19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
20:20
07-06-2017
  

Ramazan Ayı Onikinci Gün Duası

"Allah’ım; Bu günde örtü ve iffetle beni ziynetlendir.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistaniاللهمّ زَيّنّي فيهِ بالسّتْرِ والعَفافِ واسْتُرني فيهِ بِلباسِ القُنوعِ والكَفافِ واحْمِلني فيهِ على العَدْلِ والإنْصافِ وامِنّي فيهِ من كلِّ ما أخافُ بِعِصْمَتِكَ يا عِصْمَةَ الخائِفين"Allah’ım; Bu günde örtü ve iffetle beni ziynetlendir.  Bugün kanaat ve elde olana yetinme elbisesini bana giydir; beni bu günde adalet ve insafa sevk et ve korktuğum her şeyden beni emniyete al; koruma ve ismetinle; ey korkanları koruyan Rabbim!"


Örtü, İffet ve Ziynet

Duanın birinci bölümünde şu ifadeler yer alıyor: "Allah'ım; Bu günde örtü ve iffetle beni süslendir."

Örtü ve iffet bütün insanlar için gereklidir, yüce yaratan insanları erkek ve dişi olarak yarattı, nesillerinin devamı içinde bunlara cinsi istekler verdi. Bu cinsi istekler bir şekilde karşılanması gerekmektedir. Dindar insanlar Allah’ın emri doğrultusunda şer-i evlilik yollarıyla bu isteklerini karşılayarak kendi iffetlerini koruyorlar. Sonuç olarak bizlerde Allah’tan doğru ve şer-i yollarla iffetimizi ve ziynetimizi korumayı istemeliyiz.

İslam âlemi cinsel istek ve arzuların helal yolla karşılanması hususunda evlilik meselesine çok önem vermiştir. Buna istinaden Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyuruyor:

"İslam'da hiç bir kurum evlilik kurumu kadar sevilmemiştir."

Diğer bir hadisi şerifte ise şöyle buyurmaktadır: Evlenin, çoğalın zira kıyamette sizlerin çokluğuyla diğer ümmetlere karşı övüneceğim, hatta düşük bile yapsanız.

Reşit olan birisi evlilikten korkmamalıdır. Zira o reşitlik onun olgunluğuna ve evlilik çağının geldiğine delalettir. Buradaki en büyük iş Anne baba ve büyüklerimize düşmektedir. Çeyiz ve mihir konusunu kolaylaştırmalıdırlar. Bu sıkıntılardan dolayı çoğu gencimiz evlenememektedir ve evlenmek isteyip de evlenemeyen gençlerimiz kötü yola saptığında bundan aileler sorumludur. Evlilik masrafları hakkında İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmaktadır:

"Kadının bereketi onun masrafının az olmasındadır."

Çocuklarınızın geleceğini ve mutluluğunu düşünüyorsanız bırakın kendi yaşantılarını kursunlar. Neden kimse fakir kızın evine elçiliğe gitmez? Ya da neden fakir bir erkek kız istemeye geldiğinde onu geri çeviriyorlar? Acaba mutluluk, kızın çeyizinin ya da erkeğin vereceği mihrin çokluğuna mı bağlıdır?

Hz Ali (a.s) kendi evliliği için savaş malzemesinden birini satarak yuvasını kurmuştur. Bu cüzi olan çeyiz ve mihir karşılığında Peygamber (s.a.a) kızı Fatıma'yı Hz. Ali'nin evine gelin olarak gönderdi. Bu iki yüce insan yaşantılarına tüm insanlığa örnek olacak türden çok sade bir ortamda başladılar. Hz. Ali (a.s) taraftarları, o değerli şahsiyetin emirlerini ellerinin tersiyle itmemelidirler. Hz. Ali (a.s) gençleri günahlardan korumamızı emrediyor. Çocuğun yaptığı günahın vabali anne ve babanın boynunadır. Bu nedenle bırakın gençler kendi yuvalarını kolay bir şekilde fazla masrafa ve borca girmeden kursunlar.

Aziz gençler! evlenmekten korkmayın, bütün varlıkların rızkı Allah'ın uhdesinedir.

"Yeryüzünde rızkı Allah'a ait olmayan hiçbir canlı yoktur." Hud/6

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler