12 Ağustos 2020 Çarşamba Saat:
03:55
29-07-2015
  

Şia Camilerine Saldıran İshak Öldürüldü

Leşker-i Cangvi örgütü Pakistan'da birçok Şia camisine saldırı düzenlenmişti...

Facebook da Paylaş


 

Edinilen bilgilere göre Leşker-i Cangvi örgütü lideri Malik İshak ve iki oğlu, tutuklu bulundukları cezaevinden silah ve patlayıcı yerlerini keşif için polis gözetiminde Shahwala bölgesine götürüldü. Dönüş yolunda Leşker-i Cangvi üyesi bir grup militan, İshak ve iki oğlunu kaçırmak için polisle çatışmaya girdi. Çatışma sırasında İshak, iki oğlu Osman ve Hak Navaz dâhil 16 militan öldürüldü.


1990'lı yılların başında Sipah-i Sahabe Pakistan adlı gruptan koparak kurulan ve Pakistan'da silahlı eylemlerde bulunan Leşker-i Cangvi, yüzlerce Şia’nın ölümünden sorumlu tutuluyordu.


El-Kaide ile bağlantısı olan Malik İshak, 1997'de tutuklandı. 14 yıl cezaevinde kalan İshak, 2011 yılında ev hapsine alındı. Ancak İshak ve iki oğlu bir hafta önce tekrar tutuklandı.


Pakistan'da Ehlibeyt mektebi mensupları, Hazar'ı ve ismaili mezhebine karşı faaliyet gösteren en büyük terör örgütü olarak kabul edilen Leşker-i Cangvi örgütü kurulduğu günden beri binlerce masum sivili öldürmüş birçok Şia camisine de saldırı düzenlenmişti. Leşker-i Cangvi örgütü, 2013 yılında Belucistan eyaletinin başkenti Ketta'da 170'ten fazla kişinin hayatını kaybettiği Şialara yönelik iki ayrı saldırıdan sorumlu tutulmuştu.

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler