19 Haziran 2019 Çarşamba Saat:
14:51
21-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi altıncı Gün Duası

Allah’ım! Bu günde çabamı takdire değer kıl...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

اللهمّ اجْعَل سَعْيي فيهِ مَشْكوراً وذَنْبي فيهِ مَغْفوراً وعَملي فيهِ مَقْبولاً وعَيْبي فيهِ مَسْتوراً يا أسْمَعِ السّامعين

 

Allah’ım! Bu günde çabamı takdire değer kıl“mükafatlandır”; günahımı bağışla; amelimi kabul buyur ve gözümü günahlara kapa; ey duyanların en iyi duyanı.

 

Allah’ım bu günde çabamı takdire değer kıl“mükafatlandır”, duanın bu tabiri kuranda iki kez yer almıştır biri İsra suresinde Allah(c.c) şöyle buyuruyor:

“Kim de ahreti ister ve bir mümin olarak ciddi bir çaba ile ona çalışırsa, işte böylelerinin çabası şükre (takdire) değerdir.” İsra/19

İkinci Ayeti kerime ise İnsan suresin de yer almaktadır:

“Şüphesiz bu sizin için bir mükâfattır. Sizin çaba harcamanız da takdire değer görülmüştür.” İnsan/22 bu iki ayeti kerimede Allah (c.c) bazı amelleri takdire değer olduğunu bizlere bildiri yor. Bizler de bu gün Yüce rabbimizden kendi takdirine mazhar olan amelleri yapmak için yardım istiyoruz.

Allah’ın takdir ettiği ameller çoktur, Allah’ın rızası için çaba sarf edilen ve yapılan bütün iyi ameller “namaz, oruç, hac ve diğer iyi işler” aslında Allah’ın takdir ettiği amellerdir. Bu amellerden ötürü Allah (c.c) müminlere dünyada ve ahrette saygınlık veriyor bunların da örnekleri tarihte çoktur.

Meysem temmar

Meysem yukarıda zikrettiğimiz Salih amelli şahıslardan bir tanesidir. Allah (c.c) onu şahadet makamıyla şereflendirmiştir. Hz Ali(a.s) bir gün kendi sahabesiyle hurmalıkta oturur iken, Meysem de sırtını bir hurma ağacına yaslamıştı, Hz Ali (a.s)! Ey Meysem senin bu yaslandığın ağaçta idam edecekleri gün halin nasıl olacak. Meysen hiçbir rahatsızlık ifade etmeden Ey Ali (a.s) senin sevgin üzere mi öleceğim? Sorusunu sordu.

Hz. Ali (a.s) evet diye buyurdu. Meysem, artık benim hiçbir rahatsızlığım yoktur diye arz etti. Hz Ali (a.s) ey Meysem benden yüz çevirmeni isteyecekler, sende bunu kabul etmeyeceksin ve bundan dolayı bu ağaçtan seni asaçaklar. O günden sora Meysem her gün o ağacı suluyor ve onun yanında iki rekât namaz kılarak Allah(c.c) seni benim için yaratmış diyordu.

Hz. Ali(a.s) buyurduğu gibi, Abdullah bin Ziyad Meysem den Hz. Ali’ye (a.s) lanet okumasını istedi oda yapmayınca aynı Hz. Ali (a.s) buyurduğu gibi hurma ağacından astılar. Allah bugünde bizlerin çabalarını boşa çıkarmasın, amellerimizi kendisinin takdir ettiği amellerden karar kılsın ve günahlarımızı bağışlasın.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler