19 Ağustos 2019 Pazartesi Saat:
19:40
08-07-2016
  

Ramazan'ın 2.Gününün Duası

Allah'ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp gazap ve azabından uzaklaştır...

Facebook da Paylaş

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Hüccetül İslam Dr. Muhammed Emin Gülistani

 

اللَّهُمَّ قَرِّبْنِی فِیهِ إِلَی مَرْضَاتِک وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِک وَ نَقِمَاتِک وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیاتِک بِرَحْمَتِک یا أَرْحَمَ الرَّاحِمِین

 

"Allah'ım! Bu günde beni kendi hoşnutluğuna yakınlaştırıp gazap ve azabından uzaklaştır. Bu günde ayetlerini okumaya beni muvaffak kıl; rahmetin hakkına ey merhametlilerin en merhametlisi."

 

Allah'ın Razı Olduğu İşler

 

Cümlemize ilk olarak Allah'ın rızalığını talep ederek başlayalım. Diyelim ki "Ya rabbi! Senin razı olduğun iş her ne ise onu beni ona yakınlaştır ve o işi yapmaya beni muvaffak kıl."

 

Genel olarak Kuran ve semavi kitaplardaki ilahi sözcükler, Allah'ın geçmiş peygamberlere bazı işleri yapmasını emir ve bazı işleri yapmamasını ise nehiy ettiğini söyler. Bu noktada bizim üzerimize düşen vazife, Allah elçilerinin yapmış olduğu işleri yapmak, uzak durdukları işlerden uzak durmaktır. Yani; Allah'ın razı olması ve O’nun hoşnutluğu, kendisinin buyurmuş olduğu emir ve yasaklarda saklıdır. Örneğin; Namaz, oruç, sadaka vermek, dedikodudan uzak durmak, başkasına iftira atmaktan çekinmek, halkın ihtiyaçlarını karşılamak için zahmete düşmek, anne ve babaya saygı ve sevgi göstermek…

 

Anne Babanın Razı Olması

 

"Şüphesiz, Levh-i Mahfuz'da yazılan ilk şey şöyledir, 'Tek ilah olan benim, benden başka ilah yoktur. Her kim anne ve babasını razı ederse beni razı etmiştir ve herkim anne babasını gazaplandırırsa beni gazaplandırmıştır. Gazaplanmamın etkisini çok yakın zamanda görecektir."[1]

 

Anne babaya saygı ve sevginin önemini Allah Teâlâ Kur'an'ı Kerim'de 24 ayette konu edinmiştir. Konuya bu kadar çok ayette yer verilmesi, anne-babanın değer ve önemi hakkında vurgu yapmak içindir.


İsra suresinde şöyle okuyoruz: وَ قَضی رَبُّک أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِیاهُ وَ بِالْوالِدَینِ إِحْساناً

 

"Ve Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve anaya, babaya iyilik etmenizi hükmetmiştir."

 

Allah Teâlâ yukarıdaki ayette insanlara hitaben "Ey İnsanoğlu! Bana kulluk et ve daha sonra namaz kıl veya zekât ver" demiyor. Aksine "anne ve babaya iyilikte bulunun" emrini veriyor. Yani; Allah kendisinden sonra makam itibariyle anne ve babanın makamını ön plana çıkarıyor.

 

Ayetin devamında şöyle buyuruyor:

 

"…Onlar senin yanında yaşlandığı zaman, onların istekleri karşısında asla onlara 'of' bile deme."

 

Bu konuda İmam Sadık’tan (a.s) şöyle nakledilir:

 

"Eğer kadar Arap lügatinde 'of' kelimesinden daha hafif bir kelime olsaydı Allah, o kelimeyi kullanırdı."

 

Cüreyh'in İbretlik Hikâyesi

 

Ebu Cemile, İmam Sadık’tan (a.s) şöyle nakletmektedir:

 

Beni İsrail kavminde Cüreyh isminde bir abit vardı. Bir gün ibadet etmek ile meşgulken annesi yanına gelerek Cüreyh'e seslendi. Cüreyh aldırış etmedi. Annesi gitti bir müddet sonra tekrar geldi ve Cüreyh'e tekrar seslendi. Cüreyh annesinin sesini duymasına rağmen yine ona aldırış etmedi. Olay üçüncü kez annesi tekrarlanınca Cüreyh’in oğlunun bu umursamaz tavrından çok rahatsız oldu ve şöyle dedi, "İsrailoğulları'nın Rabbinden seni rezil etmesini istiyorum."

 

Ertesi gün zina yapmış hamile bir kadın Cüreyh'in ibadet ettiği yere geldi ve Cüreyh'e bu çocuğun kendisinden olduğunu söyledi. Bu sözler kısa sürede kavim içerisinde yayıldı. İnsanlar Cüreyh’i zina yapmakla suçladılar. Ve konuyu zamanın hâkimine götürdüler.

 

Hâkim, yapılan mahkeme sonucu Cüreyh'in asılmasına karar verdi. Oğlunun idam hükmünü duyan anne ağlayarak Cüreyh’in yanına gelir. Cüreyh annesine, "Sakın dövünüp ağlama, bunların başıma gelmesinin sebebi bana ettiğin bedduadır. Seni öfkelendirdiğim için buna müstahakım. Ama ben kötü bir iş yapmadım" dedi.

 

Orada bulunanlar Cüreyh'e "Kötü bir şey yapmadığına nasıl inanalım" dediler. Cüreyh, "Kadının bebeğini getirin" diyince çocuğu getirdiler. Cüreyh bebeği kucağına alarak "Senin baban kimdir?" diye sordu. Kundaktaki bebek Allah'ın izin ile konuşarak "Şu köydeki çobandır" dedi. Allah'ın mucizesi Cüreyh’i bu kötü ithamdan kurtarmıştı. Allah, bu yolla Cüreyh'e annesinin değer ve makamını öğretmişti. Yaptığından pişmanlık duyan Cüreyh, annesinden ayrılmayacağına ve ona hizmet edeceğine yemin eder. [2]

 

Duanın diğer bölümünde şöyle geçiyor;

 

"Ya Rabbi! Bu ayda Kur'an kıraat etmeye beni muvaffak kıl."

 

Her şeyin bir baharı vardır. Kur'an'ın baharı da Ramazan ayı'dır. Allah, bu ayda Kur'an ayetlerinden okunan her bir harf karşılında karşılığında Kur'an okuyanın on günahı silerek yerine on sevap yazar.

 

Kur'an insanın gözüne nur, evine ve yaşantısına bereket inayet sunar. Rivayetlerde özellikle Ramazan ayı'nın seher vakitlerinde Kur'an okunması konusunda tekitlerde bulunulmuştur.[1] Cami'us Saadat C.2 S258, Vesail'uş Şia kitabından naklen

[2] Biharul Envar, C.74-76 S.37

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler