03 Nisan 2020 Cuma Saat:
04:07
16-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi birinci Gün Duası

Allah’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 


اللهمّ اجْعَلْ لي فيهِ الى مَرْضاتِكَ دليلاً ولا تَجْعَل للشّيْطان فيهِ عليّ سَبيلاً واجْعَلِ الجَنّةِ لي منْزِلاً ومَقيلاً يا قاضي حَوائِجَ الطّالِبين


Allah’ım! Bu günde beni hoşnutluğuna götürecek bir kılavuz kıl bana; bu gün Şeytan’ı bana ulaştıracak hiçbir yol bırakma; benim yerleşeceğim ve rahat edeceğim yeri cennet kıl; ey arayanların hacetlerini yerine getiren Rabbim.


Duanın birinci bölümünde Allah’tanşeytanın şerrinden uzak durmayı ve onun hoşnutluğuna ulaşacak bir kılavuz istiyoruz. Evet, Allah’ı razı edecek ve onun razılığına ulaşacak şeylerden biri de onun evliyalarını tanımak ve bunun yanı sıra onlarınderece ve makamlarını bilmektir.

 

Elbette onların makamın tanımak bizlere zordur, zira bizlerin aklı onların hakikatini tanıyacak kadar gelişmemiştir. Bunda iyi bilmek gerek Allah’ın evliyaları ve Masum imamlar Allah’ın azameti ve yüceliği karşısında kendilerini en aciz gören kullarıdır ve bu kulluklarından ötürü Allah bütün insanüstü faziletleri onlara vermiştir.


İnsanın aklına şöyle bir soru gele bilir: Allah (c.c) şeytanı bütün vesveselerin sebebi olduğu halde ve insanları yoldan çıkaracağını bildiği halde neden yarattı?  Cevap; Elbette şeytanın ilk yaratılışı kusursuz ve temizdi. Kendi özgürlük ve makamından su istifade ederek Allah’a başkaldırdı ve bunun neticesinde ilahi dergâhtan kovuldu. Şeytanın varlığı hakikat yolunda ilerlemek isteyenler için zarar ve ziyan değildir belki de onların bu yolda kemale ulaşması için başarının sırrıdır. Zira insanın karşısında güçlü bir düşmanın olması onun düşmana karşı güçlenmesine ve onun hilelerine karşı tedbirli olmasına sebep olur.


Şeytan bazı peygamberlerin huzuruna vararak onlarla sohbet ediyordu. Bunların arasında Hz Yahya’yla daha çok sohbet etmişti. Hz Yahya şeytandan insanları nasıl aldattığını sordu. Şeytan dedi biraz bekle ey Yahya döneceğim, bir müddet sonra başında bir şapka, elinde bir çan ve belinde bazı renkli iplerle döndü. Hz Yahya bunların ne olduğunu sorunca oda teker teker açıklamaya başladı. Herkesi kendi rengine göre bu renklerle kandırıyorum; Âlimi ilmiyle, abid’i ibadetiyle, genci gençliğiyle, yaşlıyı da ümitsizliğiyle. Elindeki çanı ne için kullandığını sordu. Ey Yahya âlemdekibütün müziklerin melodisi bu çandan alınmıştır.  Bunu çalarak genci, yaşlıyı, kadını ve erkeği bununla oynatırım.


Hz Yahya şeytana hitap ederek, ey şeytan beni de yoldan çıkarmayı hiç düşündün mü? Evet Annenin san pişirdiği çorbadan doyuncaya dek yediğinde seni kandırmaya çalışıyorum ama bir türlü başaramıyorum. Hz Yahya: Allah’ söz veriyorum ki artık annemin pişirdiği çorbadan doyuncaya dek yemeyeceğim. Şeytanda, bende Allah’a söz veriyorumki bundan sonra kimseyle doğru ve gerçekçi konuşmayacağım. Seni yoldan çıkarmak için bir zerre de ümidim vardı ama bu doğru konuşmamdan dolayı onu da kaybettim.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler