05 Temmuz 2022 Salı Saat:
12:50
30-12-2017
  

Şeyh Zakzaki'nin Önündeki Engel

Nijerya İslami Hareketi üyesi; Nijerya'nın Amerika ve İsrail'in kontrolünde olduğunu ve Şeyh Zakzani'nin serbest bırakılmamasının Washington, Siyonistler ve Suudiler'in emirlerine bağlı olduğunu belirtti.

Facebook da Paylaş

 

 

Yaklaşık iki yıl önce Nijerya ordusu bu ülkedeki Şiiler ve Nijerya İslami Hareket lideri Şeyh Zakzaki'ye saldırmıştı. Bu saldırının ardından Nijerya'da yüzlerce kişi şehit olup ve yaralanırken Şeyh Zakzaki de tutuklandı. Nijerya Yüksek Mahkemesi geçtiğimiz sene, Şeyh Zakzaki'nin serbest bırakılması için karar verse de, ancak İslami Hareket lideri hala tutuklu bulunmaktadır.

 

Nijerya İslami Hareketi üst düzey üyelerinden Abdullah Danladi ile gerçekleştirilen röportajda Danladi; Nijerya İslami Hareketi liderinin serbest kalmamasına işaretle, bu konunun Amerika, İsrail ve Suudiler'in emirleriyle ilgili olduğunu, onlarına Şeyh Zakzaki'nin serbest kalmasına karşı olduklarını, Yüksek Mahkeme'nin Şeyh Zakzaki'nin serbest kalması için talimat vermiş olmasına rağmen Nijerya yönetiminin bunu yapmadığını, bu konunun uluslararası bir konu olduğunu belirtti.

 

Nijerya İslam Hareketi üst düzey üyesi; Şeyh İbrahim Zazkaki ve eşinin sağlık durumu hakkında ise şu ifadeleri kullandı: Şeyh, eşi ve birçok kardeşimizi Nijerya ordusu askerlerinin iki yıl önce düzenlediği saldırıda yaralandı. Doktorlar, Şeyh Zakzaki'nin gözünün tedavisi için yurt dışına gönderilmesi gerektiğini söylese de hükümet buna izin vermiyor. Şeyh Zakzaki'nin eşi de saldırıda yaralandı. Vücudundaki kurşunların çıkarılması için hastaneye kaldırılması gerekiyor ancak hükümet buna da müsaade etmiyor.

 

Nijerya hükümetinin Şeyh Zakzaki'yi şehit etmeye çalıştığına dikkat çeken Danladi, Allah'ın yardımıyla hükümetin bunu yapmakta başarısız kaldığını sözlerine ekledi.

 

  

 

Tesnim Haber Ajansı

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler