26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:29
28-03-2016
  

Sahabî Sa'd bin Muaz'ın Vefatı

Kıyamet gününde benim makamıma en yakın kimse, ailesine ahlakı en güzel olan kimsedir...

Facebook da Paylaş

Hicretten önce inanılmaz işkencelere tâbi tutulan, hicretten sonra ise birçok savaşa katılan ve imanda büyük mertebelere ulaşan değerli sahabî Sa'd bin Muaz'ın vefatı Peygamber Efendimizi (s.a.a) derinden üzer. Sa'd'ın evine giderek teçhiz ve tekfin işlerini bizzat kendisi yapar. Cenazeyi kabristana götürürken önce ayakkabısını, sonra hırkasını çıkarır, ardından da tabutun bir sağ tarafına, bir de sol tarafına geçip cenazeyi taşır.

 

Cenaze Baki mezarlığına getirildiğinde Resulullah (s.a.a) bizzat kabre iner, kabri düzeltir ve Sa'd'ı mezara yerleştirir. Kabirden çıktığında ise çok üzgün bir şekilde, "Gerçekten Sa'd'ın mezarına büyük bir kabir azabı indi." der.

Nihayet defin işleri bitip geri döndüklerinde olup bitenleri şaşkınlıkla izleyen ashap sorar Resulullah'a (s.a.a):


– Ya Resulallah! Sa'd'ın cenazesine öyle bir davranış sergilediniz ki, şu ana kadar hiç kimseye öyle davranmamıştınız! Cenazeyi taşırken neden hırkanızı ve ayakkabılarınızı çıkardınız?


– Bütün melekler cenazeye öyle geldikleri için ben de onlara uydum.


– Niçin tabutun bir sağ tarafına, bir de sol tarafına geçip cenazeyi taşıyordunuz?


– Elim Cebrail'in elindeydi, o nereyi tutuyorduysa ben de orayı tutuyordum.


– Ona gusül verilmesini emrettiğiniz, kendiniz ona namaz kıldığınız ve onu toprağa bizzat kendiniz verdiğiniz halde neden üzgün bir vaziyette kabirden çıkarken, "Gerçekten Sa'd'ın mezarına büyük bir kabir azabı indi." dediniz?


– Çünkü Sa'd'ın, kendi ailesine karşı ahlakı kötü, sert ve kabaydı. (Bu yüzden de şiddetli bir kabir azabına duçar olacaktır.) (Şeyh Saduk, İlelu'ş-Şerayi, s.310)


İmam Rıza (a.s) Resulullah'ın (s.a.a) şöyle buyurduğunu nakleder:


"İçinizden kıyamet gününde benim makamıma en yakın kimse, kendi ailesine (eşine ve çocuklarına karşı) huyu-ahlakı en güzel olan ve onlara faydası en çok dokunan kimsedir." (Uyunu Ahbari'r-Rıza, c.2, s.38)

 

İlahiyatçı Musa Güneş

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • fatoş   08-01-2018 12:36

    Gerçekten çok etkileyici çok güzel anlatılmış

Kategorideki Diğer Haberler