22 Şubat 2019 Cuma Saat:
02:24
12-08-2016
  

Şeyh İsa'nın Vatandaşlıktan Çıkarılması, İnsan Haklarına Aykırıdır!

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El-Caferi

Facebook da Paylaş
 
 
Tesnim haber ajansının haberine göre, Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El-Caferi, Bahreyn Şiilerinin dini lideri, Şeyh İsa Kasım’ın vatandaşlıktan çıkarılmasını ikinci defa kınayarak, söz konusu kararın İnsan Haklarına aykırı olduğunu vurguladı.
 
El-Caferi açıklamsının devamında şöyle konuştu: Biz bir çok defa diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeyeceğimizi belirttik ancak insani ve genel sosyal konuları bu husustan ayırıyoruz, bazı konuları muhakkak belirtmemiz gerekiyor.
 
Bundan öncede belirttiğimiz gibi, Ayetullah İsa Kasım Bahreyn toplumunun bugünkü durumunun bir göstergesidir ve özgür bir şekilde konuşma hakkına sahip olmalıdır. Zülme bir yer bırakmamız doğru olmaz.
 
Vatandaşlık çıkarılabilecek bir elbise değildir, dolayısıyla yine İnsan haklarına uymamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bir toplumun tüm kesimlerine özgürlüğün verilmesi gerektiğini vurguluyorum.
 
El-Caferi Bahreyn’de gerçekleşen olayların, özgürlüğün olmadığının birer göstergesi olduğunu belirterek, özgürlük varsa da, Şeyh İsa Kasım söz konusu özgürlükten tamamen uzak bırakılmıştır dedi.
 
Şeyh İsa Kasım 50 gün önce Bahreyn rejimi tarafından vatandaşlıktan çıkarıldı. Halk dini liderlerinin evinin önünde toplanarak, bu karara itiraz etmeye devam ediyor.
 
Bahreyn Emniyet güçleri, Şeyh İsa Kasım’ın bulunduğu köyün giriş ve çıkışlarını kontrol ederek, bazı Bahreyn vatandaşlarını göz altına alıyor.
 
 
Ehlader Haber
Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler