16 Mayıs 2022 Pazartesi Saat:
09:09

Ramazan ile Bahşedilen Güzellikler

30-05-2018 16:29


 

 

 

 

İlahi ziyafet sofrasının bir davetlisi olarak 'Hoş Geldin Şehr-i Ramazan' diyerek başlamak istiyorum sözlerime. Oruçla birlikte hayatımıza giren güzellikleri sıralamak imkansızdır elbet, bir nebze bu havayı soluyup idrak etmeyi nasip etsin Rabbim cümlemize.

 

Ruhu tedavi etmedeki en büyük araçlardan birisi sabırdır hiç şüphesiz. Sosyal bir varlık olan insan, mübarek olan bu günlerini rahmetten  istifade etmenin doruğunda geçirmektedir. Bu günlerin kıymetini, esas değerini anlamaya çalışmakla meşguldür. Peki, Ramazan ayının asıl felsefesini kavrayabilmiş midir?

 

Zedelenmekten uzak tuttuğumuz manevi ilkelerimizi doya doya yaşayabileceğimiz bu ziyafet günlerinde Ramazanın duygu yoğunluğuyla Rabbe yönelmektedir ruhumuz. Mutlaka zahmetler ve zorluklarla çevrelenmiş bu yolda engelleri aşmak Sabır'dan geçmektedir. Çünkü bu engellerden yalnızca biri bile yücelik ve olgunluk yolunda ilerleme gayreti olan bir kimseyi yolundan alıkoymaya yeterlidir.

 

Kitabullahın müminlere armağan edildiği bu ayda, ona yakışır bir vaziyette yaşayabilmeyi, derk edebilmeyi nasip etsin Rabbim. Ramazan ayında yerleşmiştir insanlığa, açları doyurun felsefesi. Fakirleri koruyup kollayın denmiş, malı-mülkü tek bir kişide hapsetmeyip “PAYLAŞMA” kültürünü öğretmiştir, ilahi düsturları benimsemiş müminlere.

 

Aslında bizi, biz eden taraflarımızın güçlenmesi için oruca muhtacız. Yitirdiğimiz taraflarımızı bulabilme ümidiyle ibaretlerimize sığınırız bu şerefli günlerde, yağan rahmet yağmurundan bir damla nasiplenebilmek için. Acziyetimizi fark edip, öze dönebilme mücadelesidir Sabır, namaz ve oruç.

 

Peki oruç tutarak hangi erdemleri kazanabileceğimizi biliyor muyuz?

 

Oruç tutan insan Rabbi için tüm haramlardan, çirkinliklerden, kötülüklerden uzak durabilme gibi, sabır eğitiminden başarıyla geçebilen bir kalp olgunluğuna erişir.

 

Sabır ve namaz: yanlışlardan uzak durmanın adıdır. Rabbine kendini adayan, ona yönelmekte gecikmeyen bir kul mutlaka namaz dolayısıyla sabır merhalesinden geçmiştir. Ramazandaki rahmet atmosferinden faydalanabilmenin yegane yoludur Namaz. Rahmet ve bereket dolu bugünlerde sabır sofrasından da istifade edilmelidir. Attığımız her  adımda  kurtuluşumuz olacak olan Sabrın gerçek manası göz ardı edilmemelidir. İnsan direncini arttıran sabrın en belirgin örneklerinden birisi oruç tutmaktır, nitekim İmam Sadık(a.s) şöyle buyurmaktadır: "Birisi zor bir durumla karşılaştıysa veya başına bir musibet geldiyse, oruç tutsun. Çünkü yüce Allah,  Sabrederek ve namaz kılarak yardım dileyin buyuruyor."

 

Açlık ve susuzluktan öte bir ibadet olan oruç nefsin kibrini yok eden, karşılığında azim ve dirayet armağan eden bir ibadettir.

 

Emir-ül Mu'minin Ali'den (a.s) şöyle rivayet edilmiştir: "Resul-i Ekrem bir gün bize hutbe okuyarak şöyle buyurdu:

 

"Ey İnsanlar! Allah'ın ayı, bereket, rahmet ve mağfiret ile size doğru gelmekte. Öyle bir ay ki, Allah katında en üstün aydır. Onun günleri en faziletli günler, geceleri en faziletli geceler ve saatleri en faziletli saatlerdir. Bu ayda siz Allah'ın ziyafetine davet edilmiş ve Allah'ın değer verdiği kimselerden sayılmışsınız. Nefesleriniz bu ayda tespih (zikir) ve uykunuz ibadet sayılır. Amelleriniz kabul ve dualarınız icabet edilir. O halde doğru niyetler ve temiz kalplerle Allah'tan isteyin ki sizi bu ayın orucunu tutmaya ve kendi kitabını (Kur'ân'ı) okumaya muvaffak kılsın; zira hiç şüphesiz gerçek bedbaht (kimseler), bu yüce ayda Allah'ın mağfiretinden mahrum kalan kimselerdir.

 

Bu ayda açlık ve susuzluğunuzla, kıyamet gününün açlık ve susuzluğunu hatırlayın. Fakir ve düşkünlerinize sadaka verin. Büyüklerinize karşı saygılı ve küçüklerinize şefkatli olun; yakınlarınıza sılay-ı rahim yapın. Dilinizi koruyun; gözlerinizi haram olan şeylere yumun ve kulaklarınızı haram olan şeylere tıkayın. Başkasının yetimlerine şefkatli davranın ki sizin yetimlerinize de şefkatli davranılsın.

 

Günahlarınızdan Allah'a tevbe edin. Namaz vakitleri en faziletli vakitlerdir; o vakitlerde Allah kullarına rahmet gözüyle bakar; O'nunla münâcât ettiklerinde cevap verir; O'nu çağırdıklarında lebbeyk der ve O'na dua ettiklerinde icâbet eder. Ey insanlar, canlarınız amellerinizin elinde rehindir. Onları mağfiret dileyerek kurtarın. Sırtlarınız vizr u vebalinizle ağırlaşmıştır; uzun secdelerinizle onları hafifletmeğe çalışın. Şunu bilin ki hiç şüphesiz, şanı yüce Allah, namaz kılan ve secde edenleri azap etmemeğe, insanlar Rabb-ül Alemin'in huzurunda durup hesap verecekleri sırada, onları korkutmamaya dair kendi izzetine and içmiştir."

 

Bu ilahi ziyafet sofrasından bir lokma yemeyi nasip etsin Rabbim. Sabırla, Namazla Oruca bağlanmayı, bu feyizle Kadir gecelerine ulaşabilmeyi nasip etsin.

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !