24 Mayıs 2019 Cuma Saat:
08:20
12-06-2017
  

Ramazan Ayı Onyedinci Gün Duası

Rabbim! Muhammed’e ve onun tertemiz Ehlibeyti’ne rahmet et.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani


 اللهمّ اهْدِني فيهِ لِصالِحِ الأعْمالِ واقْـضِ لي فيهِ الحَوائِجَ والآمالِ يا من لا يَحْتاجُ الى التّفْسير والسؤالِ يا عالِماً بما في صُدورِ العالَمين صَلّ على محمّدٍ وآلهِ
الطّاهِرين


 

Allah’ım! Bu günde beni salih amellere hidayet et; bu günde beni hacet ve arzularıma kavuştur Ey açıklamaya ve sormaya ihtiyacı olmayan; ey alemdekilerin göğsünde bulunanları (içinden geçenleri) bilen Rabbim! Muhammed’e ve onun tertemiz Ehlibeyti’ne rahmet et


Bugün ki duanın ilk bölümünde yüce yaratıcıdan Salih amel yapmamız için yardım istiyoruz, yani bizleri en iyi Salih amele hidayet etmesini niyaz ediyoruz. Zira Salih amel ve doğru yolu seçme hususunda hata yapabiliriz, o yüzden dualarımızda yüce rabbimizden istiyoruz ki bizlere doğru yolu bulmada ve Salih ameller işlemede yardım etsin.


Birçok rivayet de bizlere Salih amel yapıp ve o doğrultuda hareket etmemiz, kendi ayıplarımızla uğraşıp ve onları ıslah edip yüce yaratana doğru hareket ederek, kötü işlerden uzak durmamız emredilmiştir.


Allah (c.c) Hz Musa’ya (a.s) bazı vasiyetlerini korumasını şöyle emretmiştir:


1-“Ey Musa Kendi günahlarının bağışlandığını görmediğin müddetçe başkalarının günahlarıyla uğraşma.”


2- “Ey Musa benim rızık hazinelerim bitmeyene kadar rızık hususunda kederlenme”.

Yüce yaratanın rızık hazineleri hiçbir zaman tükenmeyeceğine göre bizlerinde rızık hususunda kederlenmemizin anlamı yoktur. Herkesin rızkı tayin edilmiştir her ne durumda olur ise olsun, ona, o rızık ulaşacaktır.


3- “Ey Musa Şeytan ölmeyinceye kadar onun hilelerinden kendini emniyette sanma.”

Şeytan insanların ve insanlarda şeytanın düşmanıdır. Şeytan insanları yoldan çıkaracağına dair Allah’ın izzetine ant içmiştir.

“Dedi ki: “İzzetine ant olsun ki, ben onların tümünü mutlaka aldatıp saptıracağım.”“Ancak içlerinden ihlâsa erdirilmiş kulların müstesna.”  Sad/ 82,82 ve bir diğer ayette de şöyle geçiyor:“Ey Âdemoğulları! Size, “Şeytana tapmayın, çünkü o sizin apaçık bir düşmanınızdır” demedim mi?” Yasin/60


Şeytan kibirli ve bilgili biriydi. Hz Âdem’e (a.s) secde hususunda kibirlenerek Allah’ın emrine boyun eğmedi. Şeytanın bu kibri, onu bütün ilahi nimetlerden mahrum olmasına ve Allah’ın katından kovulmasına sebep oldu. Kovulduğunda Allah’ın adaletini yargılayarak şöyle dedi :

“Ey rabbim! Sen adaletlisin, sana yaptığım bunca yıl ibadetin karşılığı ne oldu!” Allah (c.c) cevabında şöyle buyurdu:

Amellerinin karşılığında dünyadan ne istersen iste ama ahirette hiçbir mükâfatın yoktur. Akıllı biri olduğundan dolayı bütün isteklerini Âdemoğullarının üstünde yoğunlaştırarak, onları doğru yoldan çıkarıp, Allah’a kulluk etmelerini önleyip, kendiyle beraber cehennem ehli yapmasıydı.


Allahtan istekleri bunlardan ibaretti:


1: Benim neslim ve evlatlarım Âdem'in nesli ve evlatlarının iki katı olsun.


2: Biz onları görelim ama onlar bizi görmesin.


3: Onların damarlarında kan gibi dolaşa bileyim.


4: Bana kıyamete kadar fırsat ver ömür ver. Bunların karşılığın da Allah (c.c) şöyle buyurdu: “Dedi ki: “Öyleyse, sen (kendisine) süre tanınanlardansın.”“Bilinen vaktin gününe kadar.”Hicr/37,38

 

Rabbim! Muhammed’e ve onun tertemiz Ehlibeyti’ne rahmet et.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler