فِيهِ غَرَضاً لِلْبَلاَيَا وَ الْآفَاتِ بِعِزَّتِكَ يَا عِزَّ الْمُسْلِمِين
 Allah’ım! Bu günde ayak sürçmelerimden dolayı beni cezalandırma; hata ve yanlışlarımı bağışla Bu günde beni bela ve afetlerin hedefi etme.


Duadaki “اقاله” (Egale) kelimesi, İsteyerek ya da istemeyerek yapılan hataların karşısında cezalandırılmama talebi anlamındadır. Allah (c.c) hiçbir zaman kulunu hata ve sürçmelerinden dolayı yargılamaz. Zira İnsan masum değildir, ama kul yapmış olduğu hata ve günahlarda ısrar eder ve kendine bir iş ve alışkanlık haline getirir ise o zaman Allah onu cezalandırır.
 

İnsan kendi hata ve günahlarında çabuk bir şekilde Allah’ına yönelmeli ve ona teveccüh etmelidir. Günahta ısrar edenlerin tövbeleri kabul olmaz zira tövbe ederler ama yine kendi günahlarına rahat bir şekilde dönerler. Elbette bunu unutmamak gerek İnsan yaptığı günahtan derhal tövbe etmelidir, tövbe ettiği gibi de, o günahta ısrar etmemeli. Allah (c.c) İnsanları tövbe konusunda mahrum etmemiş ve ömrünün sonuna kadar tövbe fırsatını İnsanlara vermiştir.

Allah’ın Rahmetinden Ümitsiz Olmayın

Şeytan günahlardan sonra insanlara Allah seni bağışlamaz, artık ahiretini kaybettin bari dünyanın lezzetini çıkar diyerek ümitsiz etmeye çalışır. Allah’ı rahmeti her zaman kullarının üzerinedir, her daim bağışlayan, şefkatli ve merhametlidir. Hiç düşündünüz mü anne ve babanın etinden, kanından olduğumuz halde onlara karşı kaç kez hata ve saygısızlık yapar isek bizleri kendilerinden uzaklaştırırlar. Oysaki bizlerin her şeyi, ruhu, bedenimiz ve onu ihtiyacı olan yiyecekler dahi Allah’tan olmasına rağmen ve binlerce kez ona karşı hata yapmamıza rağmen bizleri kendisinde uzaklaştırmamıştır. Yine de buyuruyor; kulum bana dön ben seni bağışlayacağım. Onun bağışlamasında hiç şek ve şüphe yoktur.

Allah’ın Rahmetinden Ümitsiz Olmak Büyük Günahlardandır

Ümitsizliğin büyük günahlardan olmasının sebebi, Allah’ın emri olan “Rahmetimden yüz çevirmeyin” sözünü dikkate almamasından dolayı olabilir.

“Dedi ki: Rabbinin rahmetinden, sapıklardan başka kim ümit keser?”  Hicr/56

“(Benim adıma onlara) De ki: “Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım! Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir.” Zumer/53

“Bu günde beni bela ve afetlerin hedefi etme”

İnsan varlık âleminde en zayıf mahlûktur o yüzden mutlak kudrete sahip olan Yüce yaratana her daim sığınmak gerek. Bazı İnsanlar vardır ki hayatlarında çoğu belalardan korunmuşlardır, tarihte şöyle bir olay vardır; bir gün hırsızlar bir eve girdiler,gecenin karanlığında evde beşikte uyuyan bir bebekle karşılaşırlar. Çocuk ağlayıp ev sahibini uyandırmasındiye beşiğiyle beraber çocuğu evin dışarısına götürürler. Daha sonra evin bütün eşyalarını dışarı taşıdılar bu esnada ev sahibi uyandı, ev sahibi kendilerini görmesindiye hırsızlar evin bir köşesine saklandılar. Ev sahibi etrafa bakınca çocuğu göremedi eşini uyandırdı eşiyle beraber evden dışarı çıktılar. Bir de baktılar ki evin bahçesinin ortasında çoğun beşiğiyle bütün eşyaları bir araya toparlamışlar. Bu esnada ev olduğu gibi yerle bir oldu ve içindeki hırsızlar oracıkta öldüler. Evet bazen Allah İnsanı çoğu kaza ve belalarda koruyor.

Allah’ın bizler sana teslim olmuşuz ve senin ile izzet bulmuşuz. Bizleri zillete düşürme, kendi yüceliğin ve izzetinin hürmetine bizleri belalardan koru.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler