12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
04:24
23-02-2016
  

Şahadetinin 37. Yılında Metin Yüksel

Türkiye'deki İslami hareketin öncülerinden sayılan Şehit Metin Yüksel, şehadetinin 37. yılında şehit edildiği Fatih camisi avlusunda anıldı.

Facebook da Paylaş

On4'ün haberinde, Şahadetinin 37. yılında Metin Yüksel İstanbul'da anıldı. Fatih camii avlusunda, Metin Yüksel'in şehid edildiği yerde namaz sonrası program yapıldı. Program Kuran-kerim Tilavetinden sonra şehidin mücadelesi dava arkadaşı Mehmet Şahin tarafından anlatıldı.

Grup islami Direniş tarafından okunan şehid için yazılmış marşlar katılımcılar tarafından okundu.sık sık atılan sloganlarla kahrolsun israil,kahrolsun amerika,ümmetiz kardeşiz kazanacağız,müslümanlar birleşin sloganları tekrarlandı. Şehidan isimli şiir dinletisinin ardından Basına ve kamuoyuna açıklama yapıldı.

Basın açıklaması şöyle:


Bismillahirrahmânirrahîm

Kıymetli kardeşlerimiz,

Bugün burada İslami Hareketin öncü isimlerinden Metin Yüksel'in şehadet yıldönümü vesilesiyle bir araya geldik.

Bu kutlu şehadetin tanıkları ve takipçileri olma azim ve kararlılığındaki insanlar olarak Metin Yüksel'in yolunu sürdüreceğimizi bir kez daha beyan etmek için toplandık.

23 Şubat 1979 günü İslami Hareketin genç ve öncü ismi Metin Yüksel işte tam burada, bir Cuma namazı çıkışı şehit edildi. 21 yılı bile tamamlayamayan hayatı hepimize aydınlık yarınlar armağan ederek, inkılapçı ve ıslahçı bir çizgiyi miras bırakarak işte şu soğuk taşlara uzanmış halde son buldu.

Bizler, Şehit Metin Yüksel'in misyonunu sahiplenen, yolunu derinleştirerek sürdürmeye niyet etmiş Müslümanlar olarak büyük bir meşale gibi hakikati işaret eden bu şehadeti anlamak için her sene bir araya geliyoruz.

Metin Yüksel'in şehadetinin neye tanıklık ettiğini anlamak, kavramak hepimizin temel önceliğidir.

Metin Yüksel'in şehadetine tanıklık etmek her şeyden önce hayatımızı bütün tağutlardan, firavunlardan, müstekbirlerden berî kılıp mutlak hükümranlığın sahibi olan Rabbimize adamaktır, bu adamayı en muhteşem bir şekilde sonuçlandırma bilincidir.

Metin Yüksel'in şehadetine tanıklık etmek Eritre'den Moro'ya Kürdistan'dan Filistin'e Ümmet coğrafyasının tüm acılarından,bütün mazlum ve mustazaf coğrafyalardan sorumlu olma bilincidir.

Metin Yüksel'in şehadetine tanıklık etmek Haydar'ın, Zeyrek'in, Balat'ın yoksullarına, mültecilerine şefkatle el uzatmak, onların kalbiyle kendi kalplerimizi birlikte çarptırmak bilincidir. Bütün ezilenlerin, yoksulların, hürriyeti gasp edilenlerin yanında yer alma bilincidir.

Metin Yüksel'in şehadetine tanıklık etmek her geçen gün daha büyük acılara gömülen, bir yanıyla anlamsızlık batağında çırpınırken bir yanıyla emperyalist aç gözlülüğün Ege ve Akdeniz'in serin sularına gömdüğü insanlığın ve Muhammed Ümmetinin tek ve gerçek kurtuluş yolunun vahye sarılmayla mümkün olabileceği bilincidir.

Değerli Müslümanlar,

Metin Yüksel otuz yedi yıl önce burada karanlık derin güçler tarafından şehit edildi.

Şehit Metin Yüksel'den sonra boy veren 12 Eylülün faşist iklimi, öncelikle İslam Devrimi idealini,ümmetin vahiyle dirilmepotansiyelini, birlik umudunu hedef alan küresel saldırının yerel misyonuydu.

Bu misyonun yerel ve küresel merkezleri Metin Yüksel çizgisini bu günde suikastlemeye devam ediyor.

Metin Yüksel'in şehadeti bu faşizanlığa karşı bir özgürleşme çabasının zirvesiydi. Bu çizgiyi katlederek durdurmaya çalışanları Ortadoğu'nun her bir yanında ve ülkemizde açıkça görebiliyoruz.

Bugün burada bir araya gelmişliğimiz,bizi biz olmaktan çıkarmaya çalışan bu düşünsel, siyasal ve fiili saldırıya karşı bir bilinç intifadasıyla yolda olduğumuzu dosta düşmana göstermek içindir. Metin Yüksel'in şehadetle yüceldiği yerden Kudüs'ü ve Kudüslerimizi her türlü ihanetten korumak,Müslümanların yeniden içine çekilmek istendiği Türk-İslam sentezi tuzağının pekişen rolüne ve bu rolün yozlaştırmasına direnmek için bir aradayız.

İşte Metin Yüksel'in şehadetine tanık olan bilinç bu bilinçtir.

Bu bilince, sınırsız ve sınıfsız İslam toplumu hedefine,Ümmet ve Vahdet bilincine, bahsettiğimiz mel'un sentezi sürdürmek isteyenlerce yapılan suikastin farkındayız, buna karşı şehadet etmekte kararlıyız.

Metin Yüksel'in yolu ıslahçı ve inkılapçı bir yoldur. Bu yol kalplerimizden, coğrafyamızdan geçerek Kudüs'e varır ve ümmetin evlatlarını, bir bütün halinde insanlığı zulüm ve zalimlerden âzât ederek Âlemlerin Rabbi olan Allah'ın önünde kulluk bilinciyle eşitler.

Bu bilinç ve adanmışlıkla Şehit Metin Yüksel'in yoluna sadakat ahdimizi yineliyor, şehidimize ve bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz.

Selam olsun hakikate tanıklık yapanlara!

Selam olsun tağutu reddedip Âlemlerin Rabbine teslim olanlara

 

Ehlader Haber

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler