09 Mayıs 2021 Pazar Saat:
04:57
28-07-2020
  

Sıla-i Rahim Hakkında Bir Kaç Soru

Ayetullah el-Uzma Seyyid Ali Hüseynî Sistanî'nin fetvaları baz alınarak hazırlanmıştır.

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader Araştırma Bölümü

 

 

Soru:


Sıla-i rahim'den maksat kimlerdir? Ve bunun sınırı nereye kadardır?


Cevap:


Sıla-i rahimden maksat aynı rahmi paylaşan kişiler ve akrabalardır. Bu nedenle sebep yoluyla oluşan akrabalar kast edilmemektedir. Yine nesep yoluyla doğan uzak akrabalar sıla-i rahim kelimesindeki "Rahim" kapsamının dışındadır.


Sıla-i rahim vaciptir sözünden maksat; akraba ve yakınlara iyilik ve ihsanda bulunmaktır. Örneğin hastalık halinde akrabayı ziyaret etmek, akraba ve yakınlardan gelen davete icabet etmek, mümkün mertebe hal ve durumlarını sormak ve gerektiğinde imkân dâhilinde maddi yardımda bulunmak gibi davranışlar sıla-i rahim ilkelerindendir.


Soru:


Acaba sıla-i rahim yapıldığında gıybet veya başka bir günaha düşülürse sıla-i rahim yine farz mıdır?


Cevap:


"Sıla-i rahim vaciptir ve akraba ilişkilerini kesmek haramdır" cümlesinin anlamı akrabalara karşı iyilikte bulunmanın gerekliliğidir. Fakat sıla-i rahim, akrabaların bulunduğu her meclis ve toplantıya katılmak anlamına gelmez. Eğer bu toplantılara katılmak günaha kapı aralayacaksa bu işten kaçınmak ve o toplantılardan uzak durmak gerekir.


Soru:


Herhangi bir dine mensup olmayan veya günah işleyen akrabalar ile sıla-i rahim yapmanın hükmü nedir? Acaba dinden uzak ve günahkâr akrabaların düşünce ve davranışlarını görmezden gelmek mi gerekir? Eğer bu tür akrabalar yanımızda günah işlerlerse vazifemiz nedir?


Cevap:


Sıla-i rahimi terk etmek doğru değildir. Fakat sıla-i rahim, sadece akrabalara yapılan ziyaretler ve görüşmek değildir. Amaç onlarla irtibatı kesmemektir. Asıl hedef ise onların hidayeti için çaba harcamaktır.


Soru:


Bizimle konuşmak ve görüşmek istemeyen akrabayla yine de sıla-i rahimde bulunmak vacip midir? Acaba böyle akrabaları kendi haline bırakmak doğru mudur?


Cevap:


Sizler akraba ve yakınlarınızla irtibatınızı kesmeyiniz. Sadece o insanlar ile karşılaştığınızda selam verseniz bile kâfidir. Hasta olduklarında ziyaretlerine gidiniz, ve maddi bir şeye ihtiyaç duyduklarında onlara yardım ediniz.
 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
  • es raa   02-03-2015 16:26

    çok güzel emeği geçen herkese teşekkür ederim

  • eda   24-02-2015 17:33

    bence bu bilgiler çok iyidi benim birsürü ödevim vardı heosini buradan buldum çok güzel bir sayfa

Kategorideki Diğer Haberler