03 Nisan 2020 Cuma Saat:
04:41
22-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirmi yedinci Gün Duası

Tövbeden daha iyi bir şefaatçi ve kurtarıcı şey yoktur.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ ارْزُقْني فيهِ فَضْلَ لَيْلَةِ القَدْرِ وصَيّرْ أموري فيهِ من العُسْرِ الى اليُسْرِ واقْبَلْ مَعاذيري وحُطّ عنّي الذّنب والوِزْرِ يا رؤوفاً بِعبادِهِ الصّالِحين

 

Allah’ım Bu günde bana kadir gecesinin sevabını lütfeyle; işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür; mazeretlerimi kabul buyur; günah ve vebalı üzerimden kaldır; ey Salih kullarına şefkatli olan.

 

Bu duada da geçirdiğimiz diğer dualar gibi Allah’tan çok önemli isteklerde bulunuyoruz. “Allah’ım Bu günde bana kadir gecesinin sevabını lütfeyle” Bu isteklerden biride kadir gecesinin faziletine ve sevabına ulaşmaktır. O gecede yapılan ibadetler bin aydan daha hayırlı olduğundan dolayı Allah’tan o gecenin fazilet ve sevabına ulaşmayı temenni ediyoruz. Kadir gecesinin hangi gece olduğu hakkında farklı yorum ve görüşler vardır.

 

Birinci gece, on yedinci gece, on dokuzuncu gece, yirmi birinci gece, yirmi üçüncü gece, yirmi yedinci ve yirmi dokuzuncu geceler olmak üzere farklı rivayetler vardır. Ama bunların içerisinde rivayetlerde en çok geçen ve meşhur olan Ramazanın son on gecesi, yirmi bir ve yirmi üçüncü gecelerdir. Rivayetlerde Peygamber’in (s.a.a) son on gecenin tamamını ihya ederek ibadet ettiği rivayet edilmiştir.

 

“Allah’ım işlerimi zorluktan kolaylığa dönüştür” Peygamber’den (s.a.a) rivayet edilmiştir ki; Herkim Muzzemmil suresini okur ise dünya ve ahret zorluğu ondan giderilir. Duanın devamında yüce rabbimizden bizlerin özrünü kabul edip günah ve vebalını üzerimizden kaldırmasını diliyoruz.

 

Günahlardan arınmanın ve affolunmanın bir diğer yolu da kulların tövbe edip Allah’a yönelmesidir. Bu yönelme Allah (c.c) katında o kadar değerlidir ki insanlar onun tahmin bile edemez. Büyük Âlimlerve arifler İnsanın günahtan sonra tövbe edip Allah’a yöneldiğinde Allah’ın sevindiğini şöyle tabir ederler. Issız çölde bineğini ve yiyeceğini kaybeden bir şahsın, susuzluk ve açlıktan yaşamaya ümidi olmayıp kendini çaresizce ölüme terk ettiği anda ona hayvanının ve yiyeceğinin bulunduğu haberi verildiğinde o adamın sevindiği gibisevinir. 

 

Aşağıda getireceğimiz ayet ve rivayete dikkat eder isek Allah’ın tövbe edip ona yönelen kulun nekadar çok sevdiğini görürüz.

 

“Ancak (ardından) tövbe edenler, ıslah olanlar ve (gizlemiş olduklarını) açıklayanlar müstesna. İşte ben onların tövbesini kabul ederim. Şüphesiz ben tövbeleri kabullenen ve merhamet edenim.” Bakara/160

 

“Kötülük işleyip ardından tövbe edenler ve iman edenler (bilsinler ki) Rabbin, bunun ardından şüphesiz bağışlayan ve merhamet edendir.” Araf/153

 

Hz. Ali (a.s) tövbe hakkında şöyle buyurmuştur: “Tövbeden daha iyi bir şefaatçi ve kurtarıcı şey yoktur.”

 

Allah’tan (c.c) bu günlerin hürmetine biz günahkâr kullarını bağışlamasını ve onun rahmetine mahzar olmayı temenni ediyoruz.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler