16 Ocak 2019 Çarşamba Saat:
08:20
07-12-2017
  

Şii ile Sünni Aynı Amaca Yönelen İki Yoldur

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Facebook da PaylaşTahran’da düzenlenen 31. İslami Birlik Konferansı’nın açılış töreninde konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “İslami Birlik Konferansı’nın düzenlenmesiyle eş zamanlı olarak tatlı ve acı iki olayın meydana gelmesiyle karşı karşıyayız” ifadelerinde bulundu.

Bölgenin mutlu edici olayı, teröre karşı ulaşılan değerli zaferlerdir. Sulta düzeni ile Siyonizmin himayesi altında olan terörün temellerinin paramparça olması Irak, Suriye ve Lübnan halkını sevindiriyor. Bu yüzden de barışın peşinde olanlar, dünya, Avrupa ve hatta ABD’yi tehdit altına alan teröre karşı mücadele veren direniş güçlerini takdir edilmelidir. Ancak maalesef bunu yapmak yerine direniş eyleminde bulunan devletleri zayıflatıp onlara karşı komplo kurmaya çalışıyorlar.

Ancak halihazırda yüzleştiğimiz acı verici olay ise bölgedeki bazı Müslüman ülkelerin Siyonistlere açık bir şekilde yakınlaşmaya çalışması konusudur; geçen seneler boyunca bu ilişkilerin çirkin ve ayıp olmasından dolayı hep saklı tutulmasına karşın günümüzde örtüsüz bir şekilde açığa çıkartılmıştır.

Müslümanların birliğine de değinen İran Cumhurbaşkanı, “Bölge sakinleri hep birlikte kardeşçe yaşıyordu ancak sizler burada fitnenin tohumlarını ekmeye başladınız. Şia ile Sünni mezhepleri aynı amaca yönlenen iki yoldur ve Şiilerle Sünniler arasında her hangi bir sorun bulunmamaktadır. Milletlerin arasını asıl siz bozdunuz” değerlendirmelerinde bulundu.

Birliğin asıl anlamı farklı İslami mezheplerin kendi saygınlığını koruyarak sağlam bir dayanışma içerisinde birlikte yaşamasıdır; bizim amacımız birisinin ortadan kaybolması değil, bunu tam aksine birliğin hedefi tüm mezheplerin hep beraber aynı masaya oturmasıdır.


 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler