08 Ağustos 2020 Cumartesi Saat:
17:58

Şahidi Şüheda Zeynep

13-03-2018 13:12
Yüce Allah bilinmek istedi; aklı yarattı…
Aklı kendi ruhundan üflediği insana bıraktı.
Peygamberleri hakkı anlatsın diye yarattı.
Rahmet merhamet yok olunca onları da aldı.
Son olsun istedi RESUL’ÜNÜ yarattı;
Resulü hak dini İSLAMI anlattı…
Giderken ardında ehlibeyti bıraktı,
Sevad-ül kalpliler idlaliyyatı yaydı.
Yüce yaradan güneşi ışıkla görünür kıldı,
Hüseyn’e Zeynep’ini yarattı…


Onların hikâyesi çok eskilere, bizim yaratılışımızın öncesine dayanır. Tarihte okuduğunuz tüm aşk efsanelerini bir tarafa bırakın. Bu hikâyenin karanlık bir gölgesidir hepsi. Onların kevserinden bir damla suyla ıslanmıştır belki. Ab-ı hayat çeşmesinin pınarıydı onlar. Tek bir parmakta, ışıkları iç içe geçmiş mücevher gibi parlıyordu onlar, Huseyn ile Zeynep’di onlar.


Medine sokaklarında onları her gören ve bilenin, boğazında düğümleniyordu nefesi. Dedesi Resulullah’ın öpüp koklamaya doyamadığı Hüseynin bendeni, gün gelecek atların ayakları altında ezilecekti. Herkesin gıpta ettiği nazlı Zeynep’in ellerine zincirler vurulup esir edilecek, bedeni kırbaç darbeleriyle pare pare olacaktı. Hikâyeleri, Kerbela topraklarında şahlanacak ve islam onların destanıyla yeniden hayat bulacaktı.


Bu destana bir yaver bir de şahit gerekliydi. Hz Zeynep’den başkası olamazdı bu. Sekaleynin taşıyıcısı ve savunucusu olacaktı o yürek… Anne ve babasında görülen üstün meziyetler ve ilimler Zeynep’de yeniden vücuda bürünecekti. Annesi Fatima’nın Fedek hutbesinde üstlendiği görevi miras almıştı Zeynep. Tıpkı Onun gibi; hakla batılın nasıl ayrılacağını Allah’ın sözleriyle anlatacaktı insanlığa. Gaflet uykusunda sağırlaşmış bedenler Zeynep’in sözleriyle sarsılacaktı. Tarih sahnesi, islamın üzerine çöken saltanat düşkünü tağutların, Zeynep’in nidalarıyla nasıl tarumar olduklarına şahit olacaktı. Sabrı ise babası Ali’nin hilafet dönemindeki sabrıyla taçlandırılacaktı. O sabır ki Allah’ın dostları ve sevdiklerinin bir bir yitip gidişine şahit olacak, yine de azalmayacaktı. Allah’ın sözlerini susturamayacaklardı. Zeynep konuşacak, herkes susacaktı. Ali konuşuyor sanacaklardı adeta. Ama Zeynep sustuğunda kimse konuşamayacak, onun sözlerinin üzerine söyleyecek söz bulamayacaklardı. Kelimeler değerini yitirecek, anlamsızlaşacaktı.


O Zeynep ki Hüseynin mersiyesiyle titretecekti yedizin sarayını. Öyle bir kanayacaktı ki vicdanlar, kendi yok oluşlarıyla son bulacaktı azapları. Ateş-suhan dillere, kerbela çölünün kızgın kumlarını savuracaktı Zeynep. Tüm bunları yaparken kolu kanadı kırık yapayalnız olacaktı. Kerbela topraklarında solan iki yiğidi değildi onun derdi. Dünyanın süsleriyle işi olmazdı o zahidenin. Maşuğu yitip gitmişti o bela beldesinde. Hüseyn’ini almışlardı sinesinden. Aşk mabedini yıkmışlardı Zeynep’in. Yusuf misali kuyulara, İbrahim misali ateşlere atmışlardı.


Alemdardı artık Zeynep . Kolsuz bedenlerin kolları, başsız bedenlerin gövdesi, susan Kur-an’ ın sesi olmuştu Zeynep. Kerbela şehitlerinin ardında bıraktıklarının penahıydı Zeynep. Rugeyya’nın son umudu, Leyla’nın dayanağı, İmamet mührünün taşıyıcısı ve sahibi Zeynel Abidin’in zırhıydı. İlk yolcusuydu erbainin. Milyonları asırlarca arkasından sürükleyecek adımların ilk izlerini bırakmıştı ayakları. Hüseynin davası insanlığın kalbine kazınacaktı her bir adımla. Dünyevi her matem biterken, her acı kalplere gömülürken, bu ağıtlar, sinezanlar ve yürüyüşler dipdiri tutacaktı bu davayı.


Güneşi yok ettiklerini sanan zalimler, kendilerini karanlığa gömmüşlerdi. Güneşin onların gözünden uzaklaşıp başka diyarlarda doğduğunu hiçbir zaman anlayamayacaklardı. Şayet bu kıyam yetmiş iki yarenle koşulup, hüseyn ile şahlanmasa, Zeynep ve esirlerle tüm yaşanmışlıklara ayna tutulmasa, islam münafıkların ellerinde yitip gidecekti. Hüseyn olmasaydı islamın ruhuna fatiha okunacaktı, Zeynep olmasaydı bu kıyam anlatılamayacaktı.


Zalimler emellerine ulaşamayıp alçakça zelil olurken, mazlumlar ebedi mükâfatlarına nail olmuşlardı. Allah’ın laneti zalimlerin üzerine, selamı ise pak Ehlibeyt ’inin üzerine olsun…

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Yazarın Diğer Yazıları