23 Ocak 2021 Cumartesi Saat:
12:50
11-10-2015
  

Rusya, NATO'nun İkiyüzlülüğünü Ortaya Koydu!

İsrail polisinin, askerin Filistinlilere yaptığına şiddet demek hafif kalır...

Facebook da Paylaş
 
Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras, On4 TV'de yayınlanan 'Haftanın Yorumu' programında geride kalan haftada öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi.
 
Ehlader Genel Sekreteri Kadir Akaras'ın açıklamalarının satır başları;
 
- Suriye, Rusya'nın Ortadoğuda tek müttefiki olarak vardı. Rusya'nın Suriye'de üsleri, daha önceden konuşlandırdığı güçler vardı orada diplomatik, ekonomik ve silah desteği zaten veriyordu. Rusya 5 yıl bekledi diğer desteklerle bunun olmayacağını dünyaya vermek istediği mesajı bu şekilde veremediğini görünce direk olarak sahaya indi.
 
- Rusya aslında silahlı bir tecrübeyi Afganistan'dan sonra yaşamak istemiyordu sahaya inme konusunda biraz tedirgindi ama bunun ilk hazırlığı Ukrayna üzerinden Kırım'da yapıldı. Kırım'da askeri bir şekilde girdi oraya. Amerika'nın dünya siyasetinde güç kaybetmesinden de kaynaklanarak orada denediği şeyi Suriye'de denemeye çalıştı. Suriyede ise kara harekâtında olmayacağını söylüyor. Çünkü Suriye'de, karada Hizbullah ve Suriye'nin kendi ordusu var. İran ordusunun ise askeri danışmanlık anlamında hizmeti zaten biliniyor. Hatta sahada olduğu söyleniyor. İran da bundan çok rahatsız değil. Suriye'ye desteğini çok açık bir şekilde belirtiyor.Muhalefete destek verenler 'hayır biz silah vermiyoruz para vermiyoruz' diyerek çekimser bir destek sağlarken İran, Hizbullah, Rusya, Çin açık bir şekilde desteğini ortaya koyuyor. Ve Suriye'ye Rusya'nın müdahalesi hem Amerika'ya hem NATO müttefiklerine burada Türkiye'de bu mesajın içine dahil edilebilir Ortadoğu'daki müttefikini koruyacağına dair çok güçlü bir mesajdır.
 
- Rusya pratikte de net bir şekilde muhalefet ayrımı yapmadan silahlı olarak yönetime karşı savaşan kim varsa biz onu IŞID olarak görüyoruz' dedi. Rusya bu davranışı ile Amerika'nın ve NATO'nun ikiyüzlülüğünü ortaya koyacak bir mesaj veriyor.
 
- Kendi açımızdan olaya bakacak olursak ilkesel olarak bütün ülkelerin başka bir ülkeye müdahalesini doğru bulmuyoruz. Fakat Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi NATO'nun herhangi bir ülkeye müdahalesi kadar uluslararası çapta meşrudur.
 
- Amerika Rusya'ya rolü kaptırmakla birlikte zaten iflas ettiğini Suriye politikasının çöktüğünü sözlü olarak söylemese bile aleni bir şekilde ilan etmiş durumda. Amerika bu projenin (eğit-donat) iflas ettiğini gördü ve bu projeyi rafa kaldırdı.
 
- İsrail polisinin, askerin Filistinlilere yaptığına şiddet demek hafif kalır bu uluslararası hukuk açısından da doğru değil çünkü orada bir işgal rejimi var bu savaştır, terördür bu bir suçtur.
 
Ehlader HABER
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler