26 Ocak 2022 Çarşamba Saat:
06:18
30-03-2016
  

Şeytanı Perişan Eden Hasletler

Peygamberimiz (s.a.a): Her kim bu yedi hasletten birine sahip olursa cennet ehlindedir.

Facebook da Paylaş

İnsanın bazı davranışları şeytanın feryad-u figan etmesine ve üzüntüden zayıf düşmesine yol açmaktadır. Rivayete göre bir gün şeytan Mescid-i Haram’ın bir köşesinde bitkin halde durmuştu. Resulullah (s.a.a) ise tavaf etmekteydi. Hazret tavafını tamamladığında İblis’in solgun ve bitkin bir halde soluklandığını gördü.

 

“Ey mel’un! Neden böyle zayıf ve halsiz bir durumdasın?” diye sordu.

 

İblis: “Senin ümmetin beni bu hale düşürmüş” dedi.

 

Peygamber(s.a.a) : “Ümmetim sana ne yapmış ki?” diye sorunca...

 

İblis ona şu cevabı verdi: Ey Allah’ın Resulü! Onlarda birkaç haslet var. Ben onlardan bu hasletleri almak için ne kadar çalışsam da yapamıyorum.

 

“Ümmetimin seni bu kadar üzen hasletleri nelerdir?” diye sordu Resulullah (s.a.a), İblis şu cevabı verdi:

 

Birincisi; onların birbirlerine selam vermeleridir. Selam Allah’ın isimlerinden biridir. Selam verenden Hak Teala her türlü bela ve sıkıntıyı uzaklaştırır. Allah, selamın cevabını vereni ise rahmetinin kapsamına alır.

 

İkincisi; birbirleriyle karşılaştıklarında tokalaşmalarıdır . Bunun da O kadar çok Sevabı var ki onlar birbirlerinden ayrılmadan önce Allah her ikisini de bağışlıyor.

 

Üçüncüsü; yemeğe başlarken "Bismillah" demeleridir. Bu vesileyle benim o sofraya oturmama ve yemekten yememe engel oluyorlar.

 

Dördüncüsü; konuştuklarında "inşaallah" demeleridir. Onlar böylece Allah’ın kazasına rıza gösteriyorlar. Bu yüzden ben de onların işini bozamıyorum , Zahmetim boşa gidiyor .

 

Beşincisi; sabahtan akşama kadar onları günaha çekmek için uğraşıyorum . Akşam olduğunda tövbe ediyorlar ve zahmetimi boşa çıkarıyorlar . Allah bu vesileyle onları affediyor.

 

Altıncısı; Senin ismini duyduklarında yüksek sesle salavat getirmeleridir . Ben salavatın sevabını bildiğim için yanlarından kaçıyorum. Çünkü o sevabı görmeye takat ve tahammülüm yok.

 

Yedincisi; senin Ehlibeytini gördüklerinde onlara sevgi göstermeleridir. Bu ise amellerin en üstünüdür.

 

Bunun üzerine Peygamberimiz (s.a.a) ashabına dönerek şöyle buyurdu: Her kim bu yedi hasletten birine sahip olursa cennet ehlindedir . Kaynak: (Envarul Mecalis s-40) .

 

 

İlahiyatçı Mikail Gürel

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler