17 Ocak 2021 Pazar Saat:
01:27
06-12-2017
  

Seyyid Hamanei'den Siyonist Rejim'e Mesaj Var

Ayetullah Seyyid Ali Hamanei'den Amerika'nın Kudüs'ü Siyonist Rejim'in başkenti olarak tanıma planına yanıt geldi.

Facebook da Paylaş

 

 

Seyyid Ali Hamanei "Amerika'nın Filistin konusunda elleri bağlı. Amaçlarına ulaşamıyorlar" dedi. İngiltere, Fransa, Almanya, Suriye, Vatikan ve Çin'den de Kudüs konusunda uyarılar geldi.

 

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın bugün Tel Aviv Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını onaylayarak, Kudüs'ü Siyonist Rejim'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke olmaya hazırlandığı yönünde Amerikalı yetkililerden gelen açıklamalar sonrası Ayetullah Seyyid Ali Hamanei açıklama yaptı.

 

'BECERİKSİZLİKLERİNİN VE BAŞARISIZLIKLARININ İŞARETİ'

 

Ayetullah Hamanei'nin kişisel internet sitesinden yapılan açıklamaya göre İran'ın dini lideri "Amerika'nın büyükelçiliği taşıma niyeti onların beceriksizliklerinin ve başarısızlıklarının işareti. Amerika'nın Filistin konusunda elleri bağlı. Amaçlarına ulaşamıyorlar." dedi.

 

'FİLİSTİN ÖZGÜR OLACAK'

 

Seyyid Ali Hamanei ayrıca "Filistin özgürleşecek ve Filistin halkı zafere ulaşacak" ifadelerini kullandı.

 

 

SURİYE: ABD'NİN ULUSLARARASI HUKUKU KÜÇÜMSEMESİNE NET BİR ÖRNEK

 

Suriye hükümeti de  ABD Başkanı Trump'ın 'tehlikeli' olarak niteledikleri planını kınadıklarını duyurdu.

 

SANA'ya konuşan bir dışişleri yetkilisi "ABD yönetiminin bu tehlikeli girişimi, ABD'nin uluslararası kanunları küçümsemesine net bir örnek teşkil ediyor" dedi.

 

Suriye Dışişleri Bakanlığı da açıklamasında "Suriye ABD Başkanı'nın ABD Büyükelçiliği'ni işgal altındaki Kudüs'e taşıma ve Kudüs'ü başkent olarak tanıma yönündeki olası girişimini en güçlü şekilde kınıyor" ifadelerine yer verdi.

 

ALMANYA'DAN ÇATIŞMA UYARISI

 

Almanya Dışişleri Bakanlığı da Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması halinde bölgede çatışmaların yaşanabileceği uyarısında ulundu.

 

İsrail ve Filistin için seyahat uyarısını güncelleyen bakanlık "6 Aralık'tan itibaren Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'de gösteriler olabilir. Şiddetli çatışmaların yaşanabileceği gözardı edilemez" ifadelerini kullandı.

 

Bakanlık bölgeye seyahat edecek vatandaşlarına gelişmeleri yakından takip etmeleri ve söz konusu bölgelerden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

 

Fransa Dışişleri de yayınladığı seyahat uyarısında bölgede gösterilerin yaşanmasını beklediklerini duyurdu ve vatandaşlarından söz konusu bölgelerden uzak durmalarını talep etti.

 

İNGİLTERE: KAYGIYLA KARŞILIYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlandığı haberlerinden kaygı duyduğunu söyledi.

 

Brüksel'de gazetecilerle konuşan Johnson, "Başkan'ın tam olarak ne diyeceğini bekleyelim. Ancak bildiğiniz gibi bu yöndeki haberleri biz büyük kaygıyla karşılıyoruz çünkü bizce Kudüs, İsrailliler ve Filistinliler arasında varılacak nihai bir anlaşma içinde yer almalıdır" dedi.

 

ÇİN: GERİLİMİN YÜKSELME OLASILIĞINDAN ENDİŞELİYİZ

 

Çin Dışişleri Sözcüsü Geng Şuang da rutin basın brifinginde konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu.

 

Şuang "Gerilimin yükselme olasılığından endişeliyiz. Tüm taraflar bölgesel  barış ve huzuru akıllarında tutumalı ve sözleri ile eylemlerinde temkinli olmalı. Taraflar Filistin konusunda anlaşmanın temellerine zarar vermekten ve bölgede yeni çatışmalara neden olmaktan kaçınmalı" dedi.

 

PAPA'DAN DİYALOG ÇAĞRISI

 
Papa Francis ise konuyla ilgili açıklamasında Kutsal Topraklar konusunda herkesin haklarına saygı gösteren bir diyalog kurulması çağrısı yaparak Filistin halkı için 'barış ve refah' umudunu ifade etti. 
 
"Kutsal Topraklar Hrıstiyanlar açısından Tanrı ile insanoğlu arasındaki diyaloğun mükemmel bir örneğidir" diyen Papa, "Tüm insanların haklarını tanıma adına bu diyaloğun birinci koşulu karşılıklı saygı ve bu saygıyı güçlendirmeye bağlılıktır" dedi.

 

SİYONİST REJİM ADALET BAKANI: ARAP LİDERLER ADIM ATARSA HUZURSUZLUK ÇIKMAZ

 

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şaked ise Associated Press'e yaptığı açıklamada Trump'ın ilan etmeye hazırlandığı Kudüs kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

 

Trump'ın 'Arap liderlerin tehdidine kulak asmaması' gerektiğini söyleyen Şaked "Ben bu olaydan ya da bir diğerinden endişelenmezdim. Eğer Arap liderler huzursuzluğu önlemek için adım atarsa orada huzursuzluk çıkmaz" ifadelerini kullandı.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler