24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
08:44
13-06-2017
  

Ramazan Ayı Onsekizinci Gün Duası

Allah’ım! Beni Ramazan seherlerinin bereketine vakıf kıl...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

اَللّهُمَّ نَبِّهْنِى فيهِ لِبَرَكاتِ اَسْحارِهِ وَنَوِّرْ فيهِ قَلْبِىبِضياءِ اَنْوارِهِ وَخُذْ بِكُلِّ اَعْضائِى اِلَى اتِّباعِ اثارِهِ بِنُورِكَ يا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعارِفينَ

 

Allah’ım! Beni Ramazan seherlerinin bereketine vakıf kıl ve kalbimi onun nuru ile aydınlat. Bütün uzuvlarımı onun etkilerine tabi olmaya sevk et. Nurun hatırına ey ariflerin kalplerinin aydınlatıcısı!

 

18. GÜNÜN NÜKTESİ


Başta rahmet elçisinin fazilet ve hikmet pınarı dilinden ramazan ayının faziletleri hakkında cümleler nakletmiştik. Gecesi ve gündüzü ile hem uyuyanları hem ibadet halinde olanları rahmeti ve faziletiyle kuşatmış bir aydır ramazan.

 

Evet, rahmet elçisi bize “Uykunuz bu ayda ibadet sayılıyor.” buyurmuştur. Uyumanın dahi ibadet sayıldığı bir ayda, ibadetle, zikirle ve ihsanla meşgul olmanın faziletini varın siz düşünün!

 

Bu ayda asıl uzak durulması gereken uyku, gaflet uykusudur. Zira Allah’ın ziyafetinde dahi gaflet uykusunda olmak büyük ziyandır. Gaflet uykusu insanın gecesi ve gündüzünü, uyanıklık ve uyku saatlerini de içine alan bir uykudur.

 

Uykular dahi biri birinden çok faklıdır. Allah’a ibadet ve itaatle geçen veyahut helal rızk peşinde koşmakla geçen günün yorgunluğunu atmak için uyumakla, gaflet, günah ve laubalilikle geçen bir günün ardından uyumak çok farklıdır. Salih kulun uykusu gafil kulun çalışmasından bile daha hayırlıdır. Zira hedefli bir yaşantıda uyku da çabanın bir parçasıdır.

 

Ramazan ayının her bir seherini bir gaflet uykusundan uyanma olarak addedebiliriz. Bu mübarek ayın her bir gününü yeni bir başlangıç olarak, hem de her önceki gününü bütün güzelliklerine rağmen gaflet sayacak kadar azimli bir başlangıç olarak seçebiliriz.


Allah’ım! Ramazanın her bir seherini bizim için bir gafletten uyanma vesilesi kıl. Bizleri, Ramazanın rahmet yağmuru ile doyasıya ıslanıp, yıkanıp temizlenenlerden eyle!

 

İlahiyatçı Ersan Baydemir

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler