18 Mart 2019 Pazartesi Saat:
18:22
19-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi üçüncü Gün Duası

Allah’ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan yıkayıp temizle

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ اغسِلْني فيهِ من الذُّنوبِ وطَهِّرْني فيهِ من العُيوبِ وامْتَحِنْ قَلْبي فيهِ بِتَقْوَى القُلوبِ يا مُقيلَ عَثَراتِ المُذْنِبين

 

Allah’ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan yıkayıp temizle; kalbimin imtihanında bana kalplerin takvasını ver; ey günahkârların sürçmelerini bağışlayan Rabbim.

 

Duanın ilk bölümünde Allah’ım! Bu günde beni günah ve kusurlardan yıkayıp temizle diye istiyoruz. Günah öyle bir meseledir ki, masum hidayet önderleri dışında bütün herkesi kapsıyor. Allahtan niyaz ediyoruz ki bağışlayıcı ve affedici sıfatlarıyla tüm Müslümanların hata ve günahlarını affetsin.

 

Hz.Ali’nin(a.s) velayeti kalplerin imtihan ölçüsüdür.

 

Kalbimin imtihanında bana kalplerin takvasını ver;

 Kalplerin imtihanı, Peygamber efendimizin (s.a.a) zamanında, ümmet  bizzat Peygamberin  kendisiyle intihan edilirdi. Zira peygamber’in (s.a.a) vefatından sonra çok az kişi bu imtihandan başarılı çıktı. Yirmi üç yıl Peygamberle (s.a.a) birlikte olan insanlar Peygamber (s.a.a)  vefat ettikten sonraki imtihanlardan dört kişiden başka kimse başarılı olarak çıkamadılar.  Bundan dolayıdır ki buyuruyorlar; bütün insanlar cenneti arzularken cennet ise bu dört kişiyi arzuluyor, Ali, Salman, Ebuzer ve Miktat. Yani bu dört kişi  cennetin arzuladığı kişilerdir.

 

Hz Ali’nin (a.s)velayet nurunu insanlardan nasıl gizlediler

 

Hz. Ali (a.s) İslam bayrağını dalgalandırmak için bütün çabasıyla tüm meydanlarda hazır bulunduğu halde, düşmanlar onun bu üstün vasıflarını saklamaya ve gizlemeye çalıştılar. Hz. Ali (a.s) kendisi, Hz. Peygamber’in (s.a.a) yerine, yatağında yatarak düşmanların kötülüğünden ve şerrinden bizzat Hz. Peygamberi (s.a.a) korumuştur. Hz. Ali (a.s) idi, Bedir savaşında Kureyşlileri dize getiren, bütün her kesin Uhud savaşında Hz. Peygamber’i(s.a.a) yalnız bıraktığı gün onu savunan ve korumaya çalışan sadece Hz. Ali (a.s) idi.

 

Hendek savaşında Hz. Peygamber(s.a.a); Bütün iman ile tüm küfür karşı karşıyaydı, Ali’nin indirmiş olduğu kılıç darbesi bütün insanların ve cinlerin ibadetinden faziletlidir, diye buyurmuştu Hz. Peygamber (s.a.a).

 

Hayber Kalesinin fethinde kapıyı yerinden çıkaran Hz. Ali (a.s) idi. Kısacası Hz. Ali (a.s), Hz. Peygamber’in (s.a.a)  dostu, vasisi, halifesi, veziri, yar ve yardımcısıdır. Bunca fedakârlıkların karşısında yine Hz Ali’yi (a.s) hilafetten uzaklaştırdılar. Hz. Ali (a.s) makam ve mevki peşinde olmadığı için 25 yıl kendi evinde mahkûm kaldı.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler