03 Nisan 2020 Cuma Saat:
05:12
24-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi dokuzuncu Gün Duası

Bu günkü duada Allah’tan (c.c) bizleri kendi rahmetiyle kaplamasını istiyoruz...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ غَشّني بالرّحْمَةِ وارْزُقْني فيهِ التّوفيقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبي من غَياهِبِ التُّهْمَةِ يا رحيماً بِعبادِهِ المؤمِنين


Allah’ım! Bu günde rahmetinle beni kapla; bu günde bana iyi amelleri yapmak için tevfik ve kötü amellerden korunma gücü lütfeyle ve beni şüphe ve suç unsuru addedilebilecek şeylerin karanlığından temizle; ey mümin kullarına merhametli olan Rabbim.

 

Bu günkü duada Allah’tan (c.c) bizleri kendi  rahmetiyle  kaplamasını istiyoruz, Allah’ın (c.c) rahmetinin ne kadar geniş ve kaplayıcı olduğunu Aşağıdaki ayetlerden baka biliriz.


“وَرَحْمَتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ”


“ve rahmetim her şeyi kaplamıştır” Araf/156


“كَتَبَ عَلَى نَفْسِهِ الرَّحْمَةَ”


“O, merhamet etmeyi kendine gerekli kıldı.”

Yani Allah’ın vücudunun varlığı rahmettir. Bir diğer ayette ise şöyle buyuruyor:


“نَبِّئْ عِبَادِي أَنِّي أَنَا الْغَفُورُ الرَّحِيمُ”


“(Resulüm!) Kullarıma, benim çok bağışlayıcı ve pek esirgeyici olduğumu haber ver.” Hicr/49


Bunlar Allah’ın (a.s) rahmetini gösteren ayeti kerimelerdir. Bu günde Allahtan bizleri rahmetiyle kapsamasını istiyoruz elbette kapsamıştır da, lakin bu rahmetten çıkıp çıkmamak kendi elimizdedir. Yapmış olduğumuz iyi ameller bu rahmetin çoğalmasına ve kötü (günah) ameller ise o rahmetin bizlerden uzaklaşmasına sebep olur.


Duanı devamında ise Allah’tan(c.c) iyi amelleri yapmak için tevfik ve kötü amellerden korunma gücü lütfeylemesini istiyoruz. Duadaki “ismet” kelimesi insanın kendisini günahlardan koruma anlamına gelir, “tevfik” ise Allah’ın (c.c) belirlemiş olduğu güzel işlerde başarılı olma temennisidir.


İnsan günahlardan masum(temiz, arınmış) olabilir


Tarihte öyle yüce şahsiyetler vardır ki bu yüce makama yani günahlardan masum(pak,temiz) olma makamına ulaşmışlardır, Hicr bin Edibu makama ulaşan, Hz. Ali’in (a.s) çok vefalı, korkusuz ve velayet aşığı öğrencilerinden ve has sahabelerinden biriydi. Meysem temmar, Müslim bin evsece, Hicr bin edi, bu şahsiyetler her ne kadar canları pahasına işkencelere maruz kaldıysalar da Hz. Ali (a.s) velayetinden kopmadılar. Bunların yanı sıra zulümler karşısında imanları çoğaldı ve ismet makamında (günahlardan temiz) dünyadan göçtüler.


Hicr bin Edinin fazileti


Gerçi kalem Hicr bin Edi’nin faziletini yazmaya aciz kalır lakin azda olsa o yüce şahsiyetten bir şeyler yansıtmaya çalışalım. Hicr bin Edi  vefa abidesi, gündüzleri oruçlu geceleri ibadet eden ve gerçek Müslümanlardan biri idi. Gençlik dönemlerinde yiğit ve korkusuz savaşçı idi, cesaret bunun eti, kanı ile yoğrulmuş savaşçı ruhluydu. Velayet savunuculuğu bunun adeta damarlarında dolaşır olmuştu. O gençlik döneminde kardeşi Hani bin Edi ile birlikte Peygamber’in (s.a.a) ömrünün son dönemlerin de Müslüman olmuştu.

 

Müslüman oluşundan az bir süre sonra Peygamber(s.a.a) efendimiz dünyadan göçmüştü. Bu yüzden Kâfirlere karşıPeygamber’in (s.a.a) katıldığı savaşlarda onun ismine rastlanmamaktadır. Şam’ın fatihlerinden biri olup “Merci azra” denilen bölgeyi de kendisi fetih etmiştir. Gadisiye savaşına katılmış ve Medain fethinde Dicle nehrini yarıp gecende odur. Mücahit ve savaşçı ruhiye sinin yanı sıra takvalı ve manevi bir şahıstı. Bundan dolayı onu Hayır sever Hicr diye adlandırmışlardı. O annesine çok merhametli ve iyilikte bulunurdu, çok namaz kılar ve oruç tutardı. Hiçbir zaman abdestsiz gezmez ve her abdest aldığında iki rekât namaz kılardı ve ettiği dualarda Allah katında kabul olurdu.


Hicr bin Edinin ölüm haberi


Hz. Ali (a.s) bulunduğu bir mecliste Hicr'i hitap alarak ey Hicr, Ali den yüz çevirip, onun velayetinden uzaklaşmanı ve dostluğunu koparmanı istedikleri zaman ne dersin? İmamın bu sorusunun cevabında Hicr şöyle dedi: bedenimi kılıçla parça parça edip ve ateşe atıp beni yakmak isteseler bunu kabul ederim ama senden yüz çevirip uzaklaşmayı asla kabul etmem. Hz. Ali (a.s) bu esnada kaybi ilmiyle Hicr’in ve arkadaşlarının şehadet haberini vererek şöyle buyurdu: Küfe ehlinin en iyi erkeklerinden yedi şahsı “Azra” denilen yerde şehit edilecektir. Onların durumu da Ashabu’l-uhdutgibidir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler