03 Nisan 2020 Cuma Saat:
04:00
17-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi ikinci Gün Duası

Hz Ali(a.s) bütün ömrü boyunca Allah’ın rızalığını elde etmek için fedakârlıklarda bulundu

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ فَضْلَكَ وأنـْزِل عليّ فيهِ بَرَكاتِكَ وَوَفّقْني فيهِ لِموجِباتِ مَرْضاتِكَ واسْكِنّي فيهِ بُحْبوحاتِ جَنّاتِكَ يا مُجيبَ دَعْوَةِ المُضْطَرّين

 

Allah’ım fazlı rahmetinin kapılarını bugün yüzüme aç; bu günde bereketlerini üzerime indir ve beni hoşnutluğuna vesile olacak şeylere muvaffak kıl; beni cennetlerinin ortasına yerleştir; ey perişanların duasını kabul eden Allah.

 

Allah’ın Hoşnutluğu

 

Bu günkü duada şöyle diyoruz Allah’ımbeni hoşnutluğuna vesile olacak şeylere muvaffak kıl. Allah’ın emrini yerine getirmek ve yasaklarından çekinmek onu genel anlamda razı etmek ve hoşnutluğunu kazanmak demektir.Hz Ali’yi savunmak Allah’ın en büyük rıza lığıdır.İlk önce Hz Ali’nin( a.s) İslam’ı ne kadar savunduğun ve bu yolda ne kadar fedakârlık ettiğini bilmemiz gerek.

 

İslam Dini Üç Vesileyle Gelişti.

 

1- Hz Hatice’nin mal varlığıyla. Tarihe baktığımızda seksen bin kişi onun develerini ticarete götürüyormuş, ambarında okadar altın varmış ki ambarın diğer tarafı gözükmüyormuş evet bunların hepsini İslam’ın gelişmesi yolunda harcamıştır.  Bütün bu mal varlığına rağmen Hz Hatice vefat ettiğinde çarşafı beş parça yamadan oluşuyordu, o kadar malın tamamını Allah yolunda infak etti. Yine kızı Fatıma(s.a) vefat ettiğinde de onunda çarşafında yedi yamak vardı. Eğer isteseydiler en ihtişamlı bir şekilde yaşaya bilirlerdi ama bütün mallarını Allah yolunda harcadılar.

2- Peygamber (s.a.a) güzel ahlakı, Allah Kuranda Peygamber(s.a.a) vasfında şöyle buyuruyor. “Ve şüphesiz sen, pek büyük bir ahlâk üzerindesin.” Kalem/4

3-Hz Alinin İslam yolundaki feda karlığı.

 

Hayatını ve yaşantısını Allah yolunda harcadı.

 

Hz Ali(a.s) bütün ömrü boyunca Allah’ın rızalığını elde etmek için fedakârlıklarda bulundu. Hayatının her döneminde bu fedakârlığı görmek mümkündür. Gençlik dönemi peygamberin hayatı dönemi ve Peygamberin vafatı sonrası dönem olarak ele alabiliriz. Sırf İslam’ın vahdeti için 25 yıl sabretti. Daha sonrada dört yıl sekiz ay zahiri hilafet etti. Bu müddet için üç önemli savaşa mecbur kaldı ve daha sonrada şehadet şerbetiyle ömrü sonlandı.

 

Allah’ın rızası ve hoşnutluğu için Hz Ali’nin(a.s) yaptığı işlerden biri de hendek savaşıdır.Amr bin abdevid hendekten geçtikten sonra peygamberin etrafında olanlar teker teker geri çekilmeye başladılar neden çekildiklerini sorunca bunun bir orduya tek savaştığını bilmez misiniz dediler. Peygamber (s.a.a) onula kim çıkıp savaşacak dediyse de kimse cesaret etmedi.

 

Sonunda Hz Ali gençlik yaşındaydı gencecikti, öne çıkarak Ey Allah’ın resulü ben meydana giderim. Savaş meydanından toz duman yükseldi, bir baktılarki Ali oturmuş ve AmribniAbdevid de yere yığılmış. Hz Ali (a.s)öylece beklemekte, bir müddet sonra onu cehenneme gönderdi. Hz Prygamber (s.a.a) neden onu yere yıktıktan sonra öldürmediğini be beklediğini sordu.  Hz. Ali(a.s) onu yere yıktığımda ağzının suyunu yüzüme attı ve bende onu sinirlendiğimden dolayı öldürmek istemedim sırf Allah razı olsun diye sinirimin geçmesini bekledim.

 

Bunun karşılığında Allah’ın resulü söyle buyurdu: Bütün inamla bütün küfr karşı karşıyaydı, Alinin indirmiş olduğu kılıç darbesi bütün insanların ve cinlerin ibadetinden faziletlidir, eğer bugün bütün ümmetimin yapmış olduğu amellerle senin yapmış olduğun bu “kılıç darbesi” amel karşılaştırılır ise senin bu kılıç darben onların amelinden değerlidir. Bu sadece Hz Ali’nin Allah rızası ve onun hoşnutluğu için yapmış olduğu şeylerden yalnızca biridir.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler