17 Ekim 2021 Pazar Saat:
00:00
20-02-2018
  

Şeytan Ayetleri ve Yaşananlar + FOTO

Allah şahit eğer genç olsaydım ve rahat hareket etme imkanım olsaydı bizzat kendim gidip onu öldürürdüm! İmam Humeyni

Facebook da Paylaş

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

Salman Rüşdi, Müslüman bir ailenin çocuğu olarak henüz İngiliz sömürgesi altında bulunan Hindistan'ın Bombay şehrinde 1947 senesinde doğmuştu. Ailesi tarafından 1961'de lise eğitimi için İngiltere'ye gönderilen Rüşdi'nin anne ve babası daha sonra yani 1964'te Pakistan ve Hindistan arasında yapılan tebadülde diğer Müslümanlarla birlikte zorunlu olarak Pakistan'a göç edip Karaçi'ye yerleşti.

 

Sömürge dönemi Hindistan'ında doğduğu için yaptığı başvuru ile İngiliz vatandaşlığına kabul edildi. Daha sonraları Cambridge Üniversitesi’nden mezun oldu. Rüşdi, yazdığı “Geceyarısı Çocukları” ile edebiyat dünyasının tanınmış isimleri arasına girdi. Daha sonraları büyük beğeni toplayan bu kitap, 1991 yılında prestijli Booker Ödülü’nü kazandı.

 

Çalkantılı ve hovarda bir hayat süren Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi'nin yaşamını değiştirecek kitap ise 1989 yılında basılan “Şeytan Ayetleri” oldu.

 

Batı'nın her zaman İslam aleyhine vuku bulan olayları övme hastalığı bu kitap için de geçerliydi ve Witbread Ödülünü kazandı. Hindistan’dan İngiltere’ye göç eden bir Müslüman’ın yaşamını anlatan kitap, Batı Dünyası tarafından büyük övgü aldı ancak adıyla kendisini ele veren kitapta Kuran’ın yazımı, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.a) ve İslam dini konusunda yer verilen saçma atıflar, Müslümanların kahır çoğunluğu tarafından İslam Dini'ne yapılmış ağır bir hakaret olarak kabul gördü ve daha sonra olanlar oldu. Birçok İslam ülkesi kitabın yayınlanmasını yasakladı. Yüzlerce şehirde protesto gösterileri düzenlendi ve 89 yılı Şubat ayına damgasını vuran olay ise Merhum İmam Humeyni'nin İslam dininin kutsallarını aşağıladığı gerekçesi ile Salman Rüşdi'nin ölüm fetvası verişi oldu.

 

Ölüm Fetvası

 

14 Şubat 1989'da Ayetullah Ruhullah Musavi el-Humeyni verdiği fetva ile Rüşdi'nin ölüm emrini sadır etmiş oluyordu. Dünyanın birçok ülkesinde aleyhinde yapılan kitlesel gösteriler ise dur durak bilmiyordu.

 

Merhum İmam'ın fetvası şu şekilde idi:

 

Allah'ı Adıyla

İnnalillah ve İnnaileyhi Raciun.

Biz Allah'tan geldik ve dönüşümüz yine O'nadır.

 

Dünyanın her noktasında bulunan onurlu Müslümanlara sesleniyorum: İslam, Peygamber ve Kuran aleyhine yazılan 'Şeytan Ayetleri' kitabının müellifi başta olmak üzere, kitabın içeriğinden haberi olduğu halde basım ve yayınlanmasına izin veren şahıslar idama mahkumdur.

 

Siz onurlu Müslümanlardan isteğim; bir daha hiç kimsenin bu şekilde İslam'ın kutsal değerlerini aşağılamaya cesaret etmemesi için bu şahısları her nerede yakalarsanız hemen idam etmenizdir ve her kim bu yolda öldürülürse inşallah şehittir.

 

Öte yandan kitabın yazarının yerini bilen ancak onu öldürmeye gücü yetmeyen birisi onun yerini halka bildirmeli ve bu şekilde hak ettiği cezayı almasını sağlamalıdır.

 

Allah'ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Ruhullah Musavi el-Humeyni

14 Şubat 1989

 

Bunu takip eden yıllarda çeşitli ülkelerde kitabın çevirmen ve yayıncı kuruluşlara yönelik saldırılar oldu. Kitabı Japoncaya çeviren Hitoshi İgarashi ofisinde bıçaklanarak öldürüldü. İtalyancaya çeviren Ettore Capriolo ise Milan’daki evinde bıçaklanır, ancak olaydan yaralı bir şekilde kurtulur. Kitabın Norveç’teki yayıncısı ise Oslo’daki evinin önünde vurularak öldürüldü. Kitabı Türkçeye çeviren ve bir kısmının Aydınlık gazetesinde tefrika halinde yayımlanmasını sağlayan Aziz Nesin de ölüm tehditlerinden nasibini almıştı ama kitap Türkçe hiç yayımlanmamıştı ve ayrıca 1993 senesinde Salman Rüşdi'nin "Şeytan Ayetleri" kitabını yayımlamaya başlayan Aydınlık gazetesi de toplatılmıştı.

 

Bu yolda ilk şehit olan kişi ise; Mustafa Mazeh isimli bir genç olmuştu. Afrika Gine'sinde doğan bu cesur insan bir yolunu bulup önce Fransa'ya oradan da Londra'ya ulaşarak Salman Rüşdi'nin bulunduğu otele girmeyi başarmış ama çıkan çatışmada Mazeh şehit düşmüş ve Rüşdi de kurtulmayı başarmıştı. 

 

Kraliçe Elizabeth'in Rüşdi'yi Koruması

 

İngiltere, İslam dinine hakaret eden "Şeytan Ayetleri" kitabının yazarı Salman Rüşdi'yi korumasından dolayı Müslümanların her zaman tepkisini toplamıştır.

 

Kraliçe'nin koruması altındaki Salman Rüşdi'nin -özellikle Merhum İmam tarafından verilen ölüm fetvası herkesin dilinde olduğu yıllarda- emniyeti için Buckingham Sarayı'nın emri ile neredeyse yıllık 10 milyon Pound harcama yapılıyordu. İlerleyen yıllarda ise dile gelen İngiliz Veliaht Prensi Charles; Salman Rüşdi'nin İngilizler için ağır bir külfet olduğunu belirtiyordu.

 

Buckingham Sarayı yine boş durmuyor ve Kraliçe II. Elizabeth'in eliyle 2007 senesinde, İslam dini inançlarına hakaret eden bu  adama şövalye unvanı veriliyordu.

 

  

 

 

 

 

 

 

  

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler