06 Temmuz 2022 Çarşamba Saat:
18:59
07-06-2017
  

Şeyh İsa Kasım’ın Akıbeti Belirsizliğini Koruyor

Ehlibeyt Alimleri Derneği

Facebook da Paylaş

 

 

Bahreyn İslami Amel Hareketi liderlerinden Raşit el-Raşidi, Bahreyn’de yaşanan gelişmeler ve Şeyh İsa Kasım hakkında açıklamada bulundu.

Bahreyn İslami Amel Hareketi liderlerinden Raşit el-Raşidi Tesnim Haber Ajansına verdiği röportajda, Al-i Halife Rejimi güvenlik güçlerinin el-Deraz kentine yaptığı saldırının ardından Şeyh İsa Kasım’ın durumu ile ilgili bir bilgiye ulaşılamadığı vurgusunda bulunarak, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: Al-i Halife Rejimi güçlerinin el-Deraz kentine yaptığı saldırı, bölgedeki göstericilerden 5 kişinin şehit olması ve yaklaşık 250 kişinin tutuklanmasının ardından halen Şeyh İsa Kasım’ın durumu belirsizliğini koruyor, yine 200’den fazla yaralının ve tutukluların büyük çoğunluğunun durumu halen belirsiz ve Halife Hanedanı Rejimi; halkın, gösterilere yapılan müdahale sırasında yaralanan yakınlarını görmelerine izin vermiyor.

El-Raşidi daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Şuan Şeyh İsa Kasım’ın evi güvenlik güçlerince kuşatılmıştır ve Halife Hanedanı Rejimi askerleri, Şeyh’in komşularını tehdit etmiş ve bunlardan bazıları evlerini zorla terk etmek zorunda kalmışlardır. İçişleri Bakanı, Şeyh İsa Kasım’ın uygun koşullarda olduğunu ve hiçbir itirazda bulunmadığını açıkladı ancak halk onun sözüne güvenmiyor. Şeyh İsa Kasım’ın evinin çevresinde gösteri düzenleyen yaklaşık 550 kişi güvenlik güçlerince tutuklandı ya da müdahaleler sırasında yaralandı ve şehitlerin sayısı 5’in üzerinde olabilir çünkü söylenenlere göre tutuklulara işkence uygulanmaktadır ve daha çok kişinin ölmüş olma ihtimali bulunmaktadır. Halife Hanedanı Rejimi birçok şeyi gizli yaptığı için hiç kimse bu konuda net bir açıklama yapmamaktadır.

Raşit el-Raşidi açıklamalarının devamında şunları söyledi: El-Deraz kentinde çok sayıda kişinin gösteri yapması; yaralananların, şehitlerin ve tutuklananların sayısının fazla olmasına neden oldu ancak Halife Hanedanı Rejiminin Bahreyn’in çeşitli bölgelerinde çok sayıda cinayet işlediğini unutmamak gerekir, güvenlik güçleri çeşitli alanlardaki kontrol noktalarında halka eziyet ve ihanet etmektedir. Halkın evine baskın yapılması da ülkenin tüm bölgelerinde her gün ve günün her saatinde yaşanmaktadır. Halk şehrin çeşitli noktalarında hatta işyerlerinde tutuklanmaktadır. Güvenlik güçleri kısa bir süre önce doktor el-Akiri’yi ameliyathanede bir hastayı ameliyat ettiği sırada tutukladı, bu olayda güvenlik güçleri doktor el-Akiri’nin ameliyathanesine baskın düzenleyerek meslektaşlarının gözü önünde doktora eziyet ettiler.

Raşit el-Raşidi açıklamalarının sonunda şunları söyledi: Bahreyn halkından on binlerce kişi her gün kontrol noktalarında ailelerinin gözü önünde ihanete uğruyor. Yakın zamanda bazı insan hakları aktivistlerinin emniyet merkezlerine çağrıldığına şahit olduk. Bu kişiler emniyet merkezlerine gidince işkence gördü ve cinsel tacize uğradılar ve Halife Hanedanı Rejimi bu şekilde insan hakları aktivistlerini Bahreyn halkını hakkını savunmaktan vazgeçirmeye çalışıyor.

 

RASTHABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler