20 Nisan 2021 Salı Saat:
20:34
02-06-2017
  

Sıkıntılardan Kurtulmak İçin...

Bazı işler rızkın genişlemesini engelleyebileceği gibi bazı işler de onun genişlemesine sebep olabilir.

Facebook da Paylaş


Ayetullah Sistani’nin fetva bürosuna müminlerden birinin musibetlere maruz kaldığını ve çıkış yolu için ne yapması gerektiğini ifade eden bir sorusu ulaştı. İşte o soru ve cevabı:

SORU: Selam aleyküm. Benim üzerimdeki musibetlerin sebebi nedir? Nerede hata yaptım? Kurtulmak için ne yapmalıyım? Şifa bulmam için bana kabul olunmuş bir dua verirmisiniz… çok ihtiyacım var?

Yüce Allah’ın adıyla

Evvela şunu söylemek gerekir ki Allah kulunu sevdiği için bazen onu fakirliğe veya hastalığa düşürerek kendisine yönelmesini, Allah ile irtibatını güçlendirmesini ister ya da çektiği sıkıntıları geçmişte işlediği günahlarına keffaret kılar ya da Allah zengin olması halinde onun azgınlık ve sapkınlığa düşeceğinni bilmektedir. Ayette şöyle geçer: “İnsan kendini müstağni görünce haddini aşar ve azar.” Peygamberimizin (s.a.a) bir hadisinde şöyle geçer: İnsanların bazıları fakirlikle ıslah olur. Kısacası Yüce Allah’ın mümin hakkında mukadder kıldığı her şey hayırdır ve maslahattır. Onun için sabır ve tahammül etmek gerekir.

İkincisi: Bazı işler rızkın genişlemesini engelleyebileceği gibi bazı işler de onun genişlemesine sebep olabilir.

Dolayısıyla rızkın genişlemesine mani olan işlerden kaçınmak ve onun genişlemesine vesile olacak işleri yapmak gerekir. Mesela hırs ve rızık için üzülmek rızkı engeller. Kötü ahlak, pahalı satış, israf, akrabalık ilişkilerini kesmek ve yalan konuşmak rızkı engeller.

Rızkın genişlemesine sebep olan işler şunlardır: 1- Sadaka vermek 2- İstiğfar “Rabbinizden bağışlanma dileyin, o çok bağışlayıcıdır. Size gökten bol bol yağmur indirsin” 3- Sılayı rahim 4- Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak 5- Saçı-sakalı taramak 6- Cuma günü el ve ayak tırnaklarını kesmek ve bıyığı kırpmak 7- Sabah namazından sonra gün doğuşuna kadar dua ve zikir okumak 8- Sabah erkenden kazanç için işe gitmek 9- Güzel ahlak 10- Her gün 10 defa “la ilahe illellahul melikul hakkul mubin” demek 11- Vacip namazın secdesinde şu duayı okumak “Ya Hayrel Mesuliyn ve ya Hayrel Mu’tiyn Urzukni verzuk iyali min fazlikel-vasi fe inneke zul fazlil aziym” 12- Mefatihul Cinan kitabının “Bakiyat Salihat” bölümünde zikri geçen duaları okumak 13- Cuma günü Saffat suresini okumak 14- Müezzin ezan okuduğunda ezan cümlelerini onunla tekrar etmek 15- her gece uyumadan önce Vakıa suresini okumak.

 

SHAFAQNA

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler