18 Mart 2019 Pazartesi Saat:
18:22
15-06-2017
  

Ramazan Ayı Yirminci Gün Duası

Alinin sevgisi günahların affolunmasına sebep olur.

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü
 
Hüccet'ül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللهمّ افْتَحْ لي فيهِ أبوابَ الجِنانِ واغْلِقْ عَنّي فيهِ أبوابَ النّيرانِ وَوَفّقْني فيهِ لِتِلاوَةِ القرآنِ يا مُنَزّلِ السّكينةِ في قُلوبِ المؤمِنين


Allah’ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç; cehennem kapılarını yüzüme kapat; bu günde Kur’ân okumaya beni muvaffak kıl; ey müminlerin kalplerine sükunet ve huzur indiren Yüce Allah.


Allah’ım! Bu günde cennet kapılarını (yüzüme) aç;

Duanın bu bölümünü şerh vermek ister isek baya bir vaktimizi alır, Hz Alinin faziletlerini anlatmak için duanın şerhinekısa bir şekilde değinip geçeceğim. Allah’ım cennetin kapılarını benim yüzüme aç denilen dua çok önemli bir duadır. Zira eğer insan iyi amel yapamaz ise cennete de giremez, aslında bu duada iyi amel yapmak ve kötü amellerden uzak durmak için Allahtan yardım istemektir, bu yardımlar insan için cennet kapılarının açılmasına ve cehennem kapılarını da kapanmasına sebep olur.


Cennet Ehli Nasıl Olunur.


Peygamber (s.a.a)  şöyle buyuruyor: Cenneti arzulayan iyi amelde çaba gösterir, cehennemden korkan ise nefsani isteklerinden yüz çevirir.


Cennet Ehlinin Sıfatı


İmam Sadık (a.s)  buyuruyor: Cennet ehlinin dört özelliği vardır; güler yüzlü olmak, yumuşak dilli olmak, sevgi dolu bir kalbe sahip olmak vecömert olmaktır.


Elbette cenneti kazanmak ve cennet ehli olmak için Kuran ve hadiste birçok sıfatlar bildirilmiştir. Zahmetsiz de bir şeyler elde edilmez, herkim Allah yolunda canından, malından, hanımından, evlatlarından ve bütün her şeyinden infak eder ise Allah’ta onu kendi rahmetinden mahrum etmez.


Bu günde Kur’ân okumaya beni muvaffak kıl;


Rivayetlere bakıldığında, Kuran okumanın fazileti çok okumak değil, onun yerineayetler üzerinde tefekkür ve düşünmek gerkmektetir. Kuranı bir şekilde okumalıyız ki okuduğumuz o ayetler bizlerin üzerinde etki bırakmalı, kalplerimizin yumuşaması ve kuranın öğretileriyle ahlakımızı güzelleştirmesi demektir.


Hz Ali’nin(a.s) Fazileti.


Bu gecelerin yani kadir gecelerinin Hz Ali’nin (a.s) şehadetiyle matemli ve hüzünlü olmasından dolayı bu gecelere biraz daha çok önem vermeliyiz. Allah’ın yeryüzünde seçmiş olduğu Resuller, Elçiler, Salihler, Velilerin ve İmanların iki türlü yaşantıları vardır. Bir maddi yaşantı ikincisi de manevi yaşantıdır. Bu konu hakkında birçok rivayet vardır, Allah’ın yarattığı ilk varlıklar bu yüce şahsiyetlerin nurlarıydı. Yani Muhammed (s.a.a), Ali (a.s), Hasan (a.s), Hüseyin (a.s)  ve diğer masum İmamların nurudur.


Cabir bin Abdullah Peygamber (s.a.a) den şöyle rivayet ediyor: Allah’ın yarattığı ilk şey benim nurumdu ve o nurdan da Alinin nurunu yarattı, sonra arşı, levhi, güneşi, ışığı, gözlerin ışığını, aklı ve marifeti yarattı.


İbni Abbas şöyle diyor: Duydum ki Peygamber (s.a.a) Hz Ali ye şöyle buyurdu. Ey Ali Allah varken onla beraber hiç bir şey yoktu, yer ve gökleri yaratmadan önce benle seni kendi nurundan yarattı. Sonrada bizler Arşın karşısında onu tesbih ve takdis ediyorduk.


Alinin sevgisi günahların affolunmasına sebep olur.


Salman Allah Resulünden (s.a.a) şöyle bir talepte bulundu; Ey Allah’ın resulü, Allah’ın miraçta insanlara öğretmeniz için size öğrettiği bin kelimeyi ve size has olarak öğrettiği diğer bin kelimeden birini bana öğretin. Peygamber (s.a.a) Ey Salman çok büyük bir şey sordun, Allah’ın bana has olarak öğrettiği şeylerden biri o dur ki; her kim öldüğünde kendisiyle beraber bir zerre dahi Ali’nin sevgisini kalbinde Allah’ın huzuruna götürür ise Allah onun bütün günahlarını bağışlar.


Allah’ım bu dünyada bizlere Ali’nin ziyaretin ve ahrette de şefaatini nasip eyle.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler