06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
21:38

Seninle Düzelmeli..

31-01-2022 16:08


 

 

 

 

 

 

 

 

Peki,

 

Bizimle başlamadı diye, düzeltmek için çabalamadan üzerine negatif ekleye ekleye devam mı etmeli?

 

Doğaya göz ucu ile bakmak yerine, yaratıcının eşsiz sanatını insanla bir bütün hale getirmeye gayret edelim.

 

Öncelikle bir orman düşünelim. Yaşadığı mevsimler..

 

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış..

 

 

İlkbaharda ağaçlar filizlenmeye başlar. Nasıl bir başlangıçtır. Ağacın yıllarca büyüyüp olgunlaştığı, topraktan, karıncalardan, yağan yağmurlardan, birbirine benzemeyen ve birbirine değmeden yeryüzüne inen kar tanelerinden, üzerinde gezinen hayvanlardan, kuşların seslerinden, insanların ruh halinden, toprakla buluşmasına vesile olan her bir detaydan biriktirerek kendi bünyesinde olgunlaştırıp sunduğu yeni bir başlangıçtır.

 

Yeni bir hayat. Kusursuz bir başlangıç. Biriktirdiklerini incitmeden, kırıp dökmeden, özümseyerek, kendi içinde tazeleyip hayata taptaze, capcanlı bir başlangıç. Bakmaya kıyamadığın, dokunurken tedirgin olacağın bir güzellik..

 

  

 

Peşi sıra gelen Yaz ayları..

 

Ne kadar sever ağaçlar günü güneşi. Yapraklarına can olur. Yeşilse en güzel yeşil tonuyla doğayı bu renge doyurur. Hangi renk ile hal oldu ise o rengin en güzel tonuyla doğayla buluşturur. İnsanı gördüğünde mest eder. Baharda çiçeklenen meyveler bir bir hamlıktan olgunlaşmaya doğru bir yolculuğa başlar. Yeşil rengin yanında salınıverir turuncu portakallar. Doğayı bambaşka bir güzellik daha kaplar. Ve doğum gerçekleşmiştir. Ağaçlar meyvelerini verir. İnsana, hayvanlara birçok adını dahi bilmediğimiz canlıya kendinden bir parça sunar.

 

  

 

Peşi sıra gelir Sonbahar..

 

Soldurur tüm yaprakları. Bir bitiş sanılır. Bir hüzün kaplar dört bir yanı. Lakin temizliktir. Kurutur yeniden başlamak adına tüm yapraklarını, meyvelerini döker. Döktükleri bile kirletmez doğayı. Karışır toprağa, toprak olur, gübre olur. Dönüştürür ve yine kendine fayda sağlayacak bir hal ile dengeyi korumaya devam eder. Bu defa yeşile doyuran ağaçlar kırmızı, sarı, mor ve kahverenginin binlerce tonu ile farklı bir güzelliğe bürünür. Güzelliği farklı bir tonlama ile sunar doğaya.

 

  

 

Ve Kış..

 

Yazın yeşilinden, Sonbaharın kahverengine geçen yapraklar bu defa tamamiyle siler izlerini uzandığı gökyüzünden.  Biriktirdiği ne varsa bırakır toprağın derinliklerine, bırakır çünkü tazeleyip tekrar kendine döndürecektir. Yaşadığı âleme daha güzelini sunabilmek, yeniden başlamak, öğrendiklerini onca yıl biriktirdiklerini daha iyi, meyvelerini bu kez daha tatlı, belki de daha ekşi büyütebilmek adına. Güzelliğine tecrübeleriyle daha çok güzellikler katabilmek tek gayesi.

 

Sevgiyle, muhabbetle, aşkla..

 

Peki, ya İnsan?

 

Bir amcamız vardı bizim..

 

Öfkeli.

 

Onunla başlamadı demiştik. Sorgulamıştık. Hikâyesini dinlemeliyiz, yaşadıklarını ona katılanları bilmeliyiz. Ailesi kimdi, nasıl bir hayat yaşamışlardı? Neler görmüşlerdi?  Hangi meyveleri verdiler? Hangi renk yaprakları döktüler? Kim yeşertti yapraklarını? İlkbaharı kimlerle nasıl yaşadı? Yazın güneşine nerelerde hâkim olabildi.  Güneş bedeninde nasıl izler bıraktı. Sonbaharda yapraklarını kimler nasıl soldurdu? Tohumlarını nasıl verebildi hangi şartlarda? Nasıl olgunlaştırdı? Hangi hayvanlar, hangi ruh halinde insanlarla hal oldu. Hangi yolları kimlerle nasıl yürüdü?  Sorulacak çok soru vardı? Cevaplar nasıldı?

 

Bu soruların cevabı oldukça mühim. Hayatımızın bütün evrelerinde. İnsan bir akla sahipti malum.

 

Siz hiç düşünmez misiniz?

 

Akıl etmez misiniz?

 

Öfkeli amcamız bir yaşa kadar mesul değildi. Olan bitenden evet. Lakin kemal yaşlarında dahi halen aksi, huysuz, etrafa öfke saçan bir hal ile ömrünü heba etti ise vah ki ne vah.

 

Değişmek uğruna bir an dönüp kendine bakmadıysa vah ki ne vah..

 

Mevsimlerin değişimi en güzel örneklerden biri. İnsan da değişmemeye mahkûmdur. Bir mahkûmiyeti var ise insan ırkının üzerinde oda değişimdir. Hücrelerin değişimini bir incelemek gerek. İnsan değişmek, yenilenmek, tazelenmek, sürekli yeni şeyler öğrenmek üzerine yaratılmıştır. İnsan yedisinde ne ise yetmişinde odur sözü Kur’an’ı Kerim’de yer verilmemiş sözlerden biridir.

 

 İlk ayetin indiği gibi..

 

 

إِقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِي خَلَقَ

خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ  إِقْرَأْ وَرَبُّكَ الْأَكْرَمُ   أَلَّذِي عَلَّمَ بِالْقَلَمِ

عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ يَعْلَمْ  

 

1. Yaratan Rabbinin ismi (ile işaret ettiği hakikatin olan kuvveler) ile OKU!

 

2. İnsanı Alak’tan (kan pıhtısı; genlerden) yarattı.

 

3. Oku! (Çünkü) Rabbin Ekrem’dir!

 

4. O ki, (O Rabbanî özellikleri ve genetiğini) Kalem olarak öğretti (programladı)!

 

5. (Yani) insana bilmediğini talim etti.

 

OKU..

 

Bilmediğini talim et..

 

Rabbin Ekrem’dir..

 

Keremi sonsuz ve sınırsız ikram ve lütuf sahibi..

 

Yaratıcının sınırsız ve sonsuz olan ikramlarına dönüp bakmayıp, okumayıp, öğrenmeyip kendini değiştirmezse insan vah ki ne vah.

 

Evet,öfkeli amca ile başlamadı hikâye. Lakin öfkeli amca değiştirebilir hikâyeyi. Bambaşka bir boyuta taşıyabilir. Gelecek nesillerine güzelliklerle dolu bir hayat sunabilir. Sevmeyi öğrenebilir. Kaldırım taşlarına döver gibi basmak yerine onunda bir can sahibi olduğunu bilerek sevgiyle adım atabilir. Evlatlarına hiddetli bakışlar atmak yerine, ona verilen en güzel organı olan kollarını onları sarmak için kullanabilir. Sokakta ki hayvanlara söylenmek yerine bir kap su verip onların sevgisini kazanabilir. Kuşların melodisini dinleyip muhteşem bir ilkbahar gününde sesleriyle yollar da ormanlar da yürüyebilir. Sevgi tohumları ekebilir. Öğretilenleri değiştirebilir. Dönüştürebilir. İnsan ne isterse inanırsa Rabbine koşulsuz güvenirse yapabilir. Bu dünya da hiçbir şey aleladeyaratılmamıştır. Her bir yaratılan canlıdır ve hislerle yaşanılanlarla yüklüdür. Değiştirmek isteyen öfkesini sevgiye dönüştürür ve ona sunulanın dışında bambaşka bir hayat sunabilir.

 

Hayat bir gündür,

 

O da bugündür.

 

Sevdiklerimizin kıymetini bilmeli.

 

Öfke yerine sevgi tohumları eklemeli belkide..

 

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • Büşra Ayaztekin   14-02-2022 13:44

  Bu aynı kendi kapımızın önünü süpürmek gibi hem önümüzü temizliyor hemde örnek almak istiyine örnek oluyoruz tabiki örnek almaları bizim azim ve gayretmizide yatıyor.

 • Saime Ünal   11-02-2022 11:20

  Kardeşimizi tebrik ediyorum öte yandan psikolog veyahut terapist olduğunu düşünüyor. doğru muyum?

 • Hacı Yatmaz   10-02-2022 19:43

  Herkes dünyayı değiştirmek ister, ancak kimse kendini değiştirmeyi aklından geçirmez.

 • Sinan    10-02-2022 13:06

  o amcalar hep öfkeliydi.öfkeleri hiç dinmedi.belki kendileri de öfkeyle yaşamayı adet edindikleri iöin bunun farkında değiller.ama şunu çok iyi biliyorum o amcalar hep öfkeliydi.o amcaların çocukları olan bizlerin bunu kırması gerek.

 • Rahime Şimşek    04-02-2022 12:49

  alacağımız çok çok yol var bunun fakında olmakda ilerleme demek bizler için

 • sümeyye nur aras   02-02-2022 12:26

  sitemizde böyle yazıların çok çok çok artmasını temenii ediyorum çünkü çok güzel oluyor.

 • Kayalaran Süheyla   01-02-2022 22:17

  ne güzel resimler bunlar içimz açıldı valla

 • Saliha Demir   01-02-2022 21:43

  kesinlikle bizimle düzelmeli yoksa zincir kırılmayıp bu ne olduğu belirsiz anarşist genler devam edecek.

 • Aynur   31-01-2022 16:17

  müdavimi olduk mekanın valla