05 Temmuz 2022 Salı Saat:
11:48

Silm Bayramı, Surur Bayramı

08-08-2014 14:34


 

Bismih-i Teâla

 

Bir ay nefis ve şeytanlarla mücadele edip, bu savaş meydanında muzaffer olanların bayramıdır fıtır bayramı. Gündüzleri oruç ibadetiyle meşgul olup gecelerini ibadet ve münacatla geçirenler bu meydanın muzaffer erledir.

 

Şimdi bayram akşamını idrak ederken biraz düşünüp ikilem yaşadığımı hissediyorum; Ramazan'ın gidişi bayramın gelişi.

 

Bir Ramazan'ı daha geride bırakıyoruz mağfiret, rahmet ve bereket dolu bir Ramazan. Nefsimizin istediği hatta helal olanlardan bile uzak durarak sarsılmaz bir iradeyle Rabbin çağrısına Lebbeyk dedik, nefsimize galip geldik ve şeytanları yenmenin taktiklerini öğrendik. Mükâfatı Allah'ın kendisine ait olan bir hazırlık dönemiydi geride bıraktığımız ay.

 

Ramazan'ın gidişine hüzünlenmek bir taraftan kalbimize çökerken diğer taraftan Muhammed ve Ehlibeyt'ine İyd/Bayram olarak armağan edilen güne ulaşmanın da sevinci kaplıyor gönüllerimizi ve manevi bir atmosferde hüzünle sevincin nasıl ayrılmaz duygular olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

 

Böylece diğer olumlu ve olumsuz duygu ve eğilimlerimizin nasılda bu iki duygu içinde eridiğini mucizevi bir şekilde müşahedeye duruyoruz. Dünyamızda yaşanan hüzün ve sevinçler de aslında bu iki manevi duygunun gölgesinde değerlendirilmelidir. Hüznümüz, maneviyat dolu Ramazan'ın bitişine sevincimiz ise bu ayda elde ettiğimiz manevi kazanımlara olmalıdır. İşte bunun için bu güne fıtır/yaradılış ve iyd/öze dönüş adı verilmiştir.  Ramazan bayramı yeniden yaratılmak ve salik-i rah-ı hakk olanlara yeniden doğum günüdür. Hayata birçok manevi ve bilinç kazanımıyla başlamaktır bu günü bayram ve sevinç günü yapan.

 

Muharref din algısında Tanrının kullarını oruçla cezalandırdığı günlerin bitişinden dolayı değildir bayram/iyd oluşu.

 

 Fahr-i kâinat ve ümmetin vahdet sembolü Hz.Muhammed-i Mustafa(s.a.a) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmaktadır:

 

" Bayram akşamı (mükâfat zamanı) gelip çattığında Allah, emirlerine uyanlara mükâfatlarını tam tamına ihsan eder ve meleklerini yeryüzüne gönderir melekler tüm sokakların başında durur ve şöyle nida ederler, ' Ey Muhammed ümmeti çıkın dışarı ve namaza doğru hareket edin çünkü Allah herkesin mükâfatını verip onları bağışlayacaktır.' ümmet namaza doğru hareket ettiğinde ise Allah meleklere şöyle hitap eder, ' Ey meleklerim işini hakkıyla yapan işçilere nasıl davranılmalı?' melekler cevaben şöyle der, 'Onların mükâfatı tam tamına verilmelidir.' Bunun üzerine Allah-u azze ve celle şöyle buyurur: ' Ey meleklerim siz de şahit olun ki bir ay boyunca emirlerime uyup oruç tutup ve bana yönelenlere mükâfatlarını tam olarak veriyorum ve mükâfatları ise onlardan hoşnut olup bağışlamamdır.'

 

Sonra Yüce Allah kullarına şöyle hitap eder: 'Ey kullarım! İsteyin benden ne dilerseniz izzetim ve azametime andolsun ki bu toplulukta (bayram namazı) bulunan herkesin dünya ve ahiretle ilgili isteklerini vereceğim. Kusurlarınızı örteceğim ve ebediler arasında sizi ifşa etmeyeceğim. Bağışlanmış bir halde evlerinize dönün (ve yeni hayatınıza başlayın)! Bu sırada melekler sevinir ve ümmetin bağışlanmasından dolayı birbirlerini tebrik ederler."  İşte bayram bu bağışlanma ve kazanımın sevincidir.

 

Aslında tüm sorunların çözümü ve şifreleri ümmet kavramında gizlidir.

 

Acaba mezhepçilik, ırkçılık fitnesi çıkaran ve buna alet olanlar Muhammed ümmeti olabilir mi?

 

Acaba cami yakan türbe yıkanlar, ümmetin bir ferdi olma şerefine sahip olabilirler mi?

 

Siyonistlerle iş tutup onların Gazze halkına reva gördükleri vahşiliklere kör olanlar Kur'an ehli olabilirler mi?

 

Siyonist ve emperyalistlerin küresel oyunlarının figüranı olup Suriye, Irak, Lübnan, Afganistan, Bahreyn, Yemen, Libya, Mısır ve daha nice yerlerde Allah-u Ekber diyerek insan avına çıkan sırtlanlar Muhammedi İslam’ın mensubu olabilirler mi?

 

Makam ve mevkisi uğruna tekbirleri alet edenler tevhid ehli sayılabilirler mi? Daha nice sorular buna ilave edilebilir.

 

Fıtrat ehli fıtır bayramına idrak eder Tevhid dini tefrikadan korur, Barış duygusu taşıyan İslam (Silm/Barış) dinine mensup olabilir. 

 

Tüm hüzünlerimiz, öfkelerimiz/buğzlarımız ve muhabbetlerimizle ümmet-i Muhammed'in fıtır bayramını tebrik ediyorum.

 

Zuhur bayramına ulaşma umuduyla.. Vesselam.

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !