26 Ocak 2020 Pazar Saat:
02:41
23-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi sekizinci Gün Duası

Allah’ım! Bu günde sünnet amellerden nasibimi çoğalt...

Facebook da Paylaş

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ وفّر حظّي فيهِ من النّوافِلِ واكْرِمْني فيهِ بإحْضارِ المَسائِلِ وقَرّبِ فيهِ وسيلتي اليكَ من بينِ الوسائل يا من لا يَشْغَلُهُ الحاحُ المُلِحّين

 

Allah’ım! Bu günde müstehap (sünnet) amellerden nasibimi çoğalt; dünya ve ahirette- sorumlu olduğum şeyleri hazırlayarak bana lütuf ve bağışta bulun; bugünde vesileler arasından sana vesilemi yakınlaştır; ey ısrarla yalvaranların ısrarı kendisini başkalarıyla ilgilenmekten alıkoymayan Rabbim.

 

Duanın birinci bölümünde Allah’tan (c.c) sünnet amellerden nasibimizi çoğaltmasını istiyoruz. Nafile dedikleri müstehab(sünnet) amellerin yapılması Ehlibeyt İmamları tarafından çok övülmüş ve yapılması da vurgulanmıştır. Özelliklede İmam zamanın nazarında nafileye değer vermek çok önemlidir.

 

Muhaddis Kummi mefetih-ul Cinan kitabında kar ve tipide yolunu kaybeden bir şahsın İmam zamana tevessül etmesi ve İmamın ona tavsiyesini ve bu tavsiyede nafile, nafile, nafile kıl diye buyurmasını naklediyor.

 

Şeyh Ensarinin nafileye olan ilgisi.

 

Şeyh Ensari, buluğ çağından ömrünün sonuna kadar gece, gündüz vacip ve nafilelerinin(sünnetlerin) yanı sıra günde bir cüz Kuran, Cafer-i Teyyar namazı, Camie ziyareti ve Aşura ziyaretini okumayı kendisine şartlandırmıştı.

Ayetullah Behçet şeyh Ensarinin hakkında şöyle diyor: bir gözünün iyi görmemesi, geceleri kitap okuyamamasına rağmen ve gündüzleri onca dersin ibadetin yanı sıra merhum Şeyh Ensari Hz. Ali (a.s) hareminde Aşura ziyareti okumayı terk etmiyordu her gün bir cüz kuran ve Cafer’i teyyar namazını da eda ediyordu.

 

Allah’ım! bugünde vesileler arasından sana vesilemi yakınlaştır; Duasında Allah’a yakınlaşma da en iyi vesile Ehlibeyte tevessül etmektir. Ehemmiyet verilmesi gereken şeylerden biriside tevessüldür. Tevessül etmenin kendisi Allah’la bir nevi ticarettir bu ticarette herhangi bir masraf ya da sermaye gerekmez. Büyük âlimlerin tavsiye ettikleri tevessüllerden biri Caferi teyyar namazıdır.

 

Çok büyük sıkıntıları onunla hallede biliriz, elbette bazı şartlar vardır ki o şartlara amel edildiği müddet içerisinde bu tevessüllerin daha çok etkisi olur. Allah'ım bu günde bizleri sana karşı sünnet ameller yapmaya muvaffak kıl ve kendin buyurduğungibi "bana vesilelergelin" sözünden esinlenerek sana güzel vesilelerle gelmeyi bizlere nasip eyle.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler