04 Ağustos 2021 Çarşamba Saat:
08:23
13-08-2020
  

Secde Hükümleri

Ayetullah Seyyid Ali Hamaneî'nin fetvaları baz alınarak hazırlanmıştır..

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 


 

Soru: Çimento, mozaik üzerine secde ve teyemmüm etmenin hükmü nedir?

Cevap: Bunların üzerine secde etmenin ve bunlarla teyemmüm etmenin sakıncası yoktur.

 


Soru: Elleri, namaz kılarken küçük delikleri olan mozaik üzerine koymanın sakıncası var mıdır?

Cevap: Soruda farz edildiği gibi olursa sakıncası yoktur.

 


Soru: Alnın toprağa değmesini engelleyecek kadar kir tabakası oluşmuş ve siyahlaşmış mühre secde etmenin sakıncası var mıdır?

Cevap: Kir, alınla toprak arasında engel oluşturacak miktarda olursa secde ve namaz batıldır.

 


Soru: Secde ederken alnı ve özellikle secde yeri türban veya çarşafla örtünmüş olan kadın bu hâlde kıldığı namazlarını yenilemesi farz mıdır?

Cevap: Secde esnasında bunun farkında olmazsa namazlarını yenilemesi farz değildir.

 


Soru: Bir kadın secde yaptığında alnının tamamen toprağa değmediğini, başörtüsü veya çarşafın engel olduğunu anlarsa başını mühürden kaldırıp engeli giderdikten sonra tekrar secdeye koymasının hükmü nedir?

Engeli giderip yeniden başını mühre koyması müstakil secde sayılırsa kıldığı namazların hükmü nedir?

Cevap: Alnının toprağa değmesi için başını kaldırmadan oynatmalıdır; toprağa secde etmek için başını yerden kaldırması bilgisizlik veya unutkanlıkla olursa ve bu işi yalnızca bir rekâtta ve iki secdenin birinde yaparsa namazı sahihtir ve yenilemesi farz değildir. Ancak; toprağa secde etmek için başını yerden kaldırması kasıtlı olur veya bu işi bir rekâtın iki secdesinde de yaparsa namazı batıldır ve yenilemesi farzdır.

 


Soru: Secde halinde yedi uzvun yere temas etmesi farzdır; ancak, biz savaşta malul olduğumuz için özel sağlık durumumuz nedeniyle tekerlekli sandalye kullanmaktayız, bu yüzden namazda ya toprağı kaldırıp alnımıza koyuyoruz veya mührü sandalyenin koluna bırakarak onun üzerine secde yapıyoruz; bu amelimiz sahih midir?

Cevap: Mührü  sandalyenin koluna bırakarak ona secde etmeniz mümkünse öyle yapın ve namazınız sahihtir, aksi durumda bunu yapamıyorsanız işaretle bile olsa rükû ve secdeyi mümkün olan her şekilde yerine getirin ve bunun sakıncası yoktur. Allah'ın izniyle muvaffaksınız.

Soru: Mukaddes ziyaret yerlerinde haremlerde yere döşenen mermer taşlarının üzerine secde etmenin hükmü nedir?

Cevap: Mermer taşının üzerine secde etmenin sakıncası yoktur.

 


Soru: Secdede ayağın baş parmağına ilaveten diğer parmakların da yere temas etmesinin hükmü nedir?

Cevap: Sakıncası yoktur.

 


Soru: Son zamanlarda namaz için rekât ve secdelerin sayısını belirleyen ve bir hadde kadar şüpheyi gideren "mühr-i emin" diye bir mühür yapmışlar. Bunu yapan şirket, taklit mercilerinin bunun üzerine secde edilmesini caiz bildiklerini iddia ediyor; mührün altında çelikten bir yay var; dolayısıyla alın üzerine koyulduğunda mühür aşağı doğru hareket etmektedir. Bunun üzerine secde etmenin sahih olup olmadığı konusunda görüşünüz nedir?

Cevap: Üzerine secde edilmesi sahih olan şeylerden olursa ve alnı üzerine koyduktan ve bastıktan sonra sabit durursa, üzerine secde etmenin sakıncası yoktur.

 


Soru: Secdeden kalkıp oturunca hangi ayağımızı diğerinin üzerine koymalıyız?


Cevap: Sağ ayağın üstünü sol ayağın içi kısmının üzerine koymak müstehaptır.
 


Soru: Secde ve rükûda farz zikri okuduktan sonra hangi zikri okumak daha faziletlidir?

Cevap: Farz zikrin kendisini tek sayıyla bitirmek kaydıyla tekrarlamak; ve secdede buna ilâveten dünyevî ve uhrevî hacetler için dua etmek müstehaptır.

 


Soru: Radyo veya teyp kasetinden / CD'den secde ayeti dinlenildiğinde şer'î vazife nedir?

Cevap: Teyp kasetinden secde ayetini dinlemekle secde farz olmaz; ancak, secde ayeti radyodan veya hoparlörden naklen (canlı olarak) yayınlanırsa ihtiyaten secde etmek farzdır.

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler