20 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
15:45

Şiir Sözüyle Şair Gözüyle “İslami Vahdet”

12-11-2019 12:34


 

 

 

 

 

 

Bismillahirrahmanirrahim

 

 

Siyonist’ten bize asla dost olmaz,

Önlem zamanıdır önlem alalım,

Başka türlü inan yüzümüz gülmez,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Evet, gerçekten öyle değil mi Siyonist’ten hiç görülmüş müdür? Bu zamana kadar Müslümanların lehine olacak bir tavır davranış, yaklaşım asla öyle bir şey söz konusu olmamıştır. Öyleyse ne yapmalıyız gerekli önlemlerimizi almalıyız bunun içinde Müslümanların bir araya gelmesi birlik olması gerekiyor.

 

Filistin’le, Irak, Bahreyn hakeza,

Suriye ne için çekiyor ceza,

Müslüman zulme göstermez rıza,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Maalesef geldiğimiz bu nokta bizlere açık açık gösteriyor ki bizler bir araya gelmediğimiz birbirimizin izine kurşun attığımız, Zalimin zulmüne rıza gösterdiğimiz müddetçe daha da zulüm artarak devam edecektir. Şehirlere yeni şehirler, ülkelere yeni ülkeler eklenerek içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bir an önce tehlikenin farkına varıp iş işten geçmeden tepkimizi ortaya koyabilmemiz için bir ve beraber olmamız şart.

 

Aldanmış gafiller olurken maşa,

Kimi lanet diyor, kimisi yaşa,

Tefrikada rahmet olur mu haşa,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Biraz kafayı kaldırıp etrafımıza baktığımız zaman çok açık ve net görülecektir ki: Aldanmış gafiller bir değil birden fazladır. Bu gafillere destek verenler azımsanmayacak kadar çoktur. Bu yaptıkları işe birde fetva uydurarak Ümmetin ihtilafında rahmet vardır gibi bir acziyetin içine giriyorlar. Bu sözün doğru olduğu yer ve alanlar olabilir ancak her yere uygulanacak veya kafamıza göre uydurulacak bir mevzu değildir. Bu konunun belli kıstasları vardır. Yoksa mezhepler arası diyaloğu bırakır, bizim Kitabımızı, Peygamberimizi kabul etmeyen kişilerle dinler arası diyaloğ safsatasının içine düşeriz. Vahdet diye diye Vahdetten uzaklaşırız haberimiz olmaz.

 

Bir düşün kimlerden geliyor zarar,

Tefrika, ayrılık, Müslümana ar,

İkilik düşmanın işine yarar,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Gerçekten bu konu hakkında çok tefekkür gerekiyor. Allah, Peygamber, Kur’an Vahdete, bir olmaya Müslümanları birbiriyle yardımlaşmaya çağırırken İlahi emirlere muhalefet etmek ne haddimize. Bizim bu davranışlarımız kimlerin işine geliyor hiç düşündük mü?

 

Kimini katleder, kimini asar,

Mazluma konuşur, zalime susar,

Tağuti sistemler kinini kusar,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Burada gözlerden kaçırılmayacak ve dikkat edilmesi gereken hususlar ise Düşmanların tavır ve davranışları apaçık ortada onların yaptıkları genlerine uygundur onlar cibilliyetlerinin gereğini yerine getiriyorlar. Düşmanların isteklerinin Dost dediğimiz insanlar tarafından uygulamaya konması insanın içini acıtıyor. Müslüman olduğunu iddia edipte Müslümanları katletmesi, idam etmesi çeşitli eza ve cefalara uğratması mazlumların üzerine bomba yağdırması bunun yanı sıra iş asıl İslam düşmanlarına gelince sus pus olmaları Bir de üstüne üstlük Tagutlarla işbirliği yaparak onların değirmenine su taşımaları anlaşılır ve affedilir bir şey değildir. Tagutlarda bu desteklerden kuvvet alarak azgınlaştıkça azgınlaşıyor.

 

Fitneye, fesada demek için dur,

Şeytanla arana çekmelisin sur,

Duyarsız davranmak en büyük kusur,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Vahdet için en büyük vazife nefislerimize düşüyor demektir. Nefislerimizi ıslah etmeden ne vahdet olur ne de rahmet. Bana ne diyerek hiçbir yere varamayız. Vahdeti evvela nefislerimize inşa etmeliyiz ki sonra etrafımıza sözümüz tesir etsin. Her şeyden önce samimi olmalıyız yapmacık tavır ve davranışlardan uzak durmalıyız ki amacımıza ulaşalım. Yoksa yerimizde sayar dururuz sonrada serzenişte bulunuruz neden vahdet olmuyor diye.

 

Hak söze kulak ver, şu gerçeği bil,

Uymazsan sonunda olursun zelil,

Güçlü olmak için ayrılık değil,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Hak söze kulak verirsek, ayrılığa sebep olacak şeylerden uzak durmaya özen gösterirsek zelil olmayız. Birlikten kuvvet doğar sözünü aklımızdan çıkarmaz ve gereğini yerine getirmeye çalışırsak güçlü oluruz.

 

Tarih tekerrürmüş, gösterdi zaman,

Kalbinde var ise Allah’a iman,

İblis’in sözüne aldanma aman,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Geçmiş zamanlara baktığımız zaman göreceğiz ki İblis’in sözüne uyanların akıbetleri ne olmuştur. O yüzden aklımızı başımıza alıp İblisin sözüne uymamalıyız Vahdet’in önündeki en büyük engel Şeytani desiselerdir her zaman tedbirli ve uyanık olmalıyız.

 

Sıkıntılar ortak, dertlerimiz bir,

Vahdete engeldir kin ile kibir,

Âlimler, âkiller etmeli tedbir,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Oysa biliyoruz ki hep aynı şeylerden muzdarip oluyor şikâyet ediyoruz. Ama herkes üstüne düşen vazifeyi yerine getirmekten kaçınıyor. Kimi kininden dolayı kimi de kibrinden dolayı bir araya gelmekten kaçınıyor. Böyle durumlarda ise en fazla görev Âlimlere, âkillere düşüyor bu konuları ve çözüm yollarını uygun bir dille anlatmalı Vahdetin önündeki engelleri ve de bu engelleri aşmak için çözüm yollarını göstermelidirler.

 

Siz, biz diyerekten ortamı germe,

Tali konulara n’olursun girme,

Düşmanın eline malzeme verme,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Vahdete engel teşkil eden en önemli faktörlerden birisi de sen, ben, siz, biz gibi dışlayıcı ayrıştırıcı sözler ile hitap etmektir buna ek olarak da tali konuları çok fazla irdelemektir. İslam düşmanları bu fırsatları çok iyi değerlendirip aleyhimize kullanıyorlar. Buna fırsat vermemek için ortak noktaları bularak lehimize çevirmeliyiz. O kadar fazla ortak noktamız varken neden acaba fındıkkabuğunu doldurmayacak meseleleri ısıtıp, ısıtıp gündeme getiriyoruz. Acaba biz mi getiriyoruz yoksa bizim bir araya gelmememiz için birileri mi bize bunu dayatıyorlar diye biraz düşünsek bulacağız tehlikenin nereden geldiğini.

 

Hileyle dönerken zalimin çarkı,

Ortaya çıkmalı müminin farkı,

Özgür insanlara yakışmaz korku,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Zalimin çarkının dönmemesi için Mümin’e düşen görev onun çarkına su taşımak değil o çarkın dişlisini kırmak için bir araya gelmeli güç birliği yapmalıdır. Bunu yaparken de korkmamalı Allah’ın yardımı daima onun rızası için gayret gösterenleredir. Biz elimizden geleni yapmaya gayret edelim Başarı Allah’tandır.

 

Demirer usanma doğruları yaz,

Birlikten ne kadar yazsan yine az,

Dostlarını eyle durmadan ikaz,

Birlik zamanıdır, birlik olalım!

 

Şimdi geldik asıl meseleye; Vahdette kıstasımız ne olacak ve kimlerle nasıl vahdet yapacağız? Her bir araya gelmek yani kuru kalabalık vahdet için yeterli midir ve bunun gibi birçok sorular sorulabilir. Önce akıllara yakınlaştırmak için bir örnekle cevap vereyim. Mesela; Okyanus kendisine gelen suları tatlı, tuzlu, bulanık, saf veya Deniz suyu Irmak suyu Dere suyu Çay suyu diye ayırmaz hepsini içine alır Okyanusu oluşturur. Bu tür örnekler çoğaltılabilir ama daha fazla söze gerek yok diyerek Akla hitap eden bu örnekten sonra gönüllere hitap eden örnekle devam edeyim istiyorum.

 

Her işimizde olduğu gibi bu işimizde de ölçü Hazreti Resul-i Kibriya Muhammed Mustafa (s.a.a) olmalıdır. Ne yaptı nasıl yaptı ki Cahiliye toplumunu bir araya getirdi ve İslam birliğini oluşturdu. Bakıyoruz ne Arap dedi ne Acem dedi ne Köle dedi ne Efendi dedi. Bilal’i de kabul etti Selman’ı da La İlahe İllallah Muhammed’ un Resulullah diyenleri Ümmet çatısı altında topladı. Böylece Vahdeti oluşturdu o zaman bize düşende aynı yolu izi takip ederek neticeye ulaşmaktır. Yoksa tatlı demekle ağız tatlanmıyor. Ben bildiğimi söylerim isteyen kabul eder gelir beğenmeyen gelmez yaklaşımıyla vahdet olmaz. Bu da demek değildir ki Ebu Cehil’le Ebu Leheb’le de vahdet yapacağız anlaşılmasın günümüze uyarlayacak olursak İngiliz Şii’si ile Amerikan Sünni’si ile vahdet olmaz. Kısacası İslam düşmanları ve onun yandaşlarının haricinde kişilerle vahdet mümkündür. Vahdet demek aynı mezhepte, tarikatta, cemaatte olmak demek değildir. Vahdet aynı amaç uğruna güçlerin birleşmesidir. Kardeşin derdini dert edinmektir. Söylem ve eylem birliğidir. Vahdet konusunda ne kadar yazsak yine az ama daha fazla vaktinizi almak istemediğim için geri kalanını siz değerli kardeşlerimin engin ufkuna bırakıyorum. Aklımın erdiğince dilimin döndüğünce canı gönülden vahdetten anladığımı anlatmaya çalıştım. Allah’ın rahmeti, yardımı, bereketi Vahdet için çaba sarf edenlerin üzerine olsun inşallah.

 

Adalet Güneşinin Doğacağı Günün Özlemiyle…

 

Vesselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu

 

 

Mehmet DEMİRER

11.11.19

14. R.Evvel. 1441

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
 • Mehmet DEMİRER   25-11-2019 21:32

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki: Evet, alçak Yezid, inatçı ve fâsık idi. Ona da lanet edilmemesi Ehl-i sünnetin, kâfir bile olsa, bir kişiye lanete izin vermediği içindir.

 • Muhammed    22-11-2019 06:22

  Dikkat ederseniz Yezit'i savunan demedik, Yeziti vahdet çerçevesine alan dedik. Elbette Yezit'i savunan kimse yok, ama bazıları Yezit Sünnilerin değeridir, bu yüzden YEZİT'e Dinsiz demeyelim, Biz Yezit'e dinsiz dediğimiz için birlik ve beraberlik olamıyoruz, diyorlar. Yoksa elbette Yezit'i kimse sevmez

 • Mehmet DEMİRER   21-11-2019 23:19

  YEZİD'İ Kim savunuyorsa Allah onu Yezidle haşreylesin işin aslını astarını araştırmadan zanda bulunmak çok tehlikeli ve de günahtır.

 • MUHAMMED   21-11-2019 07:45

  Musa Aydın Hocamızın vahdet hakkındaki yazısından alıntıdır: "Muaviye ve Yezit gibileri kutsuyor, onlara rahmet okuyorlar! Evvela Yezit melununa bazı Vahhabilerin dışında müspet bir gözle bakan veya rahmet okuyan bir Sünniyi biz tanımıyoruz. Onun ne kadar zalim, ne kadar melanet ehli olduğunu hemen herkes kabul edip nefret ve lanetle yâd eder. Bu yüzden tarihte Yezit ve aynı zihniyeti taşıyan tarihteki bazı zalim ve faasıkların suçuna bugünkü Ehl-i Sünnet camiasını ortak görmek haksızlık ve insafsızlıktan başka bir şey değildir."

 • Muhammed    21-11-2019 07:32

  EVET, MUSA AYDIN HOCAMIZIN YAZISINI OKUDUM. MUSA HOCA ORADA YEZİT MELUN tabirini kullanmış. Ama bazıları vahdet adı altında Yeziti de VAHDETİN içine almaya çalışıyor. Yezit Ehlisünnetin değeridir diyorlar. Buna cevabınız nedir.

 • Mehmet DEMİRER   19-11-2019 12:50

  Yorum yazan Muhammed kardeşim Kiminle vahdet olacağını sana zahmet-https://www.ehlibeytalimleri.com/her-zaman-ve-her-seye-ragmen-vahdet_m2400.html- okumanı tavsiye ediyorum.

 • Muhammed    16-11-2019 18:34

  YEZİT DE VAHDETİN İÇİNE GİRER Mİ.YEZİT EHLİSÜNNETİN DEĞERİ Mİ